Dopis čtenářů:

Brouzdáním po internetu jsme narazili na Vaše webové stránky, které nás zaujaly natolik, že jsme se odhodlali obrátit se na vás s prosbou o zpracování návrhu a vizualizace naší budoucí kuchyně. Jsme čtyřčlenná rodina a rozhodli jsme se pro stavbu rodinného domu. Vzhledem k tomu, že v současné době obýváme panelákový byt 3+1 s malou kuchyňkou umístěnou na umakartovém jádru, kde je minimum úložného prostoru i pracovní plochy, chtěli bychom v naší žádosti tyto dva momenty podtrhnout a v budoucí kuchyni je už neopakovat.

Zajímal by nás váš názor na zděnou spíž s dveřmi o velikosti 1,1 m2, která je navržena v rohu kuchyně. Pro nás laiky je správné rozvržení kuchyňské linky oříškem, a proto bychom rádi, kdybyste nám s jejím řešením pomohli.

Níže uvádíme naše další představy:

  • vzhledem k tomu, že je kuchyň spojena s obývací částí, chtěli bychom tyto části oddělit úložným pultíkem se šuplíky (ne však barovým pultem), mezi pultem a obývacím pokojem by měl být stůl se čtyřmi židlemi
  • na pracovní ploše bychom rádi nějakou skříňku s roletkou, kam by se schovaly menší domácí spotřebiče
  • neuvažujeme o vestavěných spotřebičích, pouze trouba s varnou deskou a myčka budou zabudované, v projektu je jejich umístění již určeno
  • kuchyň by měla být laděna buď do červeno-černé, ale vzhledem k tomu, že obývací pokoj bude zařízen původní rohovou sedací soupravou v tmavě hnědé barvě a rustikálními komodami, zajímala by nás varianta kombinace těchto barev se dřevem (např. pracovní plocha) nebo varianta v zeleno-hnědé 
  • na podlaze v kuchyni a obývacím pokoji bude linoleum se vzorem dřeva (nevíme, zda tmavé či světlé)

Děkujeme za rady a jsme s pozdravem
manželé Olga a Vladislav Ambrožovi
Lhenice

 

Rady odborníka:

Ráda bych vyladila kuchyň přímo k rustikálnímu nábytku. Nicméně situace je komplikovaná tím, že nemám představu o jeho vzhledu. Bývalo by bylo dobré pracovat s konkrétním snímkem. Nevím, jak má nábytek výraznou kresbu, zda je sukovitý, jakou barvu má dřevo. Takže zkouším.
Jen na úvod tedy několik nápadů…

K rustikálnímu nábytku bych byla s dalším dřevěným dekorem už opatrnější. Pokud má výraznou kresbu, volila bych druhý dřevěný odstín jen velice nenápadný. Bude-li mít podlaha jiný dřevěný dezén než nábytek, z kuchyně bych pak dřevěné prvky zcela vynechala, popřípadě by bylo nutné je velice pečlivě vyladit. Pokoj s dlažbou a kusovými koberci by byl stejně útulný, navíc by odpadly tyto „ladicí“ problémy.

Při volbě stylu kuchyně je na výběr ze dvou možností. K rustikálnímu nábytku můžeme pořídit kuchyni rustikální, nebo k němu kontrastně použijeme minimalistickou kuchyň - funkční, ale nenápadnou. Tento střet stylů by mohl působit velice zajímavě, ale bude nutné pracovat opatrně.

 

Varianta A: Klasická

První variantu kuchyně ladím klasičtěji. Měla by být stylově neutrální, ladící s rustikálním i modernějším stylem. Výrazné dřevo korpusů si možná nebude rozumět s výraznou podlahou či jinak výrazným nábytkem. Červená dvířka jsou šmrncovní, střízlivé frézování dodává na eleganci a snížené podhledy přidávají na dynamice. Celkově je nižší a díky absenci horních skříněk působí lehce a klidně.

Výhody: Prostorná a zajímavá linka s funkčním půdorysem.

Nevýhody: Chybějící horní skříňky? Hlavní prostor je trochu omezený, nicméně obrovská pracovní plocha je na poloostrůvku.

 

 

Varianta B: Moderní

Hořčicová dvířka a šedé korpusy představují nenápadnou modernu. K této lince jsem zvolila jiný tvar spíže, celá kompozice je pak zajímavá a funkční. Linka je prostorná, nabízí velké množství zásuvek a skříněk.

Nevýhoda: Tato varianta by byla dražší  vzhledem k nutnosti pořízení ostrůvkové digestoře a sádrokartonů.

 

 

Varianta C: Neutrální

Poslední, zelenkavá varianta je opět spíše neutrální. Světlé korpusy a světlá nenápadná podlaha vytvoří klidné zázemí pro výraznější dvířka a doplňky. Celková nevýrazná barevnost je ale dokreslená lícovým zdivem. Tím kuchyň získává na originalitě a navíc dostává mírně venkovský ráz. Zde pro ukázku celistvější koncepce zcela vynechávám spíž, která ve svém umístění rozrušuje prostor. Prostorově je linka vyřešená dobře, nabízí i potřebné centimetry odkládací plochy. Další plochou je poostrůvek, skladný a prostorný.

 

 

Všechny návrhy v tomto článku pocházejí z programu TurboFLOORPLAN Dům & Interiér & Zahrada Pro CZ.
Autor: Bára Havlová | Fotografie: Bára Havlová