Dopis čtenářky

S přítelem plánujeme na příští jaro rekonstrukci rodinného domku. Změny čekají i kuchyni. Určitý návrh mé budoucí kuchyně jsem si již načrtla sama, ale zajímalo by mě, co dokáže v tomto prostoru vytvořit odborník.

Jelikož jsme teprve ve stádiu plánů, lze kuchyňskou linku navrhnout kdekoliv, protože zatím nejsme vázáni žádnými rozvody.

Kuchyň má obdélníkový tvar, jehož délka je 4,5 m a šířka je 3,3 m. V prostoru kuchyně jsou dveře na terasu a zasouvací dveře, které oddělují obývací pokoj. Součástí kuchyně bude i jídelna se stolem pro čtyři lidi.

Co se týče spotřebičů, ráda bych si pořídila spotřebiče vestavěné (indukční varná deska, trouba, lednička, mikrovlnná trouba, myčka), dřez bych chtěla rohový.

Kuchyňská linka by měla být v modernějším stylu a barvu bych si přála ve světlejším odstínu dřeva. Také se mi líbí kuchyňské ostrůvky, chci mít dostatek prostoru pro přípravu jídel, protože ráda a často vařím a peču.

Kuchyňskou linku bych si přála na straně, kde jsou situovány dveře na terasu a okno, nebráním se však ani variantě s využitím protější stěny. Zatím nemám velké představy o ceně. Proto by se mi zamlouvala taková ta střední cesta, ani to nejlevnější, ale ani to nejdražší.

S pozdravem
Pavlína Prátová


Řešení odborníka

Půdorys této kuchyně je jednoduchý, přehledný a poměrně velkorysý. Výhodou je, že není limitován ničím jiným, než umístěním okna a dveří na terasu a do obývacího pokoje. Veškeré instalace se teprve budou dělat.

Ovšem vymyslet tři plně funkční řešení prostoru zase tak jednoduché nebylo. Snažila jsem se vyhovět všem přáním majitelky a zároveň dodržet pravidla ergonomie, aby se v nové kuchyni dobře vařilo.

Varianta A: Dřevo v kombinaci jasmínu

V první variantě jsem použila přírodní barvy dřeva v kombinaci s dvířky v barvě jasmínu. Pokud by majitelka zvolila dvířka v bílém lesku, kuchyň by vypadala luxusněji.

Pracovní deska je v dekoru imitace břidlice, aby byl zachován požadavek na přírodní styl kuchyně.Tato varianta se mi zdá, vzhledem k přání na hodně pracovního prostoru, nejlepší. Také kolem stolu je dostatek místa.

 

 

Výhody: Spousta pracovního prostoru, úložných prostor, žádná hluchá místa

Nevýhody: Řešení vaření v ostrůvku vyžaduje ostrůvkový odsavač, který je dražší.

Varianta B: Třešeň se slonovou kostí

Druhá varianta představuje stále oblíbenou kombinaci tmavších korpusů v odstínu třešně se světlými dvířky v barvě slonové kosti. Myslím si, že prostor je dostatečně osvětlený a klidně trochu kontrastu snese.

Řešení dispozice je do L. Dřez jsem, kvůli malému odstupu od varné desky, navzdory přání majitelky neumístila do rohu. Ostrůvek nabízí prostorné zásuvky na potraviny a pohodlný pracovní prostor na pracovní desce. V ostrůvku skrytá zásuvka na příbory (pod indukční varnou deskou být nesmí).

 

 

Výhody: Dostatek úložných prostor i pracovní plochy.

Nevýhody: Rohová skříňka je hůře přístupná, lze řešit výsuvným karuselem.

Varianta C: Světlé dřevo s bílou

Třetí varianta je barevně řešena korpusy i dvířky ve stejném odstínu světlého dřeva a bílou pracovní deskou. Vypadá velice elegantně.

Toto dispoziční řešení nabízí nejméně úložných prostor, trouba sestoupila pod pracovní desku. Jídelní stůl v prostoru před poloostrůvkem ale vypadá pěkně.

 

 

Výhody: Nejlevnější varianta, kuchařka se moc nenaběhá, jídelní stůl v prostoru.

Nevýhody: Nejméně úložných prostor a pracovní plochy, trouba pod varnou deskou.

Text a foto: Petra Kolaříková