Dopis čtenářky

Dovoluji se na vás obrátit s prosbou o pomoc při návrhu kuchyně. V příloze zasílám plánek pokoje (plánovaný kuchyňský kout je vyznačen tmavým obdélníkem). Jedná se o novostavbu, takže je na mně, abych zvolila kde a jak budou umístěny rozvody.

Při pohledu zepředu, je na pravé straně kuchyně zeď, cca 0,8m, která kuchyňský kout ukončuje a odděluje od obývací části.

V pokoji bude dále příčka, která má oddělit spací část od obytné, nakonec jsem se rozhodla jen pro jednu stěnu, aby světlo z okna na jižní straně osvětlovalo právě i kuchyni. Bojím se, že pokud bych ložnici úplně oddělila, byla by kuchyňská část příliš temná.

Spotřebiče nemám žádné, budu teprve pořizovat, pokud možno všechny vestavné - desku, troubu, mikrovlnku, myčku, lednici - a pokud by se vešla, ráda bych do kuchyňské linky zabudovala i pračku.

Pokud jde o barvy, podlaha bude přírodní barvy v tmavším, šedém odstínu. Barvu kuchyně bych chtěla především bílou, možná lesklý lak. Opět z důvodu, aby světlo z okna nepohlcovala, ale naopak pomáhala celý prostor trochu osvětlit. Ideální by byla tmavá pracovní deska.

Cenové rozpětí vidím v nejlepším případě do 150 tisíc se spotřebiči.

Lucie Peterková

Řešení odborníka

Nejsem si zcela jistá, zda jsem z půdorysu a popisu zcela pochopila, co paní Peterková očekává. Předpokládám, že stěna malovaná mezi oknem a obytnou částí sahá až do stropu.

Do výklenku jsem umístila jídelní stůl a spací i obytnou část jsem situovala do většího pokoje. V této části jsem navrhla, jak lůžko, tak rozkládací pohovkou.

Varianta A: zeleno-bílá s nezbytnou cihličkou

Tento návrh představuje poměrně malou kuchyňskou linku, ovšem velice skladnou. Byt může disponovat velikou vestavěnou skříní v chodbě, ale místa pro ukládání není nikdy dost. V nástavbových skříňkách přece nemusí být jen servis po babičce.

Nad velikostí pracovní desky profesionál zapláče, ale na příležitostné vaření nebo vaření pro málo osob by měla postačit. Konec konců, za zády je jídelní stůl, který může vypomoci i jako pracovní deska.

 

 

Výhody: Výhodou této kuchyně je bezesporu její objem a symetrické proporce, snad i jistá svěžest.

Nevýhody: Nevýhodou je menší pracovní plocha a odkládací prostory.

Varianta B: Bílá s rustikálnějším dřevem

Tato kombinace je zajímavá střetem rovných, moderních tvarů bílých dvířek i ostatního interiéru a jakousi starobylou strohostí málo opracovaného dřeva.

Linka je výrazně větší. Posuďte, co udělá prosté zatočení do L. Na kuchyni přímo navazuje jídelní stolek. Více by se hodil hranatý, ale oblé rohy budou milosrdnější, ušetří nohám nemálo modřin.

Horními skříňkami naopak šetřím. Mohu si to dovolit. Celou zadní část výklenku totiž tvoří vysoké vestavěné skříně se spotřebiči a spíží.

 

 

Výhody: Výhodou je zde větší množství pracovních i odkládacích ploch a úložné prostory. Vysoké skříně navíc zkracují výklenek.

Nevýhody: V podstatě žádné nejsou.

Varianta C: Teple žlutá do L

I tento návrh je řešen do L, ale méně velkorysého. Ve vysoké skříňce je umístěna pouze lednice, trouba se nachází klasicky pod pracovní deskou. Horní skříňky odlehčují kolmé otevřené police s MW.

Zadní prostor za jídelním stolem jsem doplnila tapetou (můj výběr je trochu omezený, jistě byste našla vhodnější kousek), která opět opticky zkracuje výklenek. Příborník by byl výborným doplněním úložných prostor.

 

 

Výhody: Kuchyně se mi proporčně zdá vzhledem k velikosti bytu a požadavkům majitelky přiměřená a skutečně dostačující.

Nevýhody: Zásadní problém nevidím, jde tu o vydařený kompromis.

Varianta D: V jemných tónech

Bílá kuchyně s javorovým dřevem, je opět ve tvaru L, ale tentokrát je varná deska zády do obytného prostoru (ovšem v záplavě denního světla). Trouba je umístěna ve vysoké skříni, čímž se mírně zkracuje pracovní plocha a zvětšují úložné prostory.

Trochu mdlou kombinaci bílá-šedá-dřevo oživuje červená stěna za celou kuchyní a doplňky v této barvě. V obývací části je rozkládací pohovka.

 

 

Výhody: Podobně jako v předchozí variantě je toto taková kuchyně akorát. Nižší horní skříňky působí vzdušně.

Nevýhody: Varná deska není úplně na kraji, někteří tak mohou spekulovat o bezpečnosti…

Text a foto: Bára Havlová

 Všechny návrhy v tomto článku pocházejí z programu TurboFLOORPLAN Dům & Interiér & Zahrada Pro CZ
Autor: Bára Havlová | Fotografie: Bára Havlová