Dopis čtenářů:

Připravujeme rekonstrukci starší kuchyně po rodičích a byla bych vděčná za vaši radu. Chystáme se vlastně zrenovovat celý domek v jižních Čechách, kde bychom chtěli strávit svá důchodová léta s dcerou, vnoučkem a jak doufáme, mnoha přáteli, kteří nás budou navštěvovat.

Přikládám rozměry kuchyně s plánkem, který jsem vypracovala. Je zde zakreslen současný půdorys kuchyňské linky. Lednici jsme letos koupili novou, jinak ale plánujeme vyměnit všechny spotřebiče za vestavnou troubu, mikrovlnku, digestoř, myčku na nádobí a indukční desku. Pracovní desku bych chtěla z umělého kamene, středně tmavého „kropenatého“ vzorku.

Rozměr okna je 149x109 cm a je 122 cm od podlahy, dřezová baterie je zabudovaná do zdi, nikoli do dřezu, jak je obvyklé.

Mně by se líbila kuchyň s moderním designem v bílém lesku, který by pěkně kontrastoval s mojí sbírkou cibuláku. Do kuchyně včetně montáže jsme ochotní investovat 140 tisíc korun - bez spotřebičů. Myslím, že částka je poměrně velkorysá, a proto bych chtěla pěkné vybavení – dolní skříňky se zásuvkami s tlumených dorazem, rohovou skříňku s otočným košem, vrchní rohovou s poličkami. Dále dvojitý dřez s drtičem a vysouvací odpadkový koš.

Ve stávající kuchyni, kterou vidíte na přiložených obrázcích, můžete změnit vše. Nenapadá mě barva obkladů, co se týká podlahy, přemýšlíme o plouvoucí s podlahovým vytápěním.

Předem děkujeme a těšíme se na návrhy
S pozdravem Pešlovi

 

Rady odborníka:

Rekonstruovaná kuchyně Pešlových bude pěkná a prostorná. Paní majitelka má vcelku jasnou představu o barvách, materiálech i spotřebičích, jedná se nám tedy čistě o uspořádání půdorysu samotné kuchyňské linky.

Aby kuchyně nepůsobila jednotvárně a čtenáři viděli více barevných možností, odbíhám od zadání k dalším možným variantám. Jediné, čím si nejsem úplně jistá, je cena, kterou si majitelé stanovili. Domnívám se, že při dodržení všech požadavků (deska z umělého kamene, dvířka ve vysokém lesku aj.) je zkrátka rozpočet skoro nereálný, vezmeme-li v úvahu velikost kuchyně.

  

Varianta A: Kopíruje původní

Tato linka kopíruje původní kuchyni, samozřejmě s drobnými úpravami. Je veliká, nábytek ji prozařuje. Můžeme si dovolit kontrast s tmavou dlažbou i s dřevěným obložením. To je už samozřejmě jen drahou alternativou klasického nátěru oblíbenou barvou. Linka nabízí nadstandardní zázemí. Tak, jak je, by měla fungovat spolehlivě a dobře.

 


Varianta B: Paralelní s barem

Druhá, paralelní kuchyně nabízí i barové sezení. Uzavírá užší průchod z obývací části a vytváří tak dvě protilehlé strany. Pod oknem mycí zónu a pracovní plochu, naproti varnou zónu a zvýšenou plochu barovou, která z kuchyňské strany nabízí vyvýšenou troubu a zásuvky.

Výhodou této linky je příjemný prostor, odkládací a výborné úložné prostory, osvěžení barem - využití užšího průchodu.

Nevýhodou je relativně velká vzdálenost mezi varnou a mycí zónou.

 

 

Varianta C: Do U s dřevěným dekorem

Třetí linka, ve tvaru U poprvé přináší dřevěný dekor, který v kontrastu s lesklou bílou vždy vypadá dobře. Nabízím pohled na kuchyni se světlou pracovní deskou, zrnitou imitaci kamene tu nese podlahová krytina.

Linka stočená do U je výhodná ve své kompaktnosti a zároveň malé vzdálenosti zón, vše je zkrátka příjemně po ruce. Přitom ale není nijak stísněná nebo omezená. Velká pracovní plocha se nachází pod oknem. I zde je docela příjemné barové sezení, jež má v oddělené kuchyni svůj význam, přestože ho majitelé nepožadují.

 

 

Všechny návrhy v tomto článku pocházejí z programu TurboFLOORPLAN Dům & Interiér & Zahrada Pro CZ.
Autor: Bára Havlová | Fotografie: Bára Havlová