Dopis čtenářky

Po celkem zdařilých rekonstrukcích všech místností našeho bytu nás na podzim čeká velká rekonstrukce poslední a nejproblémovější místnosti - kuchyně. Ta stávající dovrší letos neuvěřitelných 33 let.

Na plánku je vidět, že se jedná o úzkou a protáhlou plochu, kde je okno umístěno na pro mne špatně řešitelném místě. Nejsem schopna dát dohromady nové uspořádání kuchyně tak, aby splňovala všechny požadované funkce. Pečuji o postiženého syna, takže denně vařím. Práci v kuchyni se snažím ulehčit a urychlit různými elektrickými pomocníky, ale ve stávající sestavě chybí dostatek úložných prostor.

Jelikož přestavba bude dost finančně nákladná, zkouším se zúčastnit vaší akce o radu odborníka. Kuchyň je orientovaná na sever, proto bych měla představu světlých barev, i co se týká výmalby. Počítám s varnou plynovou deskou. Jelikož máme propan, který je umístěn pod severní stěnou, není problém ho posunout kamkoliv po této straně. Elektrické zásuvky jsou na všech stěnách a také není problém udělat novou. Proto jsem tam tyto výstupy nezakreslila. Voda i s odpadem jsou nyní na západní zdi hned vedle sporáku cca 1 m před oknem. Budeme předělávat i dlažbu, proto by šlo protáhnout i tyto dispozice jinam, ale už by se rekonstrukce časově dost prodloužila. Místo dlažby uvažujeme o kvalitním linoleu nebo marmoleu. Kuchyň nemá žádné uzavření, vstup z obývacího pokoje je bez dveří.

Také bych potřebovala vyřešit alespoň menší sezení pro tři členy naší domácnosti. Vyznačená příčka bude vybouraná, takže bude potřeba i velká potravinová skříň. Veškeré elektrické přístroje (mikrovlnnou troubu, pečicí el.troubu, lednici) bych chtěla mít zabudované. Částka na rekonstrukci by se měla pohybovat v rozmezí 150-160tis.

Hana Votočková

 

Názor odborníka

Paní Votočková má poměrně jasno v tom, co od kuchyně očekává. I její finanční limit je reálný a prostor není neřešitelný. Problémem je samozřejmě okno. Ale topení může hřát skrz větrací mřížky v pracovní desce a horní skříňky zkrátka nesmí být tam, kde se otevírá okno...

Varianta A: V teplých vanilkových tónech

Pracovní deska je vyladěná s nátěrem. Kuchyň působí příjemně, je prostorná. Dispozice do L splňuje požadavky pro praktickou kuchyň. Spotřebiče a zóny mají potřebné odkládací plochy, ve vysokých skříních je dosti úložného prostoru.

Nepříjemná je velikost stolku, je docela malý, skutečně jen tak pro snídani. Pokud by majitelka měla pocit, že teplo procházející mřížkami není dostatečné, je možné vynechat spodní skříňku a ponechat zde volný prostor pro odpadkový koš, stoličku apod. Pracovní desku bych ale rozhodně nepřerušovala.

 


Varianta B: Šedá, a přesto výrazná

Tato kuchyně je diametrálně odlišná od předchozí. Šedá, bílá, výrazné dřevo, vínová výmalba - kombinace skoro studená. Prostorná kuchyně do L. Tato linka má „levácké“ řazení zón, je zde však více místa pro plnohodnotné stolování. Nabízím v kombinaci se dvěma pracovními deskami – sledujte, jak se mění nálada linky.

 

 

Varianta C: Exotická

Třetí varianta je šťavnatá, příjemná, pohodová, trochu exotická – s použitím výraznější textury dvířek by ale mohla být dražší. I tato je prostorná a praktická. Problém se zónami je vyřešen rozložením vysokých skříněk. Nyní je správně řazená lednice, následuje mycí zóna, velká pracovní plocha, varná zóna a skříň s troubou. Dá se říct, že jde o ideální variantu.

 


 
Autor: Bára Havlová | Fotografie: Bára Havlová