Dopis čtenářky

Před pár měsíci jsme s přítelem pořídili byt a v podstatě kompletně jsme jej zrekonstruovali. Nyní je před námi jeho postupné zařizování a vybavování včetně nové kuchyně.

Kuchyňská linka bude vedle obývacího pokoje ve tvaru U o rozměrech 2,5x2,3x2,5m. Ráda bych určený prostor co nejvíce využila, ale současně bych chtěla kuchyni zachovat světlou a „vzdušnou“.

Podlaha je dřevěná v tmavším odstínu amerického ořechu tzv. rošáda, proto si ani nejsem jistá tím, jakou zvolit barvu kuchyňské linky a pracovní desky, aby spolu ladily.

Líbí se mi moderní odstíny fialkové a černá, ale trochu se obávám, že by v takovém provedení kuchyně mohla působit ponuře. Bílá barva je z mého pohledu tak trochu nedokonalá. Jen základ, který někdo zapomněl nabarvit.

Také bych se ráda vyhnula keramickým obkladům za pracovní deskou a ani nyní moderní sklo mě úplně nenadchlo, takže mě zajímají spíše alternativní možnosti – možná jen „lepší“ nerezový plech anebo omyvatelný barevný nátěr.

V neposlední řadě bych asi měla zdůraznit, že jsem (zřejmě až příliš) posedlá symetrií. Spotřebiče (lednice, trouba, mikrovlnka, myčka 45cm) bychom chtěli vestavné, varnou desku indukční.

V současné době jsou již nachystány i všechny přípojky pro následující uspořádání spotřebičů (zleva) – lednice – nad sebou trouba s mikrovlnou – myčka – roh – indukční deska s digestoří – roh – dřez. Kromě digestoře a desky lze však s přívody pohnout podle aktuální potřeby.

Velmi ocením jakékoli doporučení či nápad.

Jana Hrubá


Řešení odborníka

Paní Hrubá má pro kuchyni výklenek bez přirozeného světla. Zároveň ale touží po kuchyni ve výrazných barvách. Přiložený obrázek pro inspiraci představuje velice moderní a krásnou, ale velice tmavou variantu. Kromě toho jsme mírně limitováni dispozicí a stávající podlahou, která je sama o sobě dost tmavá.

Proto bych se držela následujícího: na návrzích se vyhnu dřevěným plochám, nebo je minimalizuji. Pokud bude paní Hrubá vybírat dřevo, pak bych doporučila, vzít s sebou do prodejny vzorek podlahy a vybírat některý z obsažených tónů, aby se vyvarovala dalšímu žíhání několika dřevěných odstínů.

Ač je paní majitelka proti bílé, v tomto prostoru by byla báječná, velice krásně by ho prozářila, otevřela a odlehčila. Zvolila jsem tedy béžové odstíny, šedou a bílou pak pouze jako doplňkovou barvu. Pracuji i s vytouženou fialovou či bordó, zde bych klidně volila spíše výrazné odstíny, než decentní. Jde nám o to prostor příliš nezahltit a nezatemnit.

Varianta A: Bordó do U

Kuchyně do klasického U je v kombinaci bordó se světlou béžovou deskou a obkladem z téhož materiálu. Její dispozice představují zajetý standard, který nepřináší žádné speciální inovace.

Prostor mezi vyššími skříňkami a zadní stěnou je zrcadlový, měl by tedy opticky přidat a navíc odrážet světlo.

 

 

Výhody: Vyzkoušená a funkční dispozice s dostatkem úložných, pracovních i odkládacích prostor.

Nevýhody: Především nejsem pro plnou výšku vyšších skříní. Je to patrné i z původního nákresu, z kuchyně dělají „nudli“. Zásadní minus tu nevidím.

Varianta B: 2 kombinace fialové

Druhá varianta je vypracována ve svou barevných variacích. Fialová deska na béžové kuchyni působí příliš chladně a špatně se kombinuje.

Proto je možná vhodnější druhá verze, kde je použito dřevo ve velice homogenním tónu (tedy i bez výrazné kresby), které vypadá daleko lépe a dá se příjemně kombinovat. V tomto případě třeba i s opukou v jídelní části.

 

 

Dispozičně se tato od předchozí varianty liší jen mírně a to větším úložným prostorem ve vysokých skříňkách. Rozdíl je spíše ve barvách než v odlišné kompozici.

Proto plusy i minusy ponechávám na vkusu každého.

Varianta C: Odvážná bílá

Třetí varianta, která kombinuje výraznou vínovou s bílými skříňkami, je určena odvážnějším. Kuchyně v tomto případě vstupuje i do jídelní částí, není tedy uzavřená jen ve výklenku.

Vysoké skříně si tentokrát mohou dovolit určitou výšku, a to díky bílé barvě a také proto, že jsou umístěné jakoby v pozadí, nejsou tak nápadné a nepůsobí těžce. Geometrii i ostřejší kontrasty narušuje tapeta s plastickým vzorem, která vymezuje jídelní část.

 

 

Výhody: Kuchyně je nepřehlédnutelná, světlá, výrazná a kontrastní, prostorově velkorysá.

Nevýhody: Vystoupením mimo prostor ztrácí čtvereční decimetry jídelna. Naopak je ale získává možná na jisté intimitě.

Varianta D: Šedá se světlým dřevem

Linka v šedé doplněná světlým dřevem je nejprostornější, nejvelkorysejší a bude nejdražší. Dispozice rozvodů zůstává totožná, jako v původní kuchyni.

Na vysoké skříně navazuje běžné L, které zakončuje „vrostlá“ police patřící spíše už jídelní části.

Barevnost je opět jen momentálním nápadem.

 

 

Výhody: Kuchyně nabízí velice příjemné prostory. V odlehčené kombinaci světlých odstínů snese i větší masu vysokého bloku.

Nevýhody: Minusem zde může být barevná kombinace, která se poněkud odlišuje od ideálu paní Hrubé, nicméně zde je samozřejmě obrovské množství možností. Znovu bych však zdůraznila (a majitelka si je toho sama vědoma), že příliš tmavé tóny kuchyni opravdu neprospějí a kombinace dvou výrazných dřev teprve ne.

Text a foto: Bára Havlová