Dopis čtenářky

Rádi bychom vás požádali o pomoc při návrhu kuchyně s jídelním prostorem propojené s obývacím pokojem v rodinném domě. Dům plánujeme stavět na jaře a jelikož jsme teprve ve fázi projektu, nejsme vázáni na umístění oken, rozvodů odpadu, elektrické energie a vody.

Celý prostor bude aktivně využíván celou rodinou a rádi bychom, aby plnil funkci jak praktickou tak i společenskou. Upřednostňujeme moderní, vzdušný styl s materiály jako dřevo, sklo, líbí se nám i moderní tapety a rádi bychom světlou podlahou. Nemělo by chybět francouzské okno s východem na jih situovanou terasu.

Součástí kuchyně by mohl být ostrůvek, kde by byla zabudovaná varná zóna, to by mohli v kuchyni pohodlně pracovat dva lidé.

Obývací prostor by měl být jednoduchý, bez nadbytku nábytku s dominantní sedací soupravou a konferenčním stolkem. Jeho součástí by byla i krbová kamna. Naším cílem je především ucelený design a praktické uspořádání pro čtyřčlennou rodinu.

Předem vám děkujeme Janíkovi 

Řešení odborníka

Prostor, kterým disponují Janíkovi je velice pěkný a poměrně velkorysý. Oceňuji, že majitelé řeší kuchyni ve fázi, než se začne stavět. Předejdou tak mnoha pozdějším komplikacím, mohou si vše zařídit přesně tak, jak jim bude nejlépe vyhovovat, a nebudou muset dělat kompromisy.

Varianta A: Světlé dřevo s šedými korpusy

První varianta je ve světlejším dekoru dřeva s šedými korpusy a pracovní světlou deskou v dekoru kamene.

Dispozice kuchyně je jednoduchá linka s protilehlým poloostrůvkem, ve kterém je umístěna varná deska. Ostrůvek odděluje kuchyňskou část od jídelní. Všechny spotřebiče – myčka, chladnička, varná deska, trouba a mikrovlnná trouba jsou vestavné. Kuchyňskou část jsem v této variantě situovala na severní stranu pokoje.

V obývací části jsou umístěna krbová kamna. Zařízení pokoje je na přání majitelky jednoduché a vzdušné.

 

 

Výhody: Dostatek prostoru pro kuchyni i pro obývací pokoj.

Nevýhody: Žádné okno není umístěné přímo v obývací části, ale třímetrové prosklené posuvné dveře na terasu spolu s dvěma okny v kuchyňské části myslím osvětlí celý prostor dostatečně.

Varianta B: Krémová dvířka, dřevěné korpusy a světlý kámen

Druhá varianta je kombinací krémových dvířek s korpusy v dekoru dřeva a pracovní deskou v dekoru světlého kamene. Dispoziční řešení je hodně podobné první variantě. Vaření je opět umístěno do poloostrůvku.

Dvě paralelní linky kuchyně jsou velice pohodlné a praktické, kuchařka se tolik nenachodí a vše je při ruce. Navíc je to levnější řešení než „Lko“ nebo „U“, a nevznikají žádné nevyužité rohy.

V tomto návrhu jsem kuchyni umístila na jižní stranu místnosti.

 

 

 Výhody: Jednoduchá dispozice, možnost vyjít z kuchyně přímo na terasu.

Nevýhody: V létě by mohlo být vzhledem k orientaci v kuchyni příliš horko, je třeba myslet na vhodné zastínění.

Varianta C: Dřevo a slunečnice

Třetí varianta je barevně odvážnější – světlé korpusy v dekoru dřeva, dvířka v odstínu slunečnic a pracovní deska Artwood. Je to hodně výrazné řešení, ovšem myslím, že působí útulně a vesele.

Dispozice této varianty je do „U“ s barovým sezením a stolem přistaveným k lince. Kuchyně je opět situována na jižní stranu.

 

 

 Výhody: Dostatek úložných prostor, velká pracovní plocha.

Nevýhody: Kuchyně v tomto případě dostala větší prostor než obývací část.

Text a obrázky: Petra Kolaříková
Návrhy a realizace interiérů
GSM: 775 565 351
www.design-domova.cz
e-mail: PetraKolarikova@design-domova.cz
Autor: Petra Kolaříková | Fotografie: Petra Kolaříková