Dopis čtenářů:

Líbí se nám Vaše webové stránky a rádi bychom Vás požádali o návrh naší budoucí kuchyně. Jedná se o kuchyni v novostavbě, která je nyní ve fázi hrubé stavby s osazenými okny. Rozvody vody, odpadů a elektřiny zatím nejsou, pouze odvod pro digestoř je nachystán u stěny s technickou místností. Kuchyně bude vytápěná podlahovým topením a částečně propojená s obývacím pokojem, jehož součástí je i jídelna. Částečné oddělení kuchyně a obývacího pokoje zajišťují dvě krátké příčky, přičemž jedna z nich pokračuje zídkou (1300/1100), ta by měla plnit funkci jakéhosi barového pultu (bez stoliček) a zároveň odclonit pohled z obýváku na kuchyňskou linku. Směrem do obývacího pokoje by se nám líbilo mít tyto příčky a zídku obložené obkladovým kamenem.

Kuchyni bychom chtěli moderní a praktickou (vaříme téměř každý den), v přírodním stylu - líbí se nám například švestka v kombinaci s bílou, jádrový buk nebo dub richmond. Tvar by nám vyhovoval do U nebo dvou I. Spotřebiče bychom raději bílé, ale nebráníme se ani variantě v nerezu. Ledničku preferujeme volně stojící, troubu a mikrovlnku vestavěnou, varnou desku indukční, dřez granitový 1a1/2 + odkapávací plocha. Dále bychom rádi potravinovou skříň a prostor se stahovací roletkou pro uložení kráječe a topinkovače. Při vaření nám vyhovuje dostatek souvislé pracovní plochy a dřez poblíž vařiče (rozhodně je nechceme umístit naproti sobě). Prosíme tedy o vytvoření návrhu kuchyně a ve stejném stylu jídelního koutu (součást obýváku, vedle zídky). Také prosíme o radu ohledně sladění materiálů a barev (obklady v kuchyni, obkladový kámen na zdi, dlažba nebo plovoucí podlaha).

Předem moc děkujeme a těšíme se na Vaše návrhy.
Doleželovi

 

Rady odborníka:

Kuchyně manželů Doleželových je zajímavě řešená. Přestože je oddělená od obývací části, pěkně na ni navazuje a kuchařka tak není zcela izolovaná od dění v obýváku.

 

Varianta A: Do L v dekoraci švestky

První varianta je barevně řešena skříňkami v dekoru švestky a pracovní deskou v imitaci betonu. Dispozice je do „L“, s vysokými skříněmi a chladničkou vedle dveří do komory. Na ně navazuje vaření, mycí centrum a dále velká pracovní plocha. Roletka v rohu ukrývá všechny kuchyňské pomocníky. Jídelní část je oddělena nízkou zídkou, která kryje případný nepořádek, ale neuzavírá prostor kuchyně zcela.

Výhody: Velkorysé úložné prostory i pracovní plocha.

Nevýhody: Žádné nevidím.

 

 

Varianta B: Olivová

Druhou variantou řešení spodních skříněk je lamino imitující olivové dřevo. Tomu je přizpůsobena i výmalba v olivově šedozelené barvě. Horní skříňky jsou krémové. Dispozice kuchyně jsou dvě protilehlé linky, ta s vařicím a mycím centrem má hloubku pracovní desky 90 cm, což si vzhledem k prostoru můžeme dovolit. Je to praktické, zvětší se úložný prostor a hluboká deska je velice příjemná. Roletka na drobné spotřebiče se nám přesunula doprostřed kuchyně, kde působí zajímavě. Chladnička a skříň pro troubu s mikrovlnkou našly své místo na opačné straně, vedle je ještě pracovní plocha – hodí se na odložení horkého plechu z trouby.

Výhody: Netradiční řešení, velká pracovní plocha, hodně úložných prostor.

Nevýhody: Žádné nevidím.

 

 

Varianta C: Netradiční v dubu

Třetí varianta je opět trochu netradiční. Dispozici rovné kuchyně doplňuje příčný ostrůvek s pracovní plochou hlubokou 120 cm, přístupnou z obou stran. Pokud bude mít kuchařka pomocníky, nebudou si překážet. Barevným řešením jsou spodní skříňky v dekoru dubu a horní v bílé.

Výhody: Pokud vaří víc osob, nepřekáží si.

Nevýhody: Žádné podstatné.

 

 

Ze všech variant se mi nejvíce líbí druhá s hlubokou pracovní deskou.

Text a obrázky: Petra Kolaříková
Návrhy a realizace interiérů
GSM: 775 565 351
www.design-domova.cz
e-mail: PetraKolarikova@design-domova.cz