Dopis čtenářky

Chtěla bych Vás požádat o pomoc s návrhem naší kuchyně. Bydlíme ve starším domku, uvažujeme nad rekonstrukcí a kuchyni, momentálně také nevyhovující, bychom rádi přesunuli jinam. Místo, nad kterým uvažujeme, není ani nejmenší, ani největší, ale problém jsou okna (viz obr.). Sama jsem si kuchyň zkoušela navrhnout už mnohokrát, ale moc se mi to nedaří.

V plánování Vám nechávám volné ruce. Omezením pro Vás bude asi umístění krbových kamen kvůli spotřebičům a také volně stojící lednice 180 x 60 cm, kterou máme a kterou bych chtěla ponechat. Líbilo by se mi aspoň částečné oddělení kuchyně od obývacího prostoru. Uvažujeme, že dveře z chodby do plánované kuchyně se zazdí, aby bylo více místa pro úložné prostory, které bych v kuchyni chtěla mít, protože věcí stále přibývá.

Kuchyni si představuji jednoduchou, světlou, s dřevěnou pracovní deskou, také bych si přála mít jídelní stůl v kuchyni. Líbí se mi začlenění skříněk s roletkou, protože nemám ráda zaplněnou pracovní desku drobnými spotřebiči a věcmi, které se při práci v kuchyni často používají. Spotřebiče, které bych do linky chtěla začlenit, jsou: plynová varná deska, trouba, myčka a již zmiňovaná lednice. Potěší mne, když se do kuchyně vejde i kousek pracovní plochy, protože při vaření se volný prostor vždy hodí.

Za návrhy předem děkuji a také díky za inspiraci, kterou nacházím na vašich stránkách.

Příjemný den

Lucie Badurová

 

Názor odborníka:

Před Lucií Badurovou stojí plánování rekonstrukce kuchyně, což samo o sobě není lehké rozhodování. Zvlášť v dnešní době bereme tento úkol velice vážně. A situaci jí neulehčuje ani půdorys kuchyně. Nic ale není ztraceno… Chybí sice souvislejší plocha stěny, ale není nic lehčího, než vypustit kuchyň do prostoru. Přijdeme o velkou část průchodu, ale co se dá dělat.


Varianta A: Rovná zelenožlutá

V prvním případě ladím kuchyni do teplých zelenožlutých tónů. Tato rovná možnost by byla plnohodnotným řešením, pokud není pro majitele příliš technicky náročná z hlediska příprav. Šlo by zejména o doplnění instalace pro ostrůvkový odsavač, vedení elektřiny k varné desce a troubě a sádrokarton pro toto vedení. Z obrázků je patrné, že by bylo nutné spolupracovat s truhlářem, který nebude mít problém s výrobou atypických kusů nábytku.

Deska je v místě varné zóny hluboká 90 cm, což by umožnilo přístup k pracovní ploše i z obývací části. Pracovní plocha je jistě dostačující.
Nevýhodou je pak trouba umístěná pod pracovní deskou.

 

 

Varianta B: Béžová

Tato kuchyně je ještě o něco složitější, alespoň co se technických příprav týče. Stěna za plynovou deskou je velice krátká, navíc je třeba pracovat s drobným zešikmením v rohu. Ve všech případech sem stavím skříňku s klasickými dvířky, aby zkosení nepřekáželo výsuvným systémům. Za odsavačem je přistavěná stěna s nerezovým obkladem. Z obývací části by návštěvník viděl panel v dekoru kuchyně, případně s rohovými policemi. Linka je kratší než předchozí, nabízí méně pracovní plochy. Vodoinstalace musí být vedená zády spodních skříněk, opět je tu však kvalitní devadesáticentimetrová hloubka.

Výhodou jsou naopak vysoké skříně u vedlejší delší stěny, ty několikanásobně kompenzují absenci horních skříněk.

 

 

Varianta C: S příčkou

Poslední linka vzniká rozdělením celého prostoru na dvě části, a to sklobetonovou příčkou. Ta by zajistila lehkost celého pojetí a zároveň průnik světla, i když máme dostatek oken.

Oddělujeme tedy kuchyňskou linku (zde jsou zazděné dveře) od jídelní části. Vše ale zároveň zůstává přístupné a propojené. Linka je kratší, nabízí méně pracovních ploch. Myslím však, že je dostačující. Dostatek horních skříněk zde nabízí další úložné prostory (zabudovaná digestoř je nenápadné řešení). Jídelní kout s menším stolem bude fungovat. Velké sváteční stolování by bylo nutné přesunout do obývací části.

 


 
Autor: Bára Havlová, čtenářka | Fotografie: Bára Havlová, čtenářka