Dopis čtenářky:

Teprve se nám rozbíhá stavba domu a chtěla bych to mít všechno dobře promyšlené, abych něco nezanedbala. Rozvody vody zatím nejsou, takže Vám v tomto nechávám volnou ruku (případně by se pak udělaly, tak, aby nám to nejvíce vyhovovalo). Můžete mi prosím navrhnout kuchyň s jídelnou? V příloze posílám plánek kuchyně, jídelny a obývacího pokoje od architekta.

Do budoucna bychom v kuchyni chtěli americkou lednici, ne vestavěnou (tudíž musíme počítat s místem), dále mikrovlnnou troubu a klasickou troubu (případně presovač) bych chtěla mít v pohodlné výšce, ne pod sporákem. Hodně se mi líbí v kuchyni ostrůvek, ale nevím jestli z hlediska prostoru bude možný. Na něm bych zřejmě nechtěla ani varnou desku ani umyvadlo, ale pracovní desku s vinotékou + bar (ale nechala bych si poradit od Vás).

Mám ráda jednoduchý čistý styl. Hlavně všechno praktické a jednoduché na údržbu. Hodně se mi líbí např. kombinace bílé a šedé, nebo např. kombinace světlešího odstínu dřeva a něco k tomu. Něco v tomto směru, hlavně aby se do budoucna moc neokoukala a hodilo se k tomu v podstatě vše :).

Byla bych Vám moc vděčná za návrh kuchyně a jídelny, opravdu si nevím rady - okno, lednice, trouba ve výšce... Kam s tím vším?

Barbora Jakubov

 

Rady odborníka:

Obytný prostor velikosti menšího tanečního sálu, takový je půdorys této budoucí novostavby. Navrhnout kuchyň do maličkého výklenku, to bývá těžké. A navrhnout pěknou přehlednou kuchyň do místnosti této velikosti, to je také oříšek. Naštěstí jsme ve fázi plánovaná a leccos jde… třeba čarovat s příčkami!

Majitelé mají představu praktické neutrální linky, což schvaluji. Americké lednice mívají poměrně značnou hloubku, to bude možná to, v čem majitelka spatřuje problém. Další věc je to, že pokud potáhneme kuchyni podél stěn, vznikne „obrovitánská“ kuchyně, v níž při vaření majitelka naběhá pověstných sto jarních …

 

Varianta A: Paralelní v bílé a šedé

Hlavní část soustřeďuje varnou i mycí zónu, protilehlý ostrůvek přechází v jídelní stůl. Barevně kombinuji šedou, bílou a výrazný cihlový odstín, (každý podle svého gusta…). Vysoké spotřebiče ukrývám do niky, hloubka lednice tak není problém a všechny spotřebiče stojí pěkně „v lati“.

Výhody: Prostor, prostor... V rámci pracovního prostoru je vše příjemně při ruce…

Nevýhody: … jen do té lednice je zatraceně daleko.

 

 

Varianta B: K pohybu praktičtější

Tato linka je z hlediska nachozených kilometrů mnohem praktičtější. Obě zóny opět sdružuje hlavní část při stěně, která navazuje na niku s vysokými skříněmi. Protilehlý ostrůvek s větší hloubkou představuje dobrý pracovní prostor. Jídelní stůl pod oknem má dost světla.

Nevýhoda: Méně odkládacího prostoru zleva u varné desky. Ani v této kuchyni jsem se nedonutila vytvořit barové sezení. Jídelní stůl je velice blízko a dle mého názoru není nezbytně nutné. Samozřejmě je možné ho realizovat (v tomto případě u ostrůvku – zády do obýváku. Použila bych nižší barové židle, ostrůvek nijak nezvyšovala).

 


Varianta C: Velkorysé L s ostrůvkem.

Zde opravdu není nouze o úložné prostory nebo o pracovní místo. Přitom zóny držím blízko u sebe, takže běžné vaření se zvládne na pár metrech. Pro vánoční akce a oslavy tu pak je těch několik metrů navíc. Stůl zde umísťuji na druhou stranu kuchyňské části. Vysoké spotřebiče jsou zase v hluboké nice. Působí tak uceleně – a jak jsem zmiňovala, vyřeší se problém s rozdílnou hloubkou nábytku a vybavení.

Barevně kombinuji opět šedo-bílou, tentokrát do vínova. Podlahu volím záměrně rustikální, je tak v kontrastu s moderní linkou. Zvažte, zda se podobný kontrast líbí-či ne.

Nevýhody: Rozhodně nepůjde o lacinou záležitost.

 

 

 

Všechny návrhy v tomto článku pocházejí z programu TurboFLOORPLAN Dům & Interiér & Zahrada Pro CZ


 
Autor: Bára Havlová | Fotografie: Bára Havlová