Dopis čtenářky:

Nedávno jsme s manželem zakoupili rodinný dům na venkově. Dosud jsme bydleli vždy v bytech, kde kuchyňská linka byla, takže stačilo do volného prostoru postavit stůl a bylo hotovo. Proto jsem se velmi těšila, že si konečně zařídím kuchyň po svém, ale zjišťuji, že nevím, co si počít. Ačkoliv se mi zdála místnost dost veliká, náhle mi připadá příliš členitá – všude jsou dveře nebo okno, které je jen 65 cm od podlahy.
Oslovili jsme sice několik výrobců kuchyňských linek na míru v našem okolí, ale každý se mě ptá, kde chci mít dřez, kde sporák... Připadá mi, že se každý snaží zaplnit volné stěny místnosti a jídelní stůl se automaticky předpokládá pod oknem. Ale opravdu to nejde jinak?
Vím, že se musím konečně rozhodnout, a proto se obracím na Vás. Nejsem člověk s prostorovou představivostí.

Je pár věcí, které bychom si přáli v kuchyni mít: plynová varná deska, digestoř, dřez s odkapávačem, elektrická vestavěná trouba a velký pracovní prostor. Lednici (60x145x60) bychom chtěli volně stojící, myčku (60x85x60) taktéž volně stojící a mikrovlnnou troubu (52x30x36) zatím měnit nechceme. Současné spotřebiče jsou v nerezovém provedení. Jídelní stůl by se nám hodil šestimístný a dolní skříňky linky bych měla raději se zásuvkami pro lepší přehlednost. Co se týká barev, líbí se nám černo-červená kombinace. Rozvody vody ani elektřiny nejsou důležité – řemeslníci dorazí až za týden.

Vím, že zájem o Vaše nápady je veliký, ale doufám ve šťastný konec.

Se srdečnými pozdravy

Karla Šťastná

 

Rady odborníka:

Paní Šťastná nám poslala půdorys, od kterého dá raději ruce pryč každý, kdo se bojí méně tradičních řešení. A pravda je, že první návrh, který předkládám, je asi shodný s těmi ze studií… Na druhou stranu máme další možnosti. Rozvody nejsou hotové, proto nic nebrání v umístění linky do prostoru.

Nejsem si úplně jistá půdorysem. Psaná šířka průchodu mi nekoresponduje s jeho zakreslenou šíří, ale i kdyby byl otvor přes celou zeď, neměl by to být ani v jednom případě problém. 


Varianta A: V červeno-černé kombinaci

Dle přání majitelky ladím návrh do červeno-černé kombinace a dispoziční řešení je prvním, které mi vytanulo na mysl při zhlédnutí půdorysu. Kombinace dveří, nízko posazeného okna a průchodu je skutečně poměrně komplikující. Jednoduchá linka ve tvaru L může být pouze v tomto výklenku.

Výhody: Pracovní plocha je slušná ale kuchyně jako celek má takový „panelákový“ rozměr. Úložné prostory jsou kvalitní díky zásuvkám a komodám. Nižší linka ve velice sytých dynamických barvách je výrazná a nepřehlédnutelná, zároveň nezahlcuje prostor.

Nevýhody: Jak varná, tak i mycí zóna má odkládací plochu pouze z jedné strany, což je daň za větší pracovní prostor…

 

 

Varianta B: Dvě verze ostrůvku

Na prvních snímcích je to široký ostrůvek s mycí a varnou zónou. Dekor wengé ladím se starorůžovou, abychom nezůstávali jen u té červené. Atraktivněji vypadá se zvýšením za dřezem a jakýmsi barovým pultíkem, praktičtější a prostornější ale bude linka všude stejně vysoká. Délka linky je 220 cm a hloubka 90 cm. Na posledním snímku linku rozšiřuji a zatáčím jakoby do L, čímž vzniká krásný a velkorysý prostor pro kvalitní vaření.

Výhody: První varianta je vzdušnější, ale nehodí se pro „velké vaření“. Druhá je pak opravdu dostačující ve všech směrech, bude ale náročnější a dražší.

 

 


Varianta C: L obrácené do prostoru

Hloubka kolem varné zóny je 90 cm. Linka je oddělená příčkou, ta také slouží pro vedení digestoře. Celé ladění je opět v černo-červených odstínech, dvířka zde používám bílá, opět pracuji s výrazným kontrastem. Kuchyně je příjemně uzavřená a kompaktní, zároveň ale prostorná. Okénko má jen estetickou funkci, s umístěním poliček by ale mohlo poskytnout prostor pro kořenky nebo květiny.

Nevýhodou bude významnější stavební úprava, tudíž vyšší cena.

 


 

Všechny návrhy v tomto článku pocházejí z programu TurboFLOORPLAN Dům & Interiér & Zahrada Pro CZ.
Autor: Bára Havlová | Fotografie: Bára Havlová