Dopis čtenářky:

Začínáme stavět rodinný domek a potřebovala bych poradit s plánováním kuchyňského koutu. Přívody vody, elektřinu a odpady nám firma na klíč zabuduje podle našich potřeb , až jim dodáme podklady, takže máte volnou ruku. Na plánku vidíte, že kuchyňský kout bude přecházet v jídelnu a dále do obýváku. Další pokoj plánujeme propojit zasunovacími dveřmi. Příčku mezi kuchyní a koupelnou bychom rádi posunuli na úroveň obývací části. Do kuchyně se vejde okno a na verandu bychom rádi velké prosklené dveře.

Nemám moc dobrou prostorovou představivost, ale myslím, že by se tam vše mohlo vejít. Jsme čtyřčlenná rodina a musíme počítat i s návštěvami.  Z toho důvodu bychom chtěli rozkládací jídelní stůl, přičemž pro naše běžné potřeby bude stačit stůl pro čtyři osoby.

Nábytek v obývací části bude z tmavého buku a sedací souprava v různých odstínech zelené. Kuchyň by s ním měla (ale nemusí) ladit, pouze z praktických důvodů bych se ráda vyhnula světlým barvám. Budu potřebovat hodně úložných prostor, upřednostnila bych šuplíky a uvítala prosklené skříňky. Z dekoru dávám přednost přírodním materiálům, nelíbí se mi například kov. Lednici s mrazničkou bych preferovala nezabudované, a kdyby se povedlo umístit kus pracovní plochy pod okno, byla bych šťastná.

S úctou a obdivem k Vaší práci
Tímea Kominová

 

Rady odborníka:

Kuchyně paní Komínové je teprve ve fázi výstavby, což je výhodné z hlediska instalací – vše se dá přizpůsobit nové kuchyni.

 

Varianta A: Bílá s bukem

První varianta je barevně řešena dvířky v bílé a pracovní deskou v barvě buku. Působí čistě a útulně. Dispozičně je kuchyňská linka do „L“,  s volně stojící chladničkou vedle vyšších skříní pro troubu a pro potraviny. Jídelní stůl je umístěný za malým ostrůvkem, který odděluje kuchyňskou část od jídelní.

Výhody: Ostrůvek přidává menší kuchyni pracovní plochu i úložné prostory.

Nevýhody: Jídelní stůl zasahuje víc do obývacího pokoje.

 

 

Varianta B: Červený buk

Druhá varianta má zcela odlišné barevné řešení – celá je z červeného buku. Dispozičním řešením se staly dvě protilehlé linky, přičemž centrum vaření je umístěno do ostrůvku. Jídelní stůl je přisazený k zádům ostrůvku.

Výhody: Pohodlná dispozice, vše po ruce.

Nevýhody: Pracovní plocha není nijak obrovská, ale myslím si, že postačí.

 

 

Varianta C: Bříza Tajga

Třetí varianta je opět řešená do „L“, s vysokými skříněmi a chladničkou na opačné straně, než tomu bylo v první variantě. Barevně je laděná do přírodního odstínu dřeva – bříza Tajga. Tato dispozice nabízí dostatek úložných prostor, ale menší pracovní plochu.

Výhody: Jídelní stůl nezasahuje příliš do prostoru obývacího pokoje.

Nevýhody: Menší pracovní plocha.

 

 

Ze všech variant se mi nejlepší zdá ta první.

Text a obrázky: Petra Kolaříková
Návrhy a realizace interiérů
GSM: 775 565 351
www.design-domova.cz
e-mail: PetraKolarikova@design-domova.cz