Dopis čtenářky:

S přítelem jsme si koupili starý dům, který chceme průběžně opravovat. Protože je z podkroví krásný výhled, rozhodli jsme se, že jej předěláme na obytné. Bohužel si nevíme rady, jak v takovém prostoru uspořádat linku, spotřebiče a jak se s celou kuchyní vypořádat. Zároveň chceme kuchyň propojenou s obývacím pokojem. Také stále netušíme, na jaké straně bychom měli umístit dveře z chodby do kuchyně. V přiloženém plánku je zakreslen komín, kde bychom rádi měli krbová kamínka.

Líbí se nám přírodní materiály, moderní styl nám nic neříká, ale trocha barev nevadí. Také by se nám líbilo mít kuchyň oddělenou od obývacího pokoje barovým pultem, popřípadě nějakou konstrukcí z trámu nebo sloupů z cihel, pokud to bude možné. Moc se mi líbí návrhy, které Vaše návrhářky již vypracovaly, ale z těch, co jsem prohlídla, se žádný nehodí pro naše potřeby, proto Vás prosím o radu.

M. Voldřichová

 

Rady odborníka:

Voldřichovi mají nelehký úkol – rekonstrukci podkroví. Vyřešit funkčně kuchyni v takovémto prostoru vyžaduje zkušenosti a především detailní informace, které k prostoru bohužel nemám. Výšku zdi pod šikminou, sklon šikminy, umístění trámu a výšku parapetů u oken jsem prostě odhadla. Je tedy možné, že návrhy nebudou moci být takto realizovány. Původně jsem totiž nedostala ani všechny půdorysné rozměry. Proto se obracím i na Vás ostatní – zasílejte podklady co možná nejpřesnější, ať dostanete návrhy použitelné pro realizaci Vaší nové kuchyně.

 

Varianta A: Světlé dřevo s kredencí

První varianta je barevně řešena korpusy i dvířky v dekoru světlého dřeva s tmavší pracovní deskou. Zástěna mezi spodními a horními skříňkami je tvrzené sklo ve zlatavé barvě. Dispozičně je kuchyňská linka do „L“ s polovysokými skříněmi na spotřebiče a ostrůvkovým vařením. Hloubka pracovní desky pod zešikmením je 90 cm, pokud bude ve skutečnosti sklon šikminy větší, může se udělat 120 cm, aby se kuchařka nebouchala do hlavy. Vedle dveří je umístněná kredenc, aby byl dostatek úložných prostor vzhledem k chybějícím horním skříňkám.

Výhody: Velké úložné prostory i pracovní plocha.

Nevýhody: Do polovysoké skříně se nedá umístit chladnička s velkým mrazákem.

 

 

 

Varianta B: Krémová a ořech

Druhá varianta má zcela odlišné barevné řešení – krémová dvířka skříněk pěkně kontrastují s ořechovými korpusy. Dispozice je řešena dvěma protilehlými liniemi. Tato varianta je použitelná pouze v případě, že šikmá zeď svírá se svislou velký úhel a poskytuje tak dostatek prostoru.

Výhody: Oboustranný poloostrůvek nabízí dostatek úložných prostor.

Nevýhody: Malá pracovní plocha, nepoužitelné v případě nízké šikmé střechy, velká část pracovní desky by byla nevyužitelná.

 

 

Varianta C: S barovým posezením

Třetí varianta je opět dispozičně řešena protilehlými liniemi s hlubokou pracovní deskou, ovšem s polovysokými skříněmi na stěně s dveřmi, které se posunuly až za trám. Horní skříňky jsem zavěsila vedle kuchyňské linky do nízké výšky pod šikmou střechu. Tato varianta se zřejmě majitelce bude líbit nejvíce, neboť kuchyňskou a obývací část dělí barové sezení, které si přála. Příjemnou kombinaci dubu vanila s tmavšími dubovými korpusy doplňuje pracovní deska v imitaci tmavého betonu.

Výhody: Podařilo se umístit barové sezení oddělující obývací prostor a kuchyni. Hodně úložných prostor i pracovní plochy.

Nevýhody: Žádné podstatné nevidím.

 

 

Text a obrázky: Petra Kolaříková
Návrhy a realizace interiérů
GSM: 775 565 351
www.design-domova.cz
e-mail: PetraKolarikova@design-domova.cz