Zadání od čtenáře

V příloze zasílám plán přízemí, kde je kuchyňský kout o těchto rozměrech: severní strana 380 cm, západní strana 250 cm. 245 (250 cm) je plánováno pro kolmý pracovní prostor, složený ze skříněk, z pohledové strany z obývacího pokoje zakončený deskou, nebo sádrokartonovým soklem, tím se ale zmenší západní strana...

Půdorys kuchyně  Jižní strana domu

Na severní i západní straně (západní strana v plánku je zatím bez okna) jsou okna ve výšce 100 cm nad podlahou, západní je 150 cm široké a 50 cm vysoké, a na severní straně je 200 cm široké. Tím je také daný můj problém, kam a jak rozmístit především vrchní skříňky...

Západní strana domu  Severní strana domu

Proto se obracím na vás se žádostí o pomoc, kolik, jakých a kde umístit skříněk, aby to z pohledu z obývacího pokoje vypadalo pěkně. Kuchyně musí být moderní a chtěla bych použít červenou barvu.

S pozdravem

Lucie Šnajdrová, Brno

Kuchyňská linka v tomto domě (mimochodem velice krásném domě) má v podstatě předepsaný půdorys. Přítomnost okének umožňuje jen jedno umístění vysokých skříní, navíc i jejich šířku. Dveře do spíže oklešťují kuchyni z další strany a velké francouzské dveře uzavírají i další „únikovou cestu“. Přesto se nabízí několik možných variant rozmístění kuchyňských zón.

Červená barva je krásná, kuchyně v této barvě jsou dynamické, výrazné. Kuchyně bude dominantou pokoje, je nutné s tím počítat při výběru dalšího zařízení. Červená barva by se však podle mého měla dál opakovat maximálně v rámci drobných dekorací, aby jí nebylo zase příliš.

Kuchyň v této barvě lze udělat ryze moderní a minimalistickou nebo naopak teplou, příjemnou a útulnou (stále však moderní) nebo ještě jinak klasickou či extravagantní. Záleží na majitelích. Vzhled domu prozrazuje dobrý vkus, jasná žlutá na fasádě odvahu kombinovat. Sama jsem zvědavá, který z návrhů osloví majitelé nejvíce.

Varianta 1: Horizontálně - vertikální U

Varianta 1: Horizontálně - vertikální U 

U je klasika. I v tomto případě jde o běžné rozestavění zón. Navazují na sebe logicky, práce v kuchyni by měla jít dobře od ruky. Zvolila jsem šedé korpusy, černou desku, kuchyně je proto velice kontrastní a výrazná. Jsou zde ostré hrany a čisté linie. Vertikální vysoké skříně narušují horizontální skříňky i police. Linku doplňuje jednoduchá digestoř. Sem bych doporučila dřevěnou podlahu (nebo imitaci), s dlažbou bude místnost příliš chladná a neosobní.

Varianta 1: Horizontálně - vertikální U  Varianta 1: Horizontálně - vertikální U

Výhody: Spousta pracovní plochy i úložných prostor. Rozšíření pracovní desky pouze okolo varné je netradiční a nepůsobí mohutně.

Nevýhody: Horní skříňky bych volila pouze červené – bez prosklení, které mi připadá příliš rušivé. Pracovní plocha mezi dřezem a varnou deskou je možná až příliš dlouhá.

Varianta 2: Javorové L

Varianta 2: Javorové L  Varianta 2: Javorové L

I tato linka se sem dobře hodí. Moderní, ale útulnější barevnost se snese s dlažbou. Přestože je zde o pár desítek centimetrů méně místa, kuchyně nabízí vše potřebné. Od dřezu je báječný výhled na děti. Hloubka v místě varné desky umožňuje spolupráci. Dominantou zůstávají vysoké skříně, barevností strhávají pozornost. Vizuálně lepší umístění pro trouby by bylo uprostřed, toto je zase lepší pro lednici, ta nemůže být ohrožena přehříváním při pečení. Záleží na tom, jak kvalitní spotřebiče majitelé pořídí.

Varianta 2: Javorové L  Varianta 2: Javorové L

Výhody: linka působí vzdušně, poměrně nenápadně. Při práci bude stále výhled do místnosti.

Nevýhody: pracovní plochy jsou o něco kratší. Jako hluché místo se může zdát prostor pod zadním okénkem. Řešením by mohl být panel v dezénu kuchyně, obkladu – nebo barevný nátěr… něco, co toto místečko začlení do celé koncepce. Volila bych až v konečné fázi přímo na místě.

Varianta 3: Červeno-bílá geometrie

Varianta 3: Červeno-bílá geometrie  Varianta 3: Červeno-bílá geometrie

Ti, kdo sledují mé návrhy, již zaregistrovali, že toto řešení je mi nejbližší. Nabízí výhled při veškerých činnostech v kuchyni. Maximální přehled, zapojení do komunikace. Při kontrole dětí stačí mrknout jedním očkem z okénka. Pro umístění drobných spotřebičů a pro velké vaření se nabízí souvislá pracovní plocha za zády. Pro běžné víkendové obědy postačí poloostrov. Vizuálně se tu opět střetává horizontální linie vlevo s vertikální vpravo, jako by do ní narážela. Červenobílé ladění umožňuje jít směrem k útulnu i tím opačným – k čistému minimalismu.

Varianta 3: Červeno-bílá geometrie  Varianta 3: Červeno-bílá geometrie

Výhody: tato kuchyně má jen samé výhody :-).

Varinta 4: L podruhé, tentokrát trochu odvážnější

Při volbě barev jsem se inspirovala fasádou. Samotná kuchyně je červená a bílá (smetanová), žluté jsou pouze nátěry stěn. Až omrzí, není nic snazšího, než sáhnout po válečku a jiné barvě.
Kuchyně postrádá horní skříňky, jednoduché police na často používané nádobí se pak opakují i pod „barem“, který je tvořen zídkou např.z Ytongu a kuchyni částečně odděluje.

Varinta 4: L podruhé, tentokrát trochu odvážnější  Varinta 4: L podruhé, tentokrát trochu odvážnější

Výhody: zóny dobře a logicky navazují, pracovní i úložné prostory jsou sympatické – spíš větší, ne však zbytečně velké. Ne úplně běžné je umístění varné desky pod oknem, technicky by to neměl být problém a v teplých měsících by byl odsavač potřeba minimálně.

Nevýhody: častější otočení zády do místnosti.

Text a foto: Bára Havlová, čtenáři
Všechny návrhy v  tomto článku pocházejí z programu TurboFLOORPLAN Dům & Interiér & Zahrada Pro CZ