Dopis čtenářky

Jsme čtyřčlenná rodina bydlíme v rodinném domě. Po třiadvaceti letech jsme se rozhodli konečně vyměnit kuchyň. Dnes už jsou jiné možnosti než tenkrát, kdy byla na trhu jedna nebo dvě kuchyně navíc velmi podobné. S rozhodnutím se objevil problém: nevím, jak kuchyň nově uspořádat, a proto se obracím na vás.

Nejraději bych kuchyň to tvaru L, nebo U, jelikož jsem vždy toužila po rohové kuchyni. Jenže myslím, že prostorově to asi nebude možné. Mám ráda teplé barvy nic výstředního a velice se mi zamlouvá rustikální typ nábytku.

Nevím zda-li je moje rozhodnutí správné, ale chci nechat lednici v původním stavu. Dále není možné udělat odpady nebo přívod plynu na jiné straně, než jsou v současnosti. Odsavač par není problém, komín se bude řešit až dle rozmístění varné desky.

V kuchyni bych chtěla myčku 45cm, varnou plynovou desku a vestavnou troubu (zamilovala jsme se do rustikálního typu firmy NARDI), mikrovlnou troubu, dřez postačující je 45 cm. V kuchyni by se mi líbila skříň na vestavné spotřebiče nebo tzv. skříňová spíž.

Celkový rozměr kuchyně je 3050 cm x 4450 cm a výška stropu 2900cm. Můj největší problém při návrhu kuchyně jsou troje dveře a okno, vše bohužel zůstane zachováno.

Hlínová Hana, Rakovník

Řešení odborníka

Půdorys této kuchyně je obdélníkový, poměrně velký, ale je limitován umístěním okna a třech dveří, takže žádná stěna není celá volná. Navíc instalace se musí zachovat ve stávající dispozici. Proto je prostor, do kterého se musí linka vejít, ve výsledku značně omezený.

Varianta A: Rustikální vanilka paralelní

V první variantě jsem použila přírodní teplé barvy dřeva na korpusy a pracovní desku a vanilku na dvířka. Majitelka si přála rustikální vzhled kuchyně, který působí velice útulně.

Dispoziční řešení je rovná linka, naproti volně stojící chladnička a kredenc, ve které je umístěna mikrovlnná trouba.

 

 

Výhody: Cenově nejdostupnější varianta, jednoduchá, příjemná kuchyně.

Nevýhody: Menší pracovní plocha

Varianta B: Vanilka do L

Druhá varianta je řešena do L, což je dle mého nejlepší varianta, alespoň co se týká úložných i pracovních prostor.

Barevné řešení je podobné jako v první variantě, pracovní deska a obkladový panel v dekoru dřeva, dvířka dub krémový patinovaný. Chladničku jsem zabudovala do skříně, stejně jako troubu a mikrovlnku.

 

 

Výhody: Dostatek úložných prostor i pracovní plochy.

Nevýhody: Rohová skříňka je hůře přístupná, kvůli dřezu nelze řešit výsuvným karuselem.

Varianta C: Rohová a dřevěná

Třetí varianta je opět rohové řešení, na přání majitelky, která by chtěla rohovou kuchyni. Dominantním prvkem je zde rustikální digestoř a rohové vaření.

Osobně mi toto řešení nepřijde jako ideální, u podobně řešených kuchyní vypadá lépe, pokud je prostor rozlehlejší a kuchyně může pokračovat ještě vpravo od rohové skříňky.

 

 

Výhody: Pohodlná dispozice, z hlediska ergonomie vyhovující.

Nevýhody: Nepříliš velká pracovní plocha.

Text a foto: Petra Kolaříková
Autor: Petra Kolaříková | Fotografie: Petra Kolaříková