Dopis čtenáře

Už delší dobu přemýšlím o návrhu kuchyně pro manželku k našemu dvacátému výročí. Chtěl bych ji celou předělat tak, aby se i mé tři dcery mohly zapojit do vaření. Kuchyň je malá, tak bych potřeboval poradit, jak zvětšit úložný prostor a zároveň přizpůsobit i stůl pro nás pět. Manželce se líbí světlé provedení dvířek (javor a akácie). Měla by být vybavená vestavěnými spotřebiči, lednici plánujeme velkou - americkou. Do jednoho rohu bych dal dřez a ve druhém by mohla být velká skříň na potraviny. Stůl by se mohl částečně posunout i do obývacího pokoje. A tak se na Vás obracím s prosbou, zda by se dal můj nápad zrealizovat.

S pozdravem Maršál

Názor odborníka

Při plánování nové kuchyně pro pana Maršála a jeho rodinu se ve mně vystřídaly tři protichůdné pocity, než jsem vůbec začala plánovat. První byl plný nadšení, krásný půdorys, zcela bezproblémový. Náhle nastoupila drobná panika – múzy odešly, kreativita stávkovala. Naštěstí se obojí vrátilo a výsledek můžete posoudit.

Prostor je skutečně relativně malý. Na kvalitní kuchyni ale jistě stačí. Bude to i otázka peněz a zde bych určitě připlatila. Nábytek na míru se vyplatí, nutné budou i stavební úpravy a jistá příprava celé akce.

Varianta A: Linka s poloostrůvkem

Tento návrh představuje pohodlnou a prostornou variantu s širokou pracovní plochou a hlubokou deskou varné zóny. Pohodlně se vejde více kuchtíků. Mycí a varná zóna jsou odděleny, což jedni chválí, druzí zatracují. Teplé ladění barev, světlá dlažba a světlé dřevo dodávají prostoru lehkost. Doporučuji do desky pod oknem umístit větrací mřížky. Lednice a skříň se spotřebiči je umístěna ve výklenku ze sádrokartonu.

Výhodou je jistě zmiňovaný prostor. Nevýhodu bych zde spatřovala v přístupu k lednici v případě, že bude druhý stát u plotny. Jídelní stůl je zcela mimo kuchyň, což je daň za kvalitní pracovní prostor. Nepoznám však z půdorysu, zda si to majitelé mohou dovolit.

 

 

Varianta B: Prostorná do L

Další varianta je také příjemně prostorná. Kuchyně tvaru L navazuje na vysoké spotřebiče, ty jsou opět schované v sádrokartonu. Toto volím především pro rozdílnou hloubku amerických lednic, bývají o víc než 10 cm hlubší než standardní kuchyňský nábytek. Takto se leccos schová a kuchyně působí komplexně. Zde tento pocit umocňuje ještě i volba barev a použití obkladu i za jídelním stolem. Tím je kuchyně a jídelna v prostoru zcela vymezena. Jídelní stůl je zde přesně na rozmezí kuchyně a obýváku. Tvoří ho čtverec 140 x 140 cm, k němuž by se mělo 6 osob vejít. Nevýhodu spatřuji v omezené odkládací ploše vedle varné desky (cca 15 cm) a celkově v menší ploše linky.

 

 

Varianta C: Barevná a do L

V rámci třetího „nástřelu“ budoucího vzhledu kuchyně si také více hraji s barvami – proměna nálady kuchyně je zřetelná.

Tato linka je celá umístěná v prostoru. Samotná kuchyně píše písmeno L a má předpisové seskládání zón - od lednice přes mycí, pracovní, varnou zónu až po pečení. Samotná linka není zázračně prostorná, ale pro běžné vaření je dostačující. Pomocnou plochou je tu velký jídelní stůl. Opět doporučuji využít větrací mřížky pro prostup tepla z topení.

Jako nevýhodu tady opět vidím malý odkládací prostor ze strany varné desky. Pokud by tato deska byla plynová, nebude toto její umístění vůbec možné z hlediska bezpečnosti. Odstup od vedlejší skříně je 10 cm.
Autor: Bára Havlová | Fotografie: Bára Havlová