Dopis čtenářky:

Svépomocí stavíme rodinný dům a jako správná žena už teď, kdy se lopotíme se základy, přemýšlím o budoucí podobě interiéru, především kuchyně, protože vaření je můj koníček.

Kuchyň bude spojená s obývacím prostorem, místnost je orientovaná do tří světových stran: S, V, J. O různé návrhy kuchyní se zajímám, hledám na internetu, ale v nejnovějších trendech se neorientuji. Důraz bych ale kladla na praktičnost, jednoduchost a funkčnost. Představovala bych si kuchyň do tvaru U nebo G s napojeným jídelním stolem pro čtyři až šest osob. Veškeré spotřebiče vestavné – ledničku, parní troubu, indukční sporák, mikrovlnnou troubu a myčku nádobí. Už dlouho přemýšlím o výhodách a nevýhodách vyvýšených spotřebičů. Pod dřezem bych si představovala koše na tříděný odpad.

Barvy by měly být čisté a možná spíše studené. Líbily by se mi bílé kuchyňské skříňky s oranžovými detaily.

Pokud se budete zabývat půdorysem mnou zaslané kuchyně a zkusíte navrhnout možná řešení, budu za ně velice vděčná.

Předem děkuji.

Simona Macháčková

 

Rady odborníka:

Už jen světlý a příjemně velký prostor pro kuchyni je pro Macháčkovi příslibem toho, že jejich linka bude vypadat dobře. Paní Macháčková si je vědoma severního okna, proto volí světlé barvy. Držím se jich i já. Kromě první linky jsou barvy kuchyně namíchané z bílé a oranžové tak, aby se kuchyňský kout prozářil a zůstal lehký a příjemný pro oko. Samotná linka bude vždy prostorná i pro náročnější vaření.

 

Varianta A: Oranžová se světlým dřevem a černými akcenty

Kuchyně do L s vyšším ostrůvkem, který ji odděluje od jídelního stolu, nabízí velice dobré pracovní zázemí. Těm, kterým nesedí přemíra dřeva, nabízím i variantu s černou pracovní deskou, která je z nabízených možností nejtmavší.

Výhody: Prostor, prostor, prostor… ergonomicky odpovídající linka s vynikajícím zázemím.

Nevýhody: Není U ani G. Zdá se mi, že U i G místnost zbytečně zahltí. Volím tedy trochu jiné uspořádání – jen na ukázku.

 

 

Varianta B: Světlé dřevo, krémová a oranžový detail

Zde tedy U s pultíkem, který může a nemusí být. Prostor pro něj je… Celá linka kontrastuje s tmavou dlažbou, kterou si ve světlém prostoru můžeme dovolit. Ostatní vybavení pak ale musí být laděno do světlých tónů.

Výhody: Funkční ergonomie, dostatečné odkládací plochy, velkorysá pracovní plocha.

Nevýhody: Méně prostoru uvnitř kuchyně, ačkoli 100 cm by mělo pro běžný provoz stačit. Rozšíření kuchyně by ubíralo prostor jídelní části.

 

 

Varianta C: Oranžovo-bílá s ostrůvkem

Zase L, tentokrát obklíčené vysokými skříňkami. Ostrůvek jsem v této verzi zvolila ve stejné výšce s pracovní deskou, ale o větší hloubce (80–90 cm). Do jídelní části směřují volné police. K tmavé podlaze (dřevo nebo dřevěný dekor) se opět báječně hodí cokoliv světlého, takže bílá kuchyně je jistou volbou.

Výhody: Světlá, velká, ergonomická, praktická a moderní…

Nevýhody: S obkládačkami v oranžové barvě může nastat problém ve chvíli, kdy nás přestanou bavit. Od dřezu k varné desce je poměrně daleko – může se pohnout odpady?

 

 

Varianta D: Oranžovo-bílá paralelní 

To je další možnost pro půdorys kuchyně Macháčkových. Část u stěny je kompaktně uzavřená vysokými skříněmi, mezi nimi je mycí i varná zóna. Na druhé straně je pak dlouhá a široká pracovní plocha (2100x80 cm).

Výhody: Prostor! Zde navíc ještě lepší rozmístění vysokých skříní – lednice poblíž dřezu, trouba blíže varné desce.

Nevýhody: Zprava vedle varné desky 30 cm místa, to může být vnímáno jako nedostatečné. Tato kuchyně v jistém směru postrádá symetrii.

 

 

Sice na ně nikdo z nás nedosáhne, ale proč se nepokochat? Pět nejluxusnějších bytů v New Yorku

 

Všechny návrhy v tomto článku pocházejí z programu TurboFLOORPLAN Dům & Interiér & Zahrada Pro CZ.
 
Autor: Bára Havlová | Fotografie: Bára Havlová