Dopis čtenářky:

Na Vašich stránkách jsem objevila možnost nechat si navrhnout kuchyni. Právě jako na zavolanou, neboť jsme s přítelem nedávno koupili starý rodinný dům, který budeme v několika příštích měsících (letech?) dávat do pořádku.

Dům pochází z poloviny minulého století, proto bych chtěla kuchyni přizpůsobit. Nechci tedy žádnou modernu, chrom ani lesk. Ráda bych střízlivou, klasickou a funkční linku, která bude sloužit mně a mé rodině. Obvykle vařím pro tři až čtyři osoby.

V kuchyni by se mohly objevit americká lednice a vestavěná myčka  o šířce 45 cm. Varná deska bude plynová, ale prosím i o varianty s klasickým sporákem. Dál by se mi v kuchyni líbily nějaké prosklené skříňky na sváteční servis. Představuji si světlý dekor skříněk i korpusů, zřejmě imitaci světlého dřeva. Součástí kuchyně se stane i jídelna. Na linku nebude příliš mnoho peněz, proto by měla být realizovatelná asi do 100 000 tisíc i se spotřebiči.

Děkuji za případné zpracování.

S pozdravem

Jitka Nováková

 

Rady odborníka:

Paní Jitka má jasno v tom, co od své kuchyně žádá. Půdorys linky není špatný. Není nijak veliký, bude třeba posunout výše spodní okraj okna, ale situace se nejeví špatně. Úprava okna podle linky nabízí možnost upotřebit i vnitřní parapet okna ke kuchyňským účelům, což velice příjemně rozšiřuje odkládací plochu linky. Pro jídelní stůl je relativně menší prostor, pro tři lidi je však dostačující a s rozkládacím stolem se zvládnou i větší akce.

Pro prosklené skříňky sice není v rámci hlavní linky příliš prostoru, nicméně je tu volná stěna mezi dveřmi, kde by mohly nějaké ty vitrínky vypadat velice dobře.


Varianta A: Světlé dřevo a oranžové tóny

Dlažbu i pracovní desku volím velice světlé. Tvar L navazuje na lednici a vysokou skříň. Další odkládací skříňky jsou v prostoru mezi dveřmi. Nad ně jsem umístila police pro květiny a knihy, mohly by tu však být i zmíněné vitrínové skříňky.

Linka má dobré pracovní i odkládací zázemí. Sporák stojící na konci má samozřejmě svá negativa, chybí tu pravá odkládací plocha, ale zase je kam ho odstrčit při jeho čištění. Jídelní stůl je odstíněný vysokou lednicí, bude patrně vyžadovat přisvícení.

 


Varianta B: Paralelní

Světlé dřevo kombinuji s černou. Všimněte si rozdílné nálady a světelného kontrastu tohoto a předchozího návrhu. Paralelní kuchyň má své výhody. Předností této je veliký pracovní i úložný prostor na poměrně malé ploše. Dále pak oddělení kuchyně od jídelního koutu.

Nevýhodou bude sporák tak nějak „panelákově“ v rohu. Je sice bezpečnější, než když stojí na konci linky, ale zase je prostorově omezen stěnou a zprava je omezená manipulace s nádobím. Vysoké skříně jsou trochu dál, ale opravdu jen trochu!

 

 

Varianta C: Karamelovo-šedá

U třetí opouštím světlé dřevo, aby se čtenář nenudil. Domnívám se ale, že i pro paní Jitku by mohla být tato karamelovo-šedá kombinace inspirací. Jde již o kuchyni s vestavěnou deskou, je to prostorná a funkční linka bez zásadních závad. Odsavač by byl veden sádrokartonovým podhledem, kam by bylo vhodné umístit bodové osvětlení.

Nevýhodou by mohla být myčka umístěná v rohu - bude obtížnější přístup z levé strany.

 

 

Všechny návrhy v tomto článku pocházejí z programu TurboFLOORPLAN Dům & Interiér & Zahrada Pro CZ.
Autor: Bára Havlová | Fotografie: Bára Havlová