Dopis čtenářky

Zařizuji velice malý byt a chtěla bych vás poprosit o návrh kuchyňské linky. Místnost je dlouhá pět metrů a měla by být spojená s obývacím pokojem, přitom tato místnost není nijak oddělena.

V kuchyni bych si představovala hodně pracovního prostoru, zabudované spotřebiče: výsuvnou digestoř, menší myčku, ledničku a potravinovou skříň. Mikrovlnku bych chtěla zabudovat do linky nějakým výklenkem, troubu, prosím, umístit dolů pod sporák. Rozvody by měly korespondovat s přiloženým plánkem.

Vzhledem k tomu, že často hostím návštěvy, je jídelní stůl nezbytností. Líbí se mi kombinace tmavého dřeva a vanilky a nebo bordó a vanilka. Chtěla bych široké šuplíky (první menší, druhý trošku větší a třetí největší) a horní skříňky prosklené vyklápěcí.

Zatím nemám vybranou žádnou podlahu, chci se rozhodnout až podle vašeho návrhu. Do kuchyňské linky jsem ochotna investovat tak 80 000 Kč bez spotřebičů.

Předem děkuji za vyhotovení návrhu
Jana Votavová 


Řešení odborníka

 Jak se stále přesvědčuji, velký a světlý prostor není vždy zárukou toho, že práce na jeho „zabydlení“ nebude zapeklitá. A naopak. Maličký pokoj paní Votavové je na první pohled řešitelný jen obtížně… kuchyni, jídelnu i obývák na tak malou plochu. … A přitom to šlo docela dobře.

Samozřejmě, paní Votavová musí počítat s určitými kompromisy. Stůl patrně zvolí rozkládací, nepořídí si ani obrovitá křesla k veliké sedačce ( lehká „rohovka“ by zde nebyla špatná, dobrou variantou jsou i menší, snadno manipulovatelné díly). Kuchyň bude bez baru, ten by ubral potřebné decimetry. Pokoj ale naopak nabízí účelná zákoutí a žádoucí denní světlo, byť jen z jednoho směru.

Rozpočet by tu neměl být problém. Kuchyňská linka bude menší, o to víc doporučuji investovat do výsuvných systémů, rohového karuselu a podobně.

Varianta A – Tvar L s navazujícím stolem

  

Kuchyně je barevně podle přání autorky. Celkově volím velice světlé barvy (tón
v tónu), kterým dodává akcent právě ořech – korpusy skříněk a židličky. Na linku ve tvaru L navazuje jídelní stůl pro 3-4 osoby. Bylo by možné dodat ještě několik centimetrů, to by rozšířilo „kapacitu“, ale ubralo na lehkosti a pohodlném průchodu. Pracovní desku vedle dřezu by bylo možné protáhnout o cca 10 cm, pod ni umístit třeba výsuv na utěrky. Bylo by to praktičtější vzhledem ke dřezu na samém kraji. Vysoké skříně s troubou a spíž jsou na protější straně.

 

Výhody: úložné i pracovní místo je vzhledem k velikosti kuchyně dobré. Rozvody pro spotřebiče nás zavazují, jsou neměnné, nicméně nevidím to jako katastrofu.

Nevýhoda: chybí tu vysněné široké šuplíky, linku by příliš rozšířily.

Varianta B – Rohová se spíží u dveří

 

Linku ladím opět dle přání autorky do červeno (/bordó) – bílé. Vysoké skříně tentokrát navazují na pracovní plochu, jsou tedy blíže a dostupnější. Spíž je pak umístěná naproti za dveřmi.I zde záměrně nevolím kachličkový obklad (pokud ano, pak jen velice decentní). Zdá se mi, že na tak malé ploše by bylo příliš mnoho odlišných materiálů – a paní majitelka se jistě chce realizovat i v obytné zóně.

 

Výhody: kuchyně je dostačující, vaření by mělo být pohodlné.

Nevýhody: linka více zasahuje do „obýváku“, omezuje velikost sedačky určitým výklenkem. Nevypadá to špatně, ale výběr nábytku to o něco zúží.

Varianta C – S vysokými skříněmi a oddělená zídkou

 

Varianta je opět L s vysokými skříněmi za dveřmi. Půdorys je velice podobný 1. možnosti, zde však není kuchyně prodloužená jídelním stolem. Od obytného prostoru ji odděluje krátká zídka (představuje drobnou stavební úpravu; nicméně být nemusí :c). Menší úložné prostory kompenzují vysoké skříňky, jejich bílé provedení je nenechá vyniknout, nepůsobí tedy nápadně a rušivě. Barevné ladění bílá – ořech a karamelové odstíny představují nadčasový, přírodní styl.

 

Výhody: linka je jasně vymezená, v tomto prostoru dostačující.

Nevýhody: vetší vzdálenost k jídelnímu stolu. Pakliže u snídaně sledujete ranní zprávy, bylo by to zde poněkud komplikované… 

Text a foto: Bára Havlová, čtenáři

Všechny návrhy v tomto článku pocházejí z programuTurboFLOORPLAN Dům & Interiér & Zahrada Pro CZ