Dopis čtenářů:

Chystáme se na rekonstrukci části rodinného domu, kde vznikne bytová jednotka 4+kk. Potřebovali bychom poradit s kuchyní spojenou s obývacím pokojem. V místnosti jsou vysoké stropy, cca 3,7 m - nebráníme se tedy vyvýšení kuchyně na tzv. stupínek.

Zbouráním příčky mezi dvěma pokoji vznikne (jak je vidět z přiloženého plánku) jeden velký, kde bychom chtěli umístit kuchyňskou linku s jídelním stolem a obývací část. Kuchyňskou linku plánujeme v levé části od vstupu (levá stěna je venkovní, tudíž můžeme vyvést odsavač par ven) a v pravé části bychom si představovali obývací část. Ovšem rozvody ještě nejsou stanoveny a na umístění kuchyně si zas tolik netrváme, tudíž máte volnou ruku. V kuchyni si představujeme jen vestavné spotřebiče, troubu určitě zabudovanou ve výšce.

Chtěli bychom kuchyňskou část od obývací nějak opticky oddělit, například barem, pultíkem nebo ostrůvkem.     
Na podlahu určitě přijde tmavší plovoučka. Máme rádi vzdušné prostory, rozhodně nechceme mít pokoj plný nábytku. V bytě zatím bydlíme sami s manželem a naším velkým psem, ale do blízkého budoucna počítáme se dvěma přírůstky. Nebráníme se ani veselým barvám. Jsme mladý pár, chceme vybavení domu vybírat s rozumem, aby nám vydrželo co nejdéle a neokoukalo se. Počítáme, že do této místnosti bychom chtěli investovat maximálně 200 000 Kč.

Klára a Miloslav Encovi

 

Rady odborníka

Encovi mají k dispozici velice krásný a vzdušný prostor s neobvyklou velikostí oken a opravdu velkolepou výškou stropu. V prvním momentě jsem chtěla zavést řeč na praktičnost snížení stropu, pak mi ale došlo, do jaké výšky okna dosahují. Přes snížení stropu tedy cesta nevede. Chceme příjemný, útulný pokoj a výška stropu by zde mohla působit rušivě. Bude tedy dobré pracovat jak s podlahovou plochou, tak s výškou stropů. Kuchyně na stupni není vůbec špatný nápad. Plocha je velká, pojďme čarovat. K tmavší podlaze šetřeme většími dřevěnými plochami…

 

Varianta A: Bordó s ostrůvkem

Na vyvýšené pódium se vejde jak kuchyně, tak i jídelní stůl. Celková výška je 360 cm. Na předělu je umístěn prostorný ostrůvek s varnou deskou. Stropní plocha je rozbitá podhledem s přívodem odtahu digestoře. Encovi si nepřejí příliš mnoho nábytku, což v případě kuchyně není dost dobře možné. Proto se tedy v rámci linky snažím o co největší úložné prostory, které by případně posloužily nejen kuchyňským proprietám. Tak by se od zbytečných skříněk uvolnil zbytek obytného prostoru.

Výhody: Úložné, odkládací i pracovní místo je dostatečné.

Nevýhody: V zásadě mohu říct, že zde není žádná funkční vada. Barevné řešení je samozřejmě otázkou vkusu.

 

 

Varianta B: Komiksová

Pracovní i odkládací plocha je dostatečná díky hloubce 90 cm. V místě varné desky je nízký bar na úkor šířky linky, stejně tak by ale kuchyně mohla mít všude stejných 90 cm. Bylo by to praktičtější, ale méně atraktivní. Zásuvky v jídelní části zase přidávají nějaký ten úložný prostor, o který může pak být lehčí obytná část. Strop nad kuchyní je výrazně snížený.

Výhody: Neotřelá, atraktivní, velkoobjemová, ale pro odvážné. Kdo vládne vařečkou, nemusí se točit zády do prostoru.

Nevýhody: Pracovních ploch je přece jen o něco méně než ve variantách A a C.

 

 

Varianta C: Černo-bílá

Kuchyně je opět na stupínku, dispozičně tentokrát do U. I tato linka splňuje potřeby moderní rodiny. Je prostorná a snadno udržovatelná. Posloupnost zón je zde správná, ale spíše v leváckém pořadí, nicméně v tomto případě jde o zvyk. Varná zóna má větší hloubku pracovní desky (cca 80 cm). Její výška je z kuchyňské části standardních cca 87 cm, z obývací ale cca 120, je zde tedy prostor pro vyšší barové sezení.

Výhody: Jsou patrné na první pohled: velkorysé, logické prostory.

Nevýhody: Myčka vedle rohové skříňky je přístupná jen z jedné strany.

 

 

Všechny návrhy v tomto článku pocházejí z programu TurboFLOORPLAN Dům & Interiér & Zahrada Pro CZ.
Autor: Bára Havlová | Fotografie: Bára Havlová