Dopis čtenářky

Velmi jsem se zaradovala, když jsem objevila na internetu Vaší rubriku s návrhy kuchyní. Právě jsme započali stavbu rodinného domku dle typového projektu a právě kuchyň mi dělá těžkou hlavu.

Netrávím v této místnosti příliš mnoho času, netoužím po velké kuchyni, ale určitě by měla být útulná, prakticky zařízená. Dispozice kuchyně není ovšem příliš štědrá na prostor, tedy zejména pro horní nebo vyšší skříňky. Z tohoto důvodu bude pravděpodobně lednice umístěna právě ve spíži.

Do kuchyně se ale i tak musí vejít vestavěná myčka (velká, 60cm), varná deska (sklokeramická se čtyřmi ploténkami), mikrovlnná a klasická trouba, které bych velmi ráda umístila do pohodlnější vyšší polohy, ne na zem.

Dům plánujeme zařizovat klasicky, ladit do dřeva a tomu by měla odpovídat i kuchyně. Rozvody po stavbě ještě nejsou roztaženy, proto v tomto směru máme volnou ruku. Jídelní stůl bude umístěn ve vedlejším obýváku a topení bude v podlaze.


S pozdravem, Michaela Posluhová 


Řešení odborníka

 Vymezený prostor pro kuchyňskou linku není velký, navíc je i úzký. Paní Michaela má o své kuchyni jisté představy, při návrhu ale práci komplikuje řada úskalí. Podíváte-li se na návrhy, je zřejmé, že např. trouba ve výšce očí je – bez drobných stavebních úprav – utopií, zkrátka pro ni není místo. Prostor se nabízí pouze pro nízké skříňky s troubou umístěnou pod varnou deskou (viz varianta A).

Co se týče stylu, vzhledem k obloukovitým průchodům se držím klasičtějšího (krom poslední varianty, kde nabízím kombinaci klasiky s modernějším rázem).

Varianta A: Co nabízí prostor

 

Klasika, jak ji umožňuje daný půdorys kuchyně – beze změn. Klasické L nabízí dostatek úložného, odkládacího i pracovního prostoru. Dřez pod oknem bude vyžadovat sklopnou baterii, varná deska ani nemůže být jinde, má přesně dané místo jediným souvislým kusem stěny, který místnost pro digestoř nabízí. Myčka by mohla být i v těsné blízkosti spíže, zde je umístěna mezi dřez a sporák.

 

Výhody: Tato kuchyně bude nabízet dostatek prostoru, měla by být příjemná a funkční – za předpokladu, že se paní Michaela smíří s troubou pod varnou deskou. Výhodou je i přítomnost spíže.

Nevýhody: Umístění rouby bude vyžadovat několikacentimetrové odsazení lištou, aby nedocházelo k deformaci sousedních dvířek horkem. Pro horní skříňky místo skutečně není, s tím majitelka počítá. Toto ale nevidím jako minus.

Varianta B: Po zrušení spíže

 

Tato varianta počítá se zrušením přepážky mezi kuchyní a spíží. Prostor se tím prodloužil a získal potřebný výklenek pro umístění vysokých skříní. Snížením stropu vzniká „vestavěná skříň“, ve které je velká rohová spíž, lednice a skříň s troubou. Absencí spíže tedy nepřicházíme o centimetry úložného místa. Toto řešení by vyžadovalo truhláře, nikoli typové skříňky ze studií.

 

Výhody: Kuchyně se zvětšila a vše potřebné je při ruce. Mimo troubu je řešení spodních skříněk vpodstatě stejné, jako v 1. variantě.

Nevýhody: Trouba situovaná na konci u stěny bude otázkou zvyku – přístup k ní je jen z jedné strany. I proto by bylo i zde vhodné odsazení lištou.

Varianta C: Zúžení okna

 

Další cestu k vyvýšené troubě bez bourání spíže představuje zúžení okna. Prostor nepřijde o světlo, toho má i tak dost. Stačí 20 cm a trouba se vejde vedle spíže. Krátí sice pracovní plochu, nicméně důležitá odkládací a pracovní místa jsou zachována. Třešňovo-javorová kombinace je střízlivou klasikou.

 

Výhody: Zúžení okna je kompromis, i já jsem to ve své kuchyni řešila podobně. Na první pohled je evidentní, že kuchyně bude fungovat dobře.

Nevýhody: Malý prostor mezi dřezem a varnou deskou, velká pracovní plocha je ale pod druhým oknem.

Varianta D: Výklenek do obytného prostoru

 

Další eventualitou, ale na přestavbu již poněkud náročnější, je možnost zrušit „výdejní“ okénko do jídelny a celou část příčky jakoby vysunout do obytného prostoru, čímž vznikne nika pro vysoké skříně. Ty by mohly být zcela nebo částečně zapuštěné. Záleží jen na tom, kolik by bylo možné z jídelny „ukousnout“.

V kuchyni by měl být alespoň metr (raději více) mezi protilehlými stranami. Stylově je tato linku pojata moderněji, dvě moření javoru a přírodní, teplé tóny tvoří příjemný celek. Varná deska i dřez zůstávají na svém místě.

 

Výhody: Vše je vhodně umístěno – varná deska dostatečně vzdálená od dřezu i od zdi na druhé straně, myčka vedle dřezu, trouba ve výši očí. Spíž je samozřejmě praktická, může plnit i roli úklidové komory, místa pro pračku či vysavač.

Nevýhody: Není zde větší souvislá pracovní plocha, ale když sečteme menší plochy, místa málo není. K myčce bude mírně zhoršený přístup jen z jedné strany.

Text a foto: Bára Havlová