Dopis čtenářky

Jsme mladý pár ve věku 26 a 32 let a stavíme si rodinný domek, momentálně už je hotová hrubá stavba. Protože nemám jasnou představu, jak si zařídit vlastní kuchyň, chtěla bych využít možnosti, kterou nabízíte, a požádat o možné varianty.

Kuchyň v našem domku bude maličká 2,3 x 2,7 metru a bude propojena s jídelním prostorem a obývacím pokojem. Pro lepší ilustraci můžete navštívit navštívit www.gservis.cz, kde najdete kompletní plány k našemu domu.

Co se týká kuchyně, přiznám se, že nemám žádnou představu. V plánech jsou daná pouze umístění odpadů a vody, elektriku jsme ještě nenatáhli. Co se týče barev, nemám ráda zelenou, ale velmi by mě zajímala varianta s černou deskou, imitace kámen, dřevo, žlutá apod.

Kuchyň by se měla cenově pohybovat v rozmezí 100 - 130 tisíc korun včetně spotřebičů. Ty ještě nemáme zakoupeny, počítáme s lednicí, sporákem, myčkou, digestoří a mikrovlnnou troubou.

Předem bych velice chtěla poděkovat za kladné vyřízení a budu se těšit, že snad právě moje kuchyň bude vybrána ke zpracování.

Vendula Dlouhá z Ústí nad Labem 


Řešení odborníka

Paní Dlouhá mi dala všanc půdorys novostavby v raném stádiu zrodu. Nechává mi celkem volnou ruku, pouze vodovodní instalace je hotová, zvolené je i místo pro lednici.

 A vzhled budoucí kuchyně? Popustila jsem uzdu fantazii. Uvidíme. Buď se v tomto stylu paní Dlouhá najde, nebo zjistí, že to není nic pro ni a sáhne po klasice. Není nad 3D vizualizaci.

V prostoru pro linku jsem si mohla dovolit tmavší barvy, protože dvě okna zajistí dostatek světla. Ve třech variantách jsem zvolila kontrastnější kombinace barev. Zároveň jsem se snažila, aby lednice a sousední troubová skříň měly nižší výšku a opticky nezužovaly prostor, přičemž ve třetí variantě jsem tyto tyto vyšší skříně jakoby zapustila do stěny, což opticky zmenšuje jejich hloubku.

Co se finanční stránky týče, jsem přesvědčená, že po pečlivém výběru výrobce by finanční limit měl být dostačující. Záleží samozřejmě na mnoha faktorech, jako zvolený materiál či cena spotřebičů.

Varianta A: Klasika v ořechově-krémové

První z návrhů patří ke klasičtějším. Ořechovo-krémová linka se světlou deskou je doplněná smetanovým obkladem. V celé kuchyni je výmalba v odstínu kapučína, která dohromady s veselou oranžovou dlažbou působí příjemně a vyváženě.

Otevřené police ve spodní části prostor oživují, ale mohly by je nahradit i výsuvné patnácticentimetrové skříňky.Lednice je v nižší skříňce, na níž přímo navazuje trouba a varná deska a dlouhá pracovní plocha a následně i dřez s myčkou na protilehlé straně.

 

 

Výhody: Krásné pracovní i úložné plochy, kvalitní úložné prostory.

Nevýhody: Varná deska je zprava omezená, od skříně s troubou ji dělí cca 20 centimetrů nad otevřenou policí.

Varianta B: V moderním a kontrastním stylu, takříkajíc pro odvážné

Jde o paralelní linku se zrcadlovým „efektem“. Lednice je oproti přání majitelky posunuta jinam, její místo zaujala skříň s troubou a mikrovlnkou. Černobílá kombinace je doplněná výrazným oranžovým nátěrem, na obrázcích je i podlaha naoranžovělá (což nebylo tak docela záměrem).

 

 

Výhody: Na pohled jde o netradiční řešení, ale obě strany jsou velkorysé jak po stránce úložného prostoru, tak z hlediska toho pracovního a odkládacích ploch.

Nevýhody: Dřez přímo navazuje na lednici, ale odkapávací plochou, což by nemělo prakticky činit žádné potíže.

Varianta C: Žluto-šedá a k tomu ještě opět ořechová

Ořech je elegantní, žlutá rozverná a šedá důstojně vážná. Jde tedy o kuchyni mnoha tváří.

Tvoří ji rovná linka s rozlehlou pracovní plochou, na protilehlé straně s blokem vyšších skříní „potopených“ v uměle vytvořené nice s poličkami.

Linka v tomto případě přesahuje do jídelní části, poslední skříňku tedy lze chápat spíše jako příborník.

 

 

Výhody: I toto je celkově vzato výhodné řešení, které by nemělo narazit na závažný problém.

Nevýhody: Žlutá dvířka se mohou po roce, dvou omrzet (to ale mohou jakákoli). Barevně je pak prostor jasně specifikovaný, žlutá linka, nebo i deska se stanou dominantou.

Varianta D: Elegantní vínová s tmavým dřevem

Opět paraelní linka. Oproti všem předchozím jsou však posunuty vysoké skříně do zadní části kuchyně, což je proti přání paní majitelky. Výhody této změny jsou však nesporné: kuchyně se opticky se rozšíří, uvolní a odlehčí.

Z praktického hlediska je toto také velice pěkná varianta. Na lednici navazuje mycí zóna na 90ti centimetrových výsuvných zásuvkách na tříděný odpad a myčka. Na protější straně je varná deska umístěna ve středu linky, horní skříňky i police jsou samozřejmě jen jednou z mnoha variant.

 

 

Výhody: Příjemné, logicky řešené prostory, spousta úložného i pracovního místa.

Nevýhody: Dřez má menší manipulační prostor zleva.

Text a foto: Bára Havlová