Zadání od čtenáře

Posílám plánek své kuchyně. Kuchyň je samostatná a slouží i jako jídelna. Její rozměry jsou 435cm a 390 cm. Spotřebiče mohou být vestavné nebo samostatně stojící. Chceme použít myčku (bílá, rozměr 60 x 60) a lednici (bílá, rozměr 55 x 60, výška 180). Kuchyň bychom rádi ladili do světlé barvy. Je určená pro čtyři osoby.

Rozvody (přívod vody, odpad, vývod digestoře, připojení myčky) jsou na pravé straně. Jsme ale ochotni s nimi hýbat. Zato nechceme ostrůvek pro vaření. Celkové cenové rozmezí bez spotřebičů bychom si představovali kolem 30 tisíc Kč.

Půdorys kuchyně

Před změnou to vypadá takto: na levé straně u okna je zděná spíž (77 x 50), s níž nelze hýbat, vedle ní stojí bílá lednice (55 x 60, výška180). Součástí kuchyně je dosud jídelní stůl a rohová lavice. Na pravé straně u okna je plynový sporák (s elektrickou troubou) a digestoř. Vedle je myčka a dřez.

Děkuji za provedení návrhu nové kuchyně, Vlasta Zoubková

Jednoduchý, téměř čtvercový půdorys místnosti by nabízel spoustu možností. Situaci u této místnosti však komplikují dveřní otvory – dvě stěny jsou jimi přibližně uprostřed rozděleny – a velké okno. Pouze jedna stěna tvoří souvislou plochu, naštěstí relativně. To se ale nedá říct o prostoru pro jídelní stůl, ten je značně stísněný. A není možné jídelní kout umístit jinam. Proto bych do této kuchyně doporučovala kulatý stůl.

Rozvody se v návrzích snažím posouvat pouze mírně. Paní Zoubková neuvádí, v jakém stylu si přeje kuchyni, držím se tedy modernějších tvarů i barev. Vzhledem k barvě spotřebičů by bylo dobré ladit dvířka do bílé, tím se nevestavěná myčka dobře opticky skryje. I trouba s mikrovlnkou by pak měly být v barvě bílé.

Plánovaný rozpočet je velice nízký, za tyto peníze pravděpodobně v kuchyňském studiu nepořídíte. V této cenové kategorii doporučuji některý z obchodních domů – např. IKEA, systémový nábytek BRW (obchodní domy Jamall) či linky značky Decodom.

Varianta 1: Jednoduchá rovná kuchyň

Jednoduchá, přehledná linka s javorovými korpusy a bílými dvířky. Řada horních výklopných skříněk je v barvách korpusu, čímž se narušuje jednotvárnost a kuchyni to ozvláštňuje. Polička zase odlehčuje a nabízí drobné úložné prostory navíc. Barva výmalby je samozřejmě na vkusu majitelů, červená se mi tu zdála jako pěkný akcent. Kuchyni rozjasňuje a dodává jí energii.

Varianta 1: Jednoduchá rovná kuchyň  Varianta 1: Jednoduchá rovná kuchyň

Výhody: Lednice je umístěna do řady s celou kuchyní, což by paní majitelce šetřilo zbytečné kroky. I často používané potraviny by tu našly své místo a spížka v protilehlém rohu by se mohla stát skladištěm málo používaných surovin či nádobí. Linka má potřebnou pracovní plochu, úložné prostory jsou slušné.

Nevýhody: Vedle varné desky je zleva málo místa na odkládání. Horní skříňky v této variantě můžou být nevhodné pro menšího člověka (cca do 160 cm).

Varianta 2: Kuchyň do L

Varianta 2: Kuchyň do L  Varianta 2: Kuchyň do L

Tato varianta nabízí složitější půdorys. Lednice je umístěná vedle spížní skříně (na návrzích tedy nejde vidět). Linka má praktický tvar L, mírně vstupuje do místnosti, ale pouze tak, aby nepřekážela vstupu do místnosti. Prázdný prostor je vyplněn mělkými vysokými skříněmi, které nabízí spoustu úložných prostor. Menší hloubka je zde výhodou, zejména u potravinových skříní bez výsuvného systému (z důvodu rozpočtu). Našlo by se zde místo i pro kuchyňský textil, čistící prostředky a podobně. Horní skříňky s poličkou zůstávají i v této variantě, hlavní pracovní plocha v dolní části vzniká v L části, ale i mezi dřezem a varnou deskou je příjemných 60 cm.

Varianta 2: Kuchyň do L  Varianta 2: Kuchyň do L

Výhody: Tvar kuchyně L je praxí ověřený a právem oblíbený. Šetří námahu, zbytečné kroky i čas. Vše je blíž a po ruce.

Nevýhody: Nevidím žádnou zásadní, jen opět chybí odkládací plocha vlevo od varné desky.

Varianta 3: L podruhé, netradičně

Varianta 3: L podruhé, netradičně  Varianta 3: L podruhé, netradičně

Tato kuchyň je vlastně také L. Varná zóna je umístěna v rohu, kosý roh pokračuje šikmo pod okno. A pokud to výška okna dovoluje, mohl by se protáhnout až na místo parapetu, jako na obrázku. Tím linka získává potřebné centimetry pro odložení drobností. Jedno křídlo okna zůstává zcela volné, druhé by bylo možno kdykoli uvolnit (pro mytí nebo důkladné větrání). Trouba i lednice jsou jako v první variantě v jednom bloku, je dodržena návaznost lednice – mytí – pracovní plocha (90 cm) – vaření. Světlý tón dřeva rozbíjí černé obložení a tmavá pracovní deska. Tento kontrast není nutný. V případě „dřevěných“ dvířek bych se ale vyhnula klasickým béžovým kachlíkům 10 x 10 cm. Linky, i nové, pak působí zastarale a trochu nudně. Volné poličky jsou zde opět kvůli odlehčení.

Varianta 3: L podruhé, netradičně  Varianta 3: L podruhé, netradičně

Výhody: Netradiční tvar linky se může a nemusí líbit, ale přidává potřebný prostor. Zároveň nepřekáží vstupu ke spížce. Odkládací i pracovní plochy jsou dobré.

Nevýhody: Žádnou závadu na funkčnosti kuchyně nevidím, snad jen, že je zde méně zásuvek. Ostatní záleží na vkusu majitelů.

Varianta 4: Limetková

Varianta 4: Limetková  Varianta 4: Limetková

Veselá zelená linka s bílými korpusy i deskou hezky ladí s teple žlutou výmalbou. Je to taková šťavnatá, jarní kombinace. Kuchyňka je rovná, jen lednice ji dotahuje do mírného L – a tím přidává půl metru úložných prostor k dobru. Opět je zde dobře vyřešená návaznost zón. Zakončení linky vyvýšenou troubou kuchyňku uzavírá, je tedy symetrická a kompaktní. Horní hrana skříněk lícuje s hranou lednice – 180 cm. Zde by ani menší vzrůst majitelů nebyl na překážku.

Varianta 4: Limetková  Varianta 4: Limetková

Výhody: Dostatečná pracovní plocha i úložné prostory.

Nevýhody: Odkládací plocha vedle desky – stejně jako u většiny předešlých variant. Pro tuto variantu by byl nutný větší zásah do vedení plynové přípojky (cca metr od původního umístění).

Text a foto: Bára Havlová, čtenáři
Všechny návrhy v  tomto článku pocházejí z programu TurboFLOORPLAN Dům & Interiér & Zahrada Pro CZ