Zadání od čtenáře

Chystáme rekonstukci naší panelákové kuchyně, ale jsme trochu bezradní, tak vítáme Vaši poradnu.

Kuchyně sousedí s obývacím pokojem, je oddělena částečně příčkou. Obě místnosti mají vchod z předsíně, zároveň je však možné procházet z kuchyně do obývacího pokoje. Ráda bych prostor nějak lépe využila, mám pocit, že máme všude samé dveře. Uvažovala jsem o zrušení příčky mezi kuchyní a obývákem, popř. o zrušení nějakých dvěří. Bohužel si neumím představit jinou dispozici, než tu na kterou jsem zvyklá. Budu vděčná za Vaši vizualizaci, potřebuji se na daný prostor podívat očima někoho jiného.

Kuchyně by měla být moderní, s maximální pracovní plochou (vzhledem k možnostem). Naše kuchyně je opravdu využívána, denně se zde připravuje teplé jídlo (většinou za asistence dětí), a obvykle společně každý den večeříme. Na kuchyň tedy musí navazovat stůl pro 4 osoby (nejlépe však rozkládací).

Půdorys kuchyně paní Matuškové

Současný kuchyňský stůl jsem také zvyklá využívat jako další pracovní plochu. V kuchyni bude umístěna myčka-vestavěná s přiznaným panelem, sklokeramická varná deska (4 plotýnky), trouba, vestavěná mikovlnná trouba, vestavěná lednice. Součástí také musí být větší skříň na potraviny.

V obývací části by měla být umístěna rohová sedací souprava (už vlastníme), konferenční stůl, knihovna, stolek pod TV, popř. další úložné prostory. Jsme 2 dospělí a 2 děti školního věku.

Moc děkuji za vaši radu, Petra Matušková

Řešení odborníka

Z dopisu nevyplývá, zda je možné zlikvidovat sloup v rohu kuchyňské části. Proto některé návrhy pracují s ním, a některé bez něj.

Varianta 1 – podle původní dispozice

Tato varianta je omezená příčkou a sloupem. Jako v podstatě jediné rozumné využití se nabízí rovná linka a protilehlé vysoké skříně. Okolo sloupu jsou umístěny pouze police, jinou možností by byl závěs, roleta, daly by se použít i dveře jako od vysoké skříně, pak by ale skříňky musely sahat až ke stropu, aby sloup zatajily. Samotná linka je vyhovující. Dřez i varná deska jsou na širokých plnovýsuvech, uprostřed je myčka.

Varianta 1 – podle původní dispoziceVarianta 1 – podle původní dispozice

Výhody: nenáročnost budování, nižší pořizovací náklady. Kuchyň by jistě dobře sloužila – v rámci svých možností.

Nevýhody: omezené pracovní místo a relativně malé úložné a skladovací prostory. Pakliže je v rodině kuchařů více a všichni vaří, budou mít problém vejít se do úzkého prostoru.

Varianta 2 – se schovaným dřezem

Zrušením dveří do kuchyně a výrazným zkrácením příčky vzniká příjemně otevřený prostor, který zároveň zakrývá nepříjemnou dřezovou část, kde se tak často hromadí nádobí. Ve výklenku jsou vysoké skříně. Zídka omezuje šířku prostoru na nejnutnějších asi 85 cm, proto jsou dvě vysoké skříně o 20 cm mělčí. U potravinové skříně je to de facto výhoda, neboť pak nezůstávají vzadu zastrčené a zapomenuté potraviny.

Varianta 2 – se schovaným dřezemVarianta 2 – se schovaným dřezem

Výhody: kuchyňka představuje pěknou pracovní plochu a báječné úložné prostory. Ostrůvek umožňuje přístup z více stran, což je super pro společné vaření. Nutné je ale myslet na jeho větší hloubku.

Nevýhody: finančně nákladnější ostrůvková digestoř a relativně úzký prostor. Pokud v kuchyni musí zůstat sloup, je možné ho vkomponovat do linky. Je ale nutné myslet na to, že bude přerušovat souvislost pracovní plochy.

Varianta 3 – bez příčky i dveří

Zrušením příčky i dveří vzniká velký a otevřený prostor. Namísto původních dveří jsou vysoké skříně, lednice vedle potravinové skříně (doporučujeme do ní výsuvný systém), vedle sloupu skříň s troubou a mikrovlnkou. Hlavní pracovní místo tvoří opět rovná linka, jíž ale doplňuje krásná paralelní pracovní plocha. K té by bylo možné také připojit jídelní stůl v dekoru kuchyně, jak je v návrhu naznačeno.

Varianta 3 – bez příčky i dveříVarianta 3 – bez příčky i dveří

Výhody: tato kuchyně je nadstandardní. Jak svými úložnými prostory, tak pracovní plochou, kterou nabízí.

Nevýhody: nadstandardní bude patrně i cena. Avšak rozumný truhlář by byl jistě ochotný nabídnout cenově dostupná řešení pojezdů, pantů apod., ty se totiž výrazně podílí na výsledné částce. U hlavní pracovní plochy budete zády k dění v pokoji.

Varianta 4 – jako u předchozí varianty, jen tu není příčka

Pokud zrušíme pouze příčku a sloup necháme, ve výklenku můžou být vestavěné skříně a hlavní pracovní plochu vytvoří hluboký poloostrov, na němž je jak varná, tak mycí zóna.

Varianta 4 – jako u předchozí varianty, jen tu není příčkuVarianta 4 – jako u předchozí varianty, jen tu není příčku

Výhody: tato varianta nabízí možnost neomezené komunikace s rodinou či hosty. Přístup k práci je z několika stran a za zády je obrovský skladovací prostor.

Nevýhody: finance, pracovní plocha není tak rozsáhlá a mohl by nastat nějaký zádrhel s vedením rozvodů. Digestoř není vycentrovaná na střed pracovní plochy, což bude vadit milovníkům symetrie.

Text a foto: Bára Havlová, čtenáři
Všechny návrhy v  tomto článku pocházejí z programu TurboFLOORPLAN Dům & Interiér & Zahrada Pro CZ