Dopis čtenářky

Jsem studentka dokončující školu a s přítelem rekonstruujeme "sklep" na přechodné bydlení. Už máme za sebou ložnici a koupelnu a nyní začínáme s obývákem s kuchyňským koutem.

Jelikož se jedná o přechodné bydlení, rádi bychom ho zařídili sice hezky, vkusně, moderně, ale za co nejméně peněz. Kuchyň doufáme, že by šla pořídit tak kolem 20 tisíc bez spotřebičů.

Kuchyň by se měla nacházet v levém horním rohu plánku. Dveře v horní části vedou do koupelny, v pravé jsou horní vstupní a dolní do ložnice. Atypická je výška oken, končí až pod stropem. Podle našich zkušebních návrhů jsme zjistili, že asi budeme muset udělat kuchyň do L nebo U, jinak bychom neměli ani jednu spodní skříňku s úložným prostorem. Nutno je také vyřešit nějak jídelní stůl, pro který nezbývá mimo kuchyň už prostor.

 

Barevně by kuchyň měla ladit s dveřmi (viz foto, v barvě ořechu), takže buď nějaká kombinace s vanilkou nebo něco barevného. Pokoj bych ráda ladila v barvách světle zelených, béžových popřípadě fialových. Co se týče spotřebičů, prosíme o malou vestavnou myčku, trouba se sklokeramickou deskou, mikrovlnná trouba, rychlovarná konvice, lednice kombinovaná s mrazákem (ta asi samostatná). Místnost bude sloužit pro 2 lidi a popřípadě časem malé dítě.

Moc děkuji, přeji hezký den a těším se na případné návrhy.
S pozdravem Barbora Chalupecká 


Řešení odborníka

Tento obytný prostor, do kterého mám vtěsnat kuchyni, jídelnu i obývák pro mladý pár, není zrovna snem návrháře. Naštěstí ale ani noční můrou. Po několika pokusech se podařilo vytvořit sérii možností s jasně vymezenými zónami, které se snažíme opticky oddělit. Výhodou jsou okna ve výšce, neomezují zařízení místnosti. Sjednocovat stěny do roviny není nutné, byl by to zajímavý prvek. To je na rozhodnutí majitelů.

Kuchyně by měla být dostačující, přiměřená a funkční, neměla by však dominovat prostoru. Snažím se o kompaktní vzhled, barevné a stylové sjednocení, aby z celku nic příliš nevyčnívalo. Kvůli potřebě sladěnosti bych se přimlouvala za to, aby veškeré vybavení bylo pořízeno z jedné série – v totožném nebo velice podobném duchu. Na těchto pár metrech by se mix různého dřeva či barev prostě nesnesl.

Vzhledem k nutnosti vtěsnat se do nízkého rozpočtu doporučuji některé osvědčené „sektorky“ ze známých obchodních domů, ale za spolupráce s ochotným truhlářem, který skloubí typové prvky s novými.

Varianta A: Paralelní linka v bílé a ořechu

 

Všechny spotřebiče jsou umístěné do jedné roviny ke stěně, naproti je pak pracovní plocha, do níž vstupují obývákové skříňky. Oddělují kuchyni a zároveň ji včleňují. Jídelna je zde, jako ve všech návrzích, pomezní. Stolek je zároveň pracovní plochou (je ve větší výšce – v rovině s pracovní deskou, vyžaduje tedy vyšší židle). Kuchyně je u lednice oddělena krátkou příčkou, jejíž fialový akcent přidává místnosti na eleganci. (Pozn. red.: Varianta, která okouzlila manžela návrhářky :))

 

Výhody: Místnost jako celek vypadá velice dobře. „Zakousnutá“ komoda je netradičním prvkem, rozšiřujícím úložné prostory. Všechny zóny mají relativní dostatek prostoru.

Nevýhody: Méně pracovní plochy, což se dá v malém prostoru ale očekávat. Malý prostor je vždy o kompromisech.

Varianta B: Smetanové L

 

Vhodné řešení představuje i další varianta. Kuchyně s rohovým dřezem nabízí dostatek pracovního i úložného prostoru. Spodní skříňky s dvířky z javoru zakončuje připojený stolek v barvě pracovní desky, v tomtéž ladění jsou horní skříňky – splývají s barvou stěny a přidávají na lehkosti. Sedací soupravu odděluje od vstupu nižší knihovna, záda diváka jsou tedy krytá a obývák vymezený.

 

Výhody: Stejně jako u předchozí varianty mají všechny zóny relativně dostatečný prostor. Zde se spojovacím prvkem stávají police, místnost horizontálně člení a přidají opticky pár centimetrů do šíře stěn.

Nevýhody: Z tohoto návrhu je jasně vidět, že nevhodně zvolený kuchyňský obklad dokáže srazit celou linku k zemi. Světlejší, méně vtíravý tón by byl vhodnější. V případě použití výrazné zelené nic jiného nevnímáte. Myčka vedle rohové skříňky prý není ideální, kompromisy jsou v případě této minikuchyňky ale nutné.

Varianta C: Zelenkavá do L s knihovnou

 

Jednoduchý tvar do L, světlé dřevo na korpusech a desce, příjemně zelená a jemně frézovaná dvířka – to je varianta číslo tři. Dřez pod oknem a varná deska jsou relativně blízko sebe, pracovní plochy jsou tedy spíše na okrajích linky. Symetricky umístěná digestoř je příjemná na pohled z obýváku. Celý prostor rozděluje širší mělká knihovna, o níž se opírá sedací souprava. Z obrázků je jasné, že přístup do míst za sedačkou je omezený, ale úložného prostoru není v minibytě nikdy dost. Jídelna je součástí kuchyně.

 

Výhody: Prostu je dostatek. Výrazněji oddělená kuchyně může jednomu vyhovovat, druhý ji jednoznačně zavrhne. Důležité je, že jsou jednotlivé prostory funkční.

Nevýhody: Žádnou výraznou nevýhodu nevidím.

Varianta D: Lila a světlé dřevo s moderními liniemi

 

Pokoj je rozdělen příčkou z luxfer. Kuchyně je podobného typu, jako předchozí, trouba se přesunula do vysoké skříně. Dřez je v rohové skříňce. Bílé korpusy se světlými dvířky a šedou deskou by samy o sobě působily chladně, ořechová podlaha a fialkové tóny ale dodávají potřebnou útulnost. Otázkou je, jestli tolik něžných barev unese i partner.

 

Výhody: Trouba ve výšce je výhodnější, praktičtější. Vysoká skříň navíc představuje další hluboké úložné prostory.

Nevýhody: Méně pracovních a odkládacích prostor.

Text a foto: Bára Havlová, čtenáři

Všechny návrhy v tomto článku pocházejí z programuTurboFLOORPLAN Dům & Interiér & Zahrada Pro CZ