Dopis čtenáře

Rádi bychom Vás požádali o pomoc při zpracování návrhů pro naši budoucí kuchyň. Zatím máme jenom plány budoucího domu, takže rozvody ještě nejsou dané a i s okny by se dalo hýbat, ale rozměry už zůstanou a stejně tak je daný krb mezi obývákem a kuchyní, který bude prosklený směrem do kuchyně, chodby a obýváku. Z kuchyně je východ na terasu. Na upřesnění toho, o čem už máme představu:

  • mělo by se jednat o kuchyň, ve které se bude vařit pro čtyři osoby
  • rádi bychom spojenou kuchyň s jídelnou, kde bude stůl pro šest osob
  • ještě si nejsme jisti, jestli necháme prostor vedle krbu spojený s obývákem nebo bude oddělený příčkou nebo nějakým nábytkem
  • vesměs uvažujeme o vestavěných spotřebičích ( trouba, indukční deska, mikrovlnka, myčka na nádobí ), jenom lednici ještě nejsme rozhodnuti, odpadkový koš bychom chtěli schovaný, velký mrazák bude v jiné místnosti
  • představujeme si útulnou, dostatečně prosvětlenou jednoduchou kuchyň. Máme rádi dřevo, ale nebráníme se ani jiným materiálům. V žádném případě bychom nechtěli lesklé materiály.
  • pracovní deska by měla být 70cm široká a preferujeme umělý kámen. Dřez by měl být granitový.
  • orientace menšího okna je na sever, kde máme nádherný výhled a východ na terasu je situovaný západně

Předem moc děkujeme. S pozdravem Novákovi


Názor odborníka

Kuchyně Novákových je poměrně prostorná a světlá. Nový dům je zatím pouze na papíře, takže nejsou omezeni rozvody instalací, jediná věc, která je pevně daná, je velký krb mezi kuchyní a obývacím pokojem.


Varianta A: Ořechová

První varianta je barevně řešena korpusy i dvířky v dekoru ořechu, se světlou kamennou pracovní deskou. Zástěna za varnou deskou je z nerezového plechu. Dispozičně je kuchyňská linka rovná s vysokými skříněmi na spotřebiče. Tato varianta bude nejlevnější.

Výhody: Dostatek úložných prostor, praktické vysoké šuplíky

Nevýhody: Jídelní stůl musí být umístěn až v obývací části, do kuchyně se nevejde, protože by překážel. Také pracovní zóny na sebe úplně nenavazují, kvůli oknu až k rohu nemůže být chladnička umístěna na druhé straně blíže dřezu.

 


Varianta B: Třešňová se sluníčkovou

Druhá varianta má barevné řešení veselejší – třešňová dvířka skříněk pěkně kontrastují s horními skříňkami ve sluneční žluté barvě. Dispozice je do „Lka“, jídelní stůl je umístěný pod oknem. Toto řešení je praktické, protože kuchařka má vše po ruce, moc se nenaběhá.

Výhody: Jídelní stůl blízko kuchyňské linky, „Lková“ dispozice je praktická, úložných prostor je dostatek.
Nevýhody: Pracovní plocha je menší, ale dostatečná.

 

 

Varianta C: Lískovo-oříšková

Třetí varianta je dispozičně řešena protilehlými liniemi s 90 cm hlubokou pracovní deskou na ostrůvku, který opticky odděluje kuchyni od obývacího prostoru. Na rozdíl od předchozích variant jsem zvolila světlý dekor dřeva – lískový oříšek. Deska z umělého kamene je ve světle šedém odstínu. Kuchyně je vzdušná a elegantní. Po praktické stránce se mi zdá jako nejlepší ze všech tří variant.

Výhody: Hodně úložných prostor i pracovní plochy. Velice praktická dispozice.

Nevýhody: Žádné podstatné nevidím.

 
Autor: Petra Kolaříková Návrhy a realizace interiérů
GSM: 775 565 351
www.design-domova.cz
e-mail: PetraKolarikova@design-domova.cz
 

| Fotografie: Petra Kolaříková