Dopis čtenáře:

Obracím se na Vás s prosbou o pomoc při plánování menší kuchyně, která se nachází v podkroví rodinného domu a má poměrně netradiční tvary (šikmina, okno, pouze částečné oddělení od obývacího pokoje).

Rádi bychom kuchyň moderní, pro mladý pár, s využitím základních spotřebičů (vestavná trouba a mikrovlnka, indukční varná deska, digestoř, myčka 45 cm a kombinovaná lednice s mrazákem). Nutností je také potravinová skříň. Mimo to bychom velice rádi využili co nejvíce plnovýsuvných zásuvek s tlumenými dojezdy.

Barevnost kuchyně by měla ladit se sousedícím obývacím pokojem, kde se vyskytují šedá, bílá a jádrový ořech. Není nutné používat pouze tyto barvy, ba naopak, např. zapojení barev jako vínová či tmavě červená by se nám velice líbilo, jen nevíme, zda by tato kombinace byla vhodná.

Co se týče rozvodů, jsou velice laicky zakresleny v přiložených nákresech, ale v případě potřeby není problém rozvody upravit, podkroví je stále ve fázi kompletní přestavby. Podlaha bude vytvořena z  vinylových pásů s velice světlým dřevěným motivem v bílošedé barvě. Největším "oříškem" jsou finance. Rozpočet na kuchyň bude bohužel poměrně nízký - musíme se vejít do 80 000 - 90 000 Kč včetně spotřebičů.

Budu Vám velice vděčný za pomoc při návrhu kuchyně, případně za rady a doporučení.

Bc. Zdeněk Rydlo

 

Rady odborníka:

Podkroví většinou dá vzniknout originálnímu a osobitému prostoru a tak tomu bude i zde. Samozřejmě se šikminou je potíž. Ale neházejme flintu do žita, neb nic není ztraceno.
Kuchyně má celkově docela dobrý rozměr. Metry postačí pro vyskládání pohodlně navazujících zón. Barevnou koncepci máte vymyšlenou skvěle neutrálně. Doporučuji držet se u nábytku střídmosti jako doposud.  Pak můžete vzít do ruky váleček a jakkoliv stěny přemalovat a bude to vypadat dobře. Co nevypadá dobře s bílou a šedou?
A peníze? Není to nejhorší. Pod šikmou střechou ušetříte za horní skříňky. Kupte obyčejnou lednici, volně stojící mikrovlnku. Spotřebiče zvládnete za polovinu určené částky. A za druhou zásuvky. Můžete zkusit i sektor, ale spolupracujte s truhlářem, který doladí detaily.

 

Varianta A: Bílá s ořechovou

Klasická kuchyň pod zkosením vypadá asi takhle. Bílá linka s ořechovou deskou vychází z připravených rozvodů. Koncepce to není špatná, pracovní i odkládací plochy je docela dost, vaření by mělo fungovat. Šikminy se musí pořešit schůdky nebo jiným atypickým řešením. Leccos udělají volné police. Potravinová skříň nebude realizovatelná, ale hluboké zásuvky toho pojmou mnoho.

 

 

Varianta B: Žlutá

Linka číslo dvě je žlutá, tedy jedna z těch „neneutrálně laděných“. Koncepčně je lépe řešená, především z hlediska úložných skříní, kde je skutečně využita výška prostoru. Hlavní linka si je v rámci rozvodů stále podobná. Zkouším horní skříňku na míru, ale není to ono. Hlasuji pro police.

 


Varianta C: Došeda

Třetí a poslední lahodí mému oku a zdá se mi nejvíce funkční, na druhou stranu by vyžadovala největší zásah truhláře, což by celou věc mohlo podražit.

Vyrýsovala se ergonomicky slušně navazující kuchyně s dobrými odkládacími prostory, myčkou o šíři 60 cm a vyšší pracovní plochou za zády (zásuvky 100 cm vysoké), která bude zároveň velice velkoobjemovou skrýší pro nejednu kuchyňskou proprietu. Kuchyně by vyžadovala drobný posun vedení.

 
Autor: Bára Havlová | Fotografie: Bára Havlová