Dopis čtenáře

Nastěhovali jsme se do vesnického domku po babičce a postupně ho celý rekonstruujeme. Právě se chystáme na kuchyň a potřebovali bychom od vás pomoci. Rozměry místnosti jsou 3,10 na 4 metru. Až potud to nevypadá jako problém, ale místnost má dvoje dveře, jedny z chodby do kuchyně, druhé z kuchyně do pokoje. Okno je klasické, radiátor je pod oknem. Protože linka je umístěna naproti oknu, tak na práci mnoho světla není. S rozvody vody a odpadu lze hýbat pouze na jedné stěně, protože v rozmachu brání komín zabudovaný ve stěně v rohu místnosti. Do kuchyně se musí vejít ještě stůl pro čtyři jedlíky. Chtěli bychom kuchyň "jako po babičce" s dlažbou cihlové barvy a vzhledem k malému množství světla, preferujeme světlejší barvu kuchyňské linky.

Přejeme pěkný den
Vlčkovi, HK


Názor odborníka

Vlčkovi mají tak trochu právem obavy z realizace kuchyně, bude to, jak to u komplikovaných prostorů bývá, záležitost mnoha kompromisů. Kuchyně ale může vzniknout a může dobře fungovat. Dokonce i za předpokladu, že ve třech stěnách ze čtyř je nějaký stavební otvor a že s rozvody můžeme pohybovat jen trochu.

Varianta A: Do L, které se v tomto prostoru nabízí

Vysoké skříně se nacházejí vedle okna, kde je na ně přesně 120 cm. Zde by mohl být v oné přesnosti problém. Řešil by ho přesun trouby do spodní skříňky, pak by se spížka mohla zúžit. Kompromisy, kompromisy…

Samotná linka je prostorná a skladná. Z hlediska posloupnosti zón kuchyně funguje, ale lednice je od dřezu docela daleko. Vedle varné desky je méně odkládacích centimetrů. Přístup ke stolu může být omezenější.

 

 

Varianta B: Menších rozměrů

Vše důležité se seskupuje, ale pořadí není ideální. Lednice vedle varné desky není optimální, ale rohový dřez je nutností pro zatočení linky. Bez zatočení (u rovné linky) by bylo málo pracovní plochy. Při opačném pořadí zón se spotřebiče prostě nevejdou na tuto jednu stranu. Kompromisy? Samozřejmě…

Také si všimněte materiálů. Záměrně jsem použila tentýž barevný koncept na stěny i podlahu, jak nabízí někteří výrobci obkladové keramiky. Řekla bych, že v tomto případě je opatrnost nutná. Zde je prostor obkladem zřetelně přesycený.

 

 

Varianta C: L obráceně

Poslední kuchyně má opět tvar L, ale obrácené pořadí zón. Má dostatečnou kapacitu a velké pracovní plochy. Vysoké skříně jsou zde na opačné straně. Díky její délce se vešlo 180 cm úložného prostoru. Omezený je tu ale prostor pro jídelní stůl. Využila jsem tedy kulatý stůl menších rozměrů, který ale může být nedostačující při větším hodování. S rozkládacím stolem by tato linka mohla být ideální…?

 

 
Autor: Bára Havlová | Fotografie: Bára Havlová