Dopis čtenáře

Obracíme se na vás s prosbou o naplánování kuchyně. Jsme čerství důchodci a renovujeme byt. A dosud se nám nic nepodařilo vymyslet.

Kuchyně je čtvercového tvaru a bohužel se nedá propojit s vedlejším pokojem. Rozděluje je totiž nosná zeď. I když jsme zakreslili do plánku vodu, odpady i digestoř, netrváme přesně na těchto místech. Elektroinstalace, vodoinstalace, rozvod plynu a odpady se budou dělat nové.
Všechny spotřebiče budou nové (tzn. myčka, elektrická trouba, varná deska, mikrovlnná trouba, lednice s mrazákem, digestoř). Pokud by to vyšlo, přáli bychom si pečicí troubu zabudovanou výš (ne tak, jak to bývá u běžných sporáků).

Okno je situované na severní stranu, a proto je kuchyně poměrně tmavá. Parapet okna je od podlahy ve výšce 85 cm. Na barvu, rozmístění linky ani styl kuchyně nemáme zvláštní požadavky. Budeme ji obývat jen ve dvou. Jen občas za námi přijedou děti s vnoučaty. Proto by bylo dobré vymyslet nějaký rozkládací prostor na stolování. A pokud by vyšel koutek na "relaxaci při kávičce", tak bychom byli nadmíru spokojeni.

Moc by nás potěšilo, kdyby padl výběr na nás. Za případné návrhy děkujeme a přejeme příjemný den.

Manželé Bláhovi

Názor odborníka

Bláhovi si přejí kuchyni, která bude vyhovovat dvěma osobám. Prostor je dostatečný i pro velkorysejší pojetí, proto jsem se nedržela příliš při zemi. Ono je to totiž s malou kuchyní jako s malým autem. Většinou stačí, ale pak je potřeba odvézt něco velkého a už je problém. Co se auta týče, půjčíte si přívěsný vozík. Co ale s malou kuchyní? Navíc prostor tady je. :c)

Tak jako tak vytvářím přijatelně velké varianty. Takové, že Vánoce se zvládnou a odkapávač nezabere 90 % pracovní plochy.

Varianta A: Černo-béžová

Je jako schůdky. Nevím, jak vysocí jsou majitelé. 85 cm vysoko posazené okno - to není příliš pro pohodlnou hranu pracovní plochy. Já mám jen 170 cm a linku bych mohla mít vyšší (máme 87). Proto alespoň mycí část zdvíhám o něco výše. Linka není nijak naddimenzovaná. Zóny na sebe plynule navazují. Barevně jde samozřejmě o velice výraznou variantu, která se nemusí líbit všem, ale inspirace není nikdy na škodu.

Nevýhodou této linky je bezprostřední blízkost mezi varnou a mycí zónou. Mezi varnou deskou a bokem vyšší skříňky je cca 15 cm, což by mělo z hlediska protipožární bezpečnosti dostačovat. Ne však v případě, že by deska byla plynová.

 

 

Varianta B: Karamelová ve tvaru L

Taková je druhá linka. Je jistě velkorysejší, byla by dražší. Celou jednu stěnu zabírají vysoké skříně - knihovny a skříně se spotřebiči. Opět používám zvýšenou mycí část, ale není nutná. Prostorná a velice skladná varianta nabízí možnost stolování u okna, ale:

  • práce u varné desky je zády ke světlu
  • lednice je poměrně dost vzdálená od mycí zóny

 

 

Varianta C: Malá šedá

Poslední, šedá kuchyně je nejmenší, ale dostačující. Jde o L, na které přímo navazuje jídelní stůl, jistě by šlo se šikovným truhlářem vymyslet, jakým způsobem ho v případě potřeby zvětšit. Zvýšená mycí zóna být nemusí, vyrovnáním rovin by se navíc zvětšila pracovní plocha mezi dřezem a linkou.
Nevýhodou je i tady vzdálenost od lednice. A samozřejmě omezený pracovní prostor vzhledem k velikosti kuchyně.

 

 
Autor: Bára Havlová | Fotografie: Bára Havlová