Vlčkovi nám napsali:


Dobrý den, provádíme rekonstrukci vesnického domečku po babičce. Postupně opravujeme jeho části. Teď přišla na řadu kuchyň s rozměry 3,10 x  4 m. Až potud to nevypadá jako problém,ale místnost má dvoje dveře, jedny z chodby do kuchyně, druhé z kuchyně do pokoje. Okno je klasické dvoukřídlé o velikosti 105 x 120 cm, radiátor je pod oknem. Protože linka je umístěna naproti oknu, tak na práci mnoho světla není. S rozvody vody a odpadu lze hýbat pouze na jedné stěně, protože v rozmachu brání komín zabudovaný ve stěně v rohu místnosti. Do kuchyně se musí vejít ještě jídelní stůl pro čtyři jedlíky. Chtěli bychom kuchyň jako po babičce. S dlažbou cihlové barvy, vzhledem k malému množství světla preferujeme světlejší barvu kuchyňské linky.
Přejeme pěkný den
Vlčkovi

Protože zadání není příliš konkrétní (jediná specifikace byla umístění kuchyňské linky a instalací), návrh jsem udělala zcela podle sebe. Vlčkovi neuvedli ani požadavky na spotřebiče, vycházela jsem tedy z předpokladu, že bude vestavná chladnička, mikrovlnná trouba, varná deska (plyn?), trouba a myčka.

Dispozici kuchyně jsem navrhla do „L“, s vysokými skříněmi na vestavnou chladničku a potraviny zvlášť u stěny mezi okno a dveře. Původně jsem zamýšlela zakomponovat je do sestavy, ale vycházela z toho hodně malá pracovní plocha, což by vzhledem k možnosti skříně oddělit byla škoda. Mikrovlnnou troubu jsem nedávala do vysoké skříně kvůli větší vzdálenosti od pracovní plochy, a tudíž nemožnosti odložit vyndavaný talíř, aby manipulace s horkým jídlem nebyla nebezpečná (hlavně pro děti). Využila jsem tedy toho, že je dostatečně velká pracovní plocha, a mikrovlnnou troubu jsem umístila do skříně postavené na pracovní plochu. Pro obsluhu mikrovlnky je tato varianta ideální.

Jídelní stůl pro čtyři osoby (v nouzi až šest) je v rohu u okna. Z půdorysů je patrné, že je kolem stolu dostatek prostoru. Rozměr je 140 x 90 cm.

Barevné řešení vychází z požadavku Vlčkových na světlou kuchyni – skříňky jsou v barvě slonové kosti, pracovní deska a jídelní stůl v dekoru dřeva.

Obrázky a text: Petra Kolaříková, www.design-domova.cz
 
Autor: Petra Kolaříková | Fotografie: Petra Kolaříková