Dopis čtenářky

Rádi bychom vás požádali o zpracování návrhů naší budoucí kuchyně. Jedná se o kuchyň do zrekonstruovaného domu, takže rozvody jsou již dané.

 

Požadavky na vzhled kuchyně:

  • kuchyň by měla být útulná a jednoduchá v moderním stylu
  • barevná kombinace: bílá s pracovní deskou barvy tmavšího dřeva (teplý odstín, dub), zároveň prosíme o návrh i jiných barevných kombinací
  • kuchyň je propojena s obývákem
  • součástí kuchyně bude rozkládací jídelní stůl se židlemi
  • kuchyň bychom chtěli bez horních skříněk, které by nahradily poličky, ale budeme rádi i za jiné varianty.
  • jelikož nemáme místo na spíž, vedle lednice bychom chtěli umístit potravinovou skříň
  • skříňky preferujeme uzavřené, ale mohou být částečně průhledné
  • odpadkový koš by měl být schovaný
  • kuchyň bychom chtěli bez kachliček, s prodloužením pracovní desky i na stěnu, místo obkladů ( tak 2Ocm vysokou a u varné desky vyšší)
  • spotřebiče preferujeme vestavěné, jedná se zejména o myčku, troubu a varnou desku, ledničku, mrazák. Mikrovlnná trouba může být i volně stojící.

Děkuji

S pozdravem Komárovská

Řešení odborníka

Kuchyňský výklenek paní Komárovské je příjemný a přiměřeně velký. Dostatek světla mu dávají hned dvě okna. Limitující jsou pro mě rozvody, i když se přiznám, že jen do určité míry, a také vzdálenost malého okna od stěny. Barevně jsem si vyhrála, snažila jsem se míchat moderní prvky s takovými těmi domáčtějšími.

Varianta A: Mix smetanové a světlého dřeva

Hlavní část linky má tvar L, přičemž zóny zde vychází z daných rozvodů. Kuchyně je světlá a absence horních skříněk vytváří velice vzdušný prostor. Celou linku lemuje zdvižený rantl laminoobkladu, což tvoří kuchyni kompaktní.

 

 

Výhody: Logická posloupnost zón, sympatické pracovní i odkládací plochy, úložné prostory ve spodních skříňkách jsou dostačující i pro jídelní nádobí.

Nevýhody: Vysoké skříně mohou překážet při otevírání okna. Proto je zde nutno vše důkladně přeměřit a skříně případně více posunout. Okolo MW, pokud bude takto zabudovaná, musí být místo kvůli větrání.

Varianta B: Bílá s tmavou deskou

Druhá linka je tvořená dvěma částmi: první se nachází pod oknem, kam je situována lednice, mycí zóna a širší pracovní plocha. Druhou část představuje poloostrůvek s varnou deskou.

Digestoř na obrázcích kvůli přehlednosti chybí. Zde by bylo nutné mírně upravit odtah odsavače ( nejlépe sádrokartonem) a ostrůvkem popotáhnout elekrické vedení k varné desce.

Kuchyňka opět působí mile. Bílá barva dvířek s načervenalým mořením dubu vytváří příjemný kontrast, krémové tóny na stěnách navozují neutrální podklad pro barevné řádění paní majitelky a také pocit klidu a pohody.

Velké množství otevřených poliček nabízí mnoho prostoru pro pěkné dózičky a takové ty věci, pro něž některé z nás mají prostě slabost.

 

 

Výhody: Vzhledově příjemná kuchyně, od varné desky je navíc přímý výhled do obytné zóny. Ostrůvek by mohl být i delší, nepřekážel by.

Nevýhody: Poličky častěji zatouží po prachovce a podlaha patrně častěji po mopu. U této dispozice občas ukápne při přenášení hrnců od dřezu k plotně…

Varianta C: Oranžové blues

Před mnoha a mnoha lety jsem četla dívčí románek Lenky Lanczové, jeho název se mi v souvislosti s kuchyní vybavil...

Linku opět tvoří L, kde skříňky kombinují světlé dřevo s jemnou kresbou a cihlově oranžová dvířka. Úložné prostory rozšiřují zásuvky vedle jídelního stolu.

I zde plním přání majitelky a horní skříňky ponechávám ladem.

 

 

Výhody: Linka je dostatečně prostorná, v tomto směru velkorysejší, než obě předchozí. I ona je pro oko příjemná, moderní i útulná zároveň.

Nevýhody: Barevná dvířka jednoznačně určí barvu i pro obytný prostor a kuchyně se tak stává dominantou. V této lince jsou varná a mycí zóna v opačném, méně logickém pořadí.

Text a foto: Bára Havlová

Všechny návrhy v tomto článku pocházejí z programu TurboFLOORPLAN Dům & Interiér & Zahrada Pro CZ 
 

 
Autor: Bára Havlová | Fotografie: Bára Havlová