Dopis čtenářky

Stavíme rodinný domek a rádi bychom od vás získali návrh kuchyně, kterou budou intenzivně používat tři dospělí a dvě děti. Kuchyň bude propojená s obývákem a jídelnou, ve které bychom rádi stůl obdélníkového tvaru pro čtyři a více osob.

Sice nějakou představu jíž máme, ale rádi bychom požádali o návrh odborníka. Člověka, který má zkušenosti a zároveň odstup a není zatížen našimi představami o budoucím bydlení.

Přikládám seznam požadavků:

  • preferuji kuchyň do U, pracovní plocha by se měla nacházet převážně pod oknem
  • líbí se mi moderní čisté a jednoduché tvary, bez zbytečných kudrlinek
  • dávám přednost jednobarevné kuchyni, pracovní deska může mít výraznější barvy
  • ve spodních skříních všude šuplíky
  • nechci otevřené police bez dvířek
  • součástí kuchyně je spíž, vedle které by měla stát lednice
  • spotřebiče: vestavěná trouba by měla být ve zvýšené poloze, podobně mikrovlnná trouba, myčku chceme vestavěnou o šíři 60 cm, vařící deska by měla být sklokeramická, digestoř komínová
  • přivítala bych vtipně zabudované kontejnery, nebo místo pro koše na separovaný odpad (papír a plasty). Měly by být větších rozměrů, než standardizované, které jsou v prodeji
  • ráda bych ostrůvek bez spotřebiče, který by sloužil jako snídaňový stůl a místo pro hraní dětí
  • rozvody přizpůsobíme návrhu kuchyně

Děkuji Marta Bednářová
 


Řešení odborníka

Kuchyně paní Bednářové je příjemně veliká, světlá a výklenek pro linku má odpovídající rozměry. Navrhování takového prostoru je příjemná práce.

Jediný zádrhel vidím v přání paní Bednářové, mít v kuchyni ostrůvek. Na ten tam není dost místa, ale ve všech návrzích jsem se to pokusila vyřešit.

Druhým oříškem byly kontejnery pro třídění odpadu, které jsou obvykle umístěny v zásuvce pod dřezem… Proto jsem využila poddřezovou variantu pro BIO odpad, další prostor pod pultíkem lze využít také pro odpadní kontejnery.

Zde nechávám otevřené pole působnosti, protože majitelka neupřesnila, jak si kontejnery představuje. Nerezové koše? Třídění, jaké prodává např. IKEA? Nebo něco na způsob vyklápěcích prádelních košů? Osobně bych v tomto směru raději zůstala konzervativní a odpadky schovala do širokého výsuvu pod dřez.

Varianta A – do L s ostrůvkem

Linka má základní tvar L, na který je roletkou připojený vysoký blok s volně stojící lednicí. Výšku celého bloku srovnává panel v barvě pracovní desky a na něj navazují volné police. Paní majitelka je sice proti, ale uzavřená skříňka by zde mohla působit těžkopádně.

 

Pultík může sloužit jako pracovní plocha s přístupem ze tří stran, nebo jako psací stolek pro děti. Zásuvky, které se otevírají do jídelny, mohou ukrývat jak ubrousky, tak pastelky a jiné dětské poklady.

 

Výhody: Praktická kuchyňka, báječné úložné prostory, dobrý přístup.

Nevýhody: Obíhání poloostrůvku ke spíži, relativně větší vzdálenost dřezu a varné desky.

Varianta B – do L s výraznými barvami

Barevné ladění pro odvážnější, ale to si majitelka samozřejmě přizpůsobí svému vkusu.

Tato linka je opět ve tvaru L, do jehož středu je umístěný samostatný ostrůvek o rozměrech 90x90cm. Je nutné si uvědomit, že kolem ostrůvku je potřeba prostor pro volný pohyb třeba i s dvěma nákupními taškami najednou. Proto bych spíše doporučila řešení s poloostrůvkem.

 

Lednice je v rozporu s přáním majitelky umístěna na opačné straně. Mohla by sice být zaměněna za skříň s troubou, ale toto postavení je praktičtější. Dřez s varnou deskou bohužel vyměnit nejde. Třídění odpadu je umístěno pod ostrůvkem.

 

Výhody: Linka je velice prostorná, ergonomicky odpovídající, byla by dobrým kompromisem možností linky a požadavků paní majitelky.

Nevýhody: Ostrůvek zabírá větší část ve středu kuchyně a někdy může překážet.

Varianta C – bílá do G s dřevěnou deskou

Třetí varianta ve tvaru do písmene G je velice velkorysá, protože v ní majitelka najde dostatek úložné plochy i velké pracovní místo.

 

Ze strany od jídelny se podobně jako ve variantě A nachází prostor pro stoličky a z vnitřku kuchyně najdete prostor pro kontejnery.

Tato linka splňuje požadavky i náročnějších kuchařů. Část pod oknem, kde je umístěn dřez by mohla být vyvýšená, pokud okno dovolí. Tato úprava by zvýšilo ergo – komfort a ušetřila krční páteř uživatelky kuchyně.

 

Výhody: Byly vyjmenované výše: kuchyně je prostorově velice dobře řešená.

Nevýhody: Lednice je opět jinde, než plánuje paní majitelka. Zrcadlová varianta této linky není možná. Linka bude finančně náročnější. Problém s cestou ke spíži byl již nastíněn.Pokud ale spíž bude sloužit spíš jako technická místnost a potřebné zásoby se ukryjí do spodních zásuvek, nemusel by to být problém.

Text a foto: Bára Havlová

Všechny návrhy v tomto článku pocházejí z programuTurboFLOORPLAN Dům & Interiér & Zahrada Pro CZ