Dopis čtenářky:

Chtěla bych Vás poprosit o návrh menší kuchyně v panelovém domě, do kterého jsem se před nedávnem přestěhovala z rodinného domu. Z mého pohledu je rekonstrukce kuchyně nutná. Součástí kuchyně je i jídelna. Přála bych si vestavěné spotřebiče (myčka, mikrovlnka, trouba a plynová varná deska). Lednici mám, vidíte ji na jedné z fotografií. Určitě potřebuji i nějakou spíž. V kuchyni bych měla raději šuplíky než dvířka. Pokud to bude pro dobro věci, je možno pohnout rozvody, obklad zachovat nechci. Tvar kuchyňské linky nechávám na Vás.

Vařím často a ráda, proto bych chtěla, aby byla kuchyň účelně a prakticky zařízená. Domácnost je dvoučlenná, ale máme časté návštěvy. Několikrát v týdnu se u nás sejde až šest lidí a nejraději sedíme právě v kuchyni. Co se týče barvy kuchyně, nechávám to na návrhářce, já osobně bych volila spíše světlejší barvy – vzhledem k velikosti bytu. Líbí se mi například vanilka v kombinaci s ořechem nebo dekor olivového dřeva, ale nebráním se ani jiným variantám.

Moc děkuji a přeji příjemný den.

Symerská

 

Rady odborníka:

Paní Symerská má pro rekonstrukci samostatnou kuchyň s jídelním stolem. V době propojených prostor je to milá změna. Osobně jsem oddělení kuchyňské zóny od té obývací v mnoha směrech nakloněná. A to z několika důvodů:

  • Hledisko designové: Nevadí, pokud bude kuchyně v jiném barevném ladění, či dokonce i v mírně jiném stylu. Nebude vadit, pokud se bude lišit odstín dřeva. Byt by měl sice nést jeden rukopis s určitým všepropojujícím stylem, zde však unikne i určitá nedůslednost.
  • Praktické hledisko: V obýváku je klid, zatímco se v kuchyni smaží řízky. V obýváku je puštěná televize a ten, kdo připravuje večeři, si klidně může pustit přehrávač, aniž byste si doma připadali jako mezi pouťovými atrakcemi. A pachy? Ani nejdokonalejší digestoř neodtáhne úplně vše.
  • Praktické hledisko podruhé: Pořádek! Jsem opravdu ráda, že mám obývák od kuchyně výrazně oddělený. Nejsem právě ten nejpořádnější typ a ne vždycky je nádobí umyté a linka nablýskaná. 

Prostor paní majitelky má docela dobré podmínky pro to, aby v něm mohla vzniknout perfektně fungující kuchyně, i když ne zrovna veliká. Nutné bude ale poopravit rozvody. Použijte sádrokarton pro podhledy (vedení odsavače a osvětlení linky). Také příjemně roztříští trochu „kvádrovitý“ tvar místnosti.

 

Varianta A: Béžovo-ořechová do L

Linka ve tvaru L navazuje na skříň s troubou a lednici, zóny jsou ve správném pořadí a mají okolo sebe potřebné odkládací i pracovní místo. Barevně je linka podle přání paní majitelky béžovo-ořechová. Na výmalbě kombinuji vanilkovou žlutou s tmavším odstínem hnědé. Pro jídelní stůl je prostoru dosti, vešel by se i rozložený. Pro zvětšení úložných prostor a zároveň pro porušení prázdné plochy jsou zde ještě výklopné skříňky vedle stolu.

Nevýhody: U této kuchyně budou vyšší pořizovací náklady, a to zejména vzhledem k velkému množství horních skříněk, u kterých není dobré šetřit na kvalitních pístech.

 

 

Varianta B: Pro odvážné

Divočejší kombinace pro odvážné (a také pro inspiraci čtenářů) je růžovo-smetanová. Barevné ladění je neobvyklé, jinak je sestava víceméně konvenční. Rovná linka má dobře řazené zóny s potřebným odkládacím prostorem i pracovní plochou. Další úložná skříň je vedle okna (hloubka asi 30 cm). Pro vyčlenění linky používám podhled v tmavě šedé hrubší textuře, který dává barevnosti další rozměr. Důstojná šedá mírní růžovou rozvernost. Bylo by zajímavé zopakovat ji na židlích či porcelánu.

Nevýhody: Kuchyně má přece jen o trochu méně pracovní plochy.

 

 

Varianta C: Smetanová se světlým dřevem

Třetí varianta je opět rovná, vysoké skříně se stáčí kolmo ke dveřím. Kuchyně má opačné pořadí zón, spíše pro leváky, ale prakticky jde obvykle o zvyk. Jednoduché a střízlivé ladění smetanové a světlého dřeva vytváří nadčasový vzhled. Neutrálnost je samozřejmě možné rušit jakoukoli barvou, volím vínovou na podlahu a doplňky. Praktičtější je ale volit barevnou výmalbu či textilie a na stálém vybavení použít neutrální tóny. Linka má velikou pracovní plochu i odkládací centimetry.

Nevýhody: Trouba je zde umístěna pod varnou deskou, neboť vedle lednice pro ni nezbývá dostatek místa.

 


 
Autor: Bára Havlová | Fotografie: Bára Havlová