Dopis čtenářky

Stavíme domek a prosím vás o návrh kuchyně. V kuchyni bude i kuchyňský stůl s pěti židlemi. Chtěli bychom indukční varnou desku, vestavnou troubu pravděpodobně ve výši očí, mikrovlnou troubu, ledničku. Spíž je mimo kuchyni, takže není potřeba spížní skříň. Rozvody vody a elektřiny zatím nejsou navrženy, takže máte volnou ruku. V příloze zasílám vzor kuchyně. Může být podobná barva i styl. Případně můžou být dvířka kuchyně šedá, část třeba bílá a obklady tyrkysové nebo může být vínová barva dvířek. Podlaha by měla být do šedé barvy.

S pozdravem Žáková

 

Názor odborníka

Paní Žáková má před sebou plánování kuchyně do novostavby, což je vlastně úplně nejlepší varianta, a to zvláště tehdy, pokud jsou rozvody ještě naprosto variabilní. A protože i okna jsou přiměřeně vysoko a půdorys neklade odpor, nabízí se několik variant. Jedinou věc, kterou musíme brát v potaz, je volná plocha pro jídelní stůl. Do této kuchyně se vzhledem k jeho velikosti nevejde kuchyně ve tvaru U, u níž by část vystupovala do prostoru v podobě předělu či baru. Na to nezbývají metry.

Varianta A: Šedá do L

První linka je L napojené na blok skříní. Pracuji s neutrálními tóny. Paní Žáková má patrně ráda studenější světlé odstíny, ty tady doplňuji dřevem na oknech, dveřích a poličkách - jen velmi střídmě. Má to jistý zútulňující efekt, kuchyně přitom zůstává čistá a světlá. Zde volím bílo-šedou kombinaci, která se velice snadno doplní výmalbou a doplňky, vytváří univerzální základ pro libovolné barevné ladění. Tvar linky je praktický, je zde dostatek pracovní i odkládací plochy. U dřezu pod oknem je nutné použít sklopnou baterii – nebo baterii umístit tak, aby nebránila otevření okna.
Nevýhodou zde je malý odkládací prostor zleva vedle varné desky a mohou chybět horní skříňky.

 

 

Varianta B: Chladná

Skutečně chladně působí tato rovná kuchyně, která opět navazuje na blok vysokých skříní. Opět tedy sahám po troše dřevěného dekoru. Linka je prostorná, navíc doplněná o úzkou potravinovou skříň. Toto umístění otevírá prostor také pro horní skříňky s vestavěným odsavačem par. Nevýhodou pak je, že toto uzpůsobení je spíše pro leváka, domnívám se ale, že je to spíše jen otázkou zvyku.

 

 

Varianta C: Zelené L do prostoru

Dalším řečením je L vysunuté do prostoru. Světlá zelená příjemně kontrastuje s červenou, kuchyně je navíc jasně vymezená a kompaktní. Z určitého hlediska je to opravdu praktická varianta: vysoké skříně jsou dost objemné, tvar kuchyně je navíc takový, že vše důležité je okolo a nemusíte nikam daleko odcházet, stačí se jen otáčet dokolečka a všude dosáhnete.

Nevýhodou tu ale pak je o něco menší plocha pro práci a pak varná deska v prostru. Pro zvýšení bezpečnosti bych zde volila užší a delší variantu varné desky, hlubší pracovní plocha totiž není z prostorových důvodů možná.
 
Autor: Bára Havlová | Fotografie: Bára Havlová