Dopis čtenářky:

Pořídili jsme si novostavbu v podkroví a já si nevím rady s uspořádáním kuchyně, proto se obracím na vás. Místnost má 14,5 metrů čtverečních. Chtěla bych zachovat dřez u okna a zřejmě i jídelní kout dle nákresu. Jelikož ráda vařím i peču, přála bych si opravdu velikou kuchyň v moderním stylu. Měla by sloužit pětičlenné rodině, jídelní stůl by tedy měl mít šest židlí.

V kuchyni si přeji vestavěnou myčku, kterou již máme koupenou - s klasickými rozměry - šíře 60cm, americká lednice s mrazákem nejspíš zůstane vedle spíže. Vedle toho bych chtěla pořídit vestavěnou troubu a mikrovlnku na vyvýšeném místě. Samozřejmě nesmí chybět ani varná deska a komínová digestoř. Vím, že to vše bude asi v podkrovním prostoru složité, ale hodily by se horní skříňky.

Také bych si přála (ale ne bezpodmínečně) barový pult se dvěma židlemi. V jídelním prostoru bych rovněž ocenila skříňku - komodu. Nemělo by chybět ani několik poliček na kuchařky. Kuchyňská deska by měla mít délku alespoň dva metry. V kuchyni na pracovní desce by se mi líbila skříňka (zřejmě někde na kraji) se srolovatelnými dvířky na úschovu čaje, cukru a základních každodenních potravin. Také by se mi líbila malá vestavěná vinotéka.

Odpad je vyvedený v rohu vedle spíže. Okno je pouze 30cm vysoké a 1m dlouhé. Velice se mi nyní líbí kombinace dřeva wenge a bílého lesku.

Mnohokrát Vám děkuji za jakoukoliv radu!

Jana Knězková

 

Rady odborníka:

Paní Knězková ví, co chce. A prostor v její budoucí kuchyni je téměř dostatečný na to, aby se všechna její přání ohledně velkorysé a královsky zařízené kuchyně vyplnily. Největší kámen úrazu je komínová digestoř a její skloubení s horními skříňkami. Na obojí chybí prostor…

 

Varianta A: Paralelní

Mycí zóna pod oknem je s protilehlou varnou propojena úzkou poličkou, díky níž nevisí horní skříňky ve vzduchu nijak nepatřičně. Zdá se mi, že jim dává jistou optickou oporu – a také je zajímavým prvkem. Polička volně přechází v barové sezení za varnou deskou. Pokud by paní majitelka chtěla více pracovní plochy vedle dřezu, je možné zúžit či úplně vypustit zásuvky vedle skříňky s troubou. Tím by pracovní ploše přibylo až 80cm.

Barevné vyvedení v šedo-zelené je okamžitým nápadem, zde samozřejmě hraje hlavní roli vkus majitelů (a čtenáři si jistě už všimli, že mám ráda barevné kontrasty…).

Výhody: Tato varianta mi přijde přehledná, logická, prostorná a v rámci půdorysu přirozená.

Nevýhody: Není místo pro roletkovou skříňku (leda vypuštěním té zásuvkové), pracovní plocha nemá celé dva metry, ale zase jde o hluboký pracovní ostrůvek.

 

 

Varianta B: Do L

Tato linka má tvar L s volným pracovním ostrůvkem. Řadu horních skříněk umožňuje vestavěná digestoř. Vzniká tedy nerušený monoblok horních skříněk. Snížený podhled nad nimi by posloužil jako vedení odsavače. Pokud je možnost vyvést digestoř přímo, kuchyně by působila příjemněji. Podhled na druhou stranu umožní osvětlení.

Výhody: Tato linka splňuje požadavky majitelky. Kromě komínového odsavače. Má roletku, horní skříňky, dlouhou pracovní plochu i logické uspořádání.

Nevýhody: Rušivě na mě působní právě ta dlouhá pracovní plocha. Její větší hloubka ale není možná – vzhledem k potřebě dostatečného prostoru na průchod a manipulaci ze strany lednice.

 

 

Varianta C: Do U

Linka ve tvaru U opět plní jen část požadavků. Nabízí komínový odsavač, horní skříňky, pracovní plochu (takovou, aby zapadala do koncepce kuchyně). Roletku by bylo možno umístit vedle úzkého okna zleva, nicméně připadá mi rušivá. Domnívám se, že většinu malých spotřebičů klidně pojmou zásuvky. Rozmístění zón je mírně nesymetrické.


Vzhledem k půdorysu a koncepci prostoru bude patrně nutné ustoupit z některých požadavků. Osobně bych vypustila komínový odsavač a dala přednost horním skříňkám s vestavbou. Před dlooouhou pracovní plochou bych dala přednost kratšímu ostrůvku (či ploše) ve větší hloubce.
Jsem si jistá, že zde vznikne krásná, moderní a praktická kuchyně!

 

 

Všechny návrhy v  tomto článku pocházejí z programu TurboFLOORPLAN Dům & Interiér & Zahrada Pro CZ
Autor: Bára Havlová | Fotografie: Bára Havlová