Dopis čtenářky:

S přítelem začínáme stavět dům, z původně plánované rekonstrukce se nakonec vyklubala novostavba a já nyní dostala za úkol vymyslet si kuchyň. Kvůli blížící se přípravě odpadů v základové desce mě docela tlačí čas. Při hledání inspirace jsem objevila Vaše stránky. Moc se mi líbí návrhy kuchyní, ale nedokázala jsem je sama využít k sestavení té svojí. Proto jsem Vás chtěla poprosit o návrh na míru pro nás. Myslím si, že prostor pro obytnou část s kuchyní máme opravdu velký i přes to, že necháváme instalovat málo běžná okna (viz plánek).

Jelikož ráda vařím a kuchyň je u nás často využívaným místem, mám dva hlavní požadavky: vše musí být po ruce, proto pořád tíhnu ke tvaru U (ale není podmínkou), a dále bych ráda, aby linka byla oddělená od obýváku či jídelny. Zkrátka chci mít linku trochu zakrytou a alespoň okolí dřezu „schované“.

Kuchyň preferuji v moderním stylu. Chci do ní zařadit vestavěnou myčku, ledničku, mikrovlnku, troubu mimo varnou desku a potravinovou skříň s výsuvem. Dřez by měl být blízko varné desky. Varnou desku s digestoří bych raději na obvodových stěnách domu, aby odtah byl co nejkratší a tím se snížila hlučnost digestoře. Budu ráda, když vznikne na lince cca 150 cm prostoru pracovní plochy. Ostatní, včetně umístění jídelního stolu, nechám na Vás. Stůl může být jak v kuchyni, tak v obýváku či jídelně. Pokud bude stůl dále od kuchyně, určitě bych do ní zařadila nějaký barový pult k sezení. A poslední poznámka – na úzkém podlouhlém okně na severní straně kuchyně netrváme, takže pokud by návrh kuchyně komplikovalo, s klidem ho vyřaďte. I zde mě již tlačí čas kvůli objednávce cihel a překladů.

Věřím, že návrhy od Vás budou mít ten správný šmrnc, který hledám.
Předem moc děkuji.

S pozdravem Jana Knapová

 

Rady odborníka:

Knapovi kuchyni teprve postaví, což je super. Návrh půdorysu je nesmírně pěkný a od podlouhlého okénka bych neupouštěla! Přirozené světlo je k nezaplacení, a navíc se ušetří za elektřinu, když se nebude muset neustále svítit.

Kuchyň se navrhovala dobře a teoreticky v tomto prostoru lze realizovat téměř všechno. Kuchyně bude příjemná – tak akorát! Ať už bude paralelní, L s ostrůvečkem nebo U (jako na závěrečných obrázcích), vždy půjde sestavit ergonomicky, funkčně a příjemně pro oko.


Varianta A: Svěží, limetková, paralelní

Dřez pod oknem (myslete na sklopnou baterii) má dost světla, následuje asi 60 cm pracovní plochy a varná zóna. Naproti této hlavní části linky je téměř dvoumetrový poloostrůvek, jehož zídka stíní přímý pohled na linku. Celá kuchyně nabízí slušné kuchyňské zázemí s kvalitní pracovní plochou i odkládacími prostory. Linka je zasazena do sádrokartonu, ten i ukryje potřebná vedení, bodové osvětlení aj.

Nevýhoda: může být v kratší pracovní ploše mezi dřezem a deskou a menším úložným objemem ve vysokých skříních. Zásuvek je však dost… Vzdálenost od lednice ke dřezu je větší, než by bylo ideální.

 


Varianta B: S velkou pracovní plochou

Bílá linka zasazená do skříněk z výrazného dřeva (či lamina v tomto dekoru) má tvar L, navazuje na vysoké skříně (zde se vešel i potravinový výsuv) a nabízí potřebnou návaznost mycí, pracovní a varné zóny ve správném pořadí pro praváky. I pracovních ploch je více. Použila jsem červené kachlíky, ale barva by mohla být samozřejmě jiná, klidně i decentnější, v závislosti na ostatním vybavení domu.

Nevýhody: Hlavní linka nevýhody víceméně nemá, chybí tu však dlouhá a souvislá pracovní plocha. Vyšší zásuvková část, která linku odděluje od jídelního stolu, má skutečně spíše jen „oddělovací“ funkci, nemůže posloužit jako nějaký pracovní prostor.

 

 

Varianta C: Nejvydařenější

...a nejdesignovější. Tahle se mi zkrátka povedla. Prostorné U v kombinaci béžové a růžového dřeva, jak tento dezén nazývá program, spojuje atraktivní, moderní vzhled a příjemné zázemí velkorysé kuchyně. Zóny jsou spíše v pořadí pro leváky, ale správně navazují jedna na druhou, nemělo by jít o výraznou závadu. V zádech kuchyně kombinuje lamino použité na pracovní desce za dřezem a nerez za varnou deskou. Žár by laminu nemusel dělat dobře…

 


 

Všechny návrhy v tomto článku pocházejí z programu TurboFLOORPLAN Dům & Interiér & Zahrada Pro CZ.
Autor: Bára Havlová | Fotografie: Bára Havlová