Dopis čtenářů:

S přítelem plánujeme stavbu domu a právě jsme se trochu zasekli na návrhu kuchyně. Nemůžeme se rozhodnout, jak ji umístit ani jaké prvky použít. Při hledání inspirace jsem narazila na Vaše stránky a pročetla si veškeré návrhy, které se mi moc líbily, jen nevyhovují našim dispozicím. Prosím Vás proto o nějaký pěkný návrh.

Přiložila jsem přibližný plánek. Kuchyň bude spojena s obyvákem. V části, kde plánujeme kuchyň, je jedno okno s parapetem, dostatečně vysoko, aby se pod něj vešla linka. Jelikož jsme oba vyšší postavy, přemýšlíme o zvýšené pracovní desce. Do kuchyně si přejeme zakomponovat následující spotřebiče: myčku, volně stojící ledničku, mikrovlnnou troubu a elektrickou troubu s indukční deskou – zde nejsme rozhodnuti, jestli vestavěné spotřebiče, nebo samostatně stojící.

Dále si nevíme rady, jak opticky oddělit kuchyň od obývací části – zda pultem, nebo nějak jinak. Další požadavky nemáme, ráda Vám nechám širší prostor pro návrhy. Předem moc děkuji, dost tápeme a nemůžeme se s partnerem shodnout.

Krásná Lidka, Mastný Ondřej

 

Rady odborníka:

 

Rodina má k dispozici příjemný a světlý prostor. Ani malý, ani velký. A navíc mám relativně volnou ruku, co se vzhledu týče. Snažím se tedy tvořit návrhy příjemné, útulné, ale také moderní a praktické linky, která nenásilně přejde v obytný prostor. Snad právě na základě obrázků majitelé přijdou na to, zda zóny oddělit, či nikoliv.

 

Varianta A: Béžová se dřevem

První kuchyni představuje rovná linka v kombinaci béžové a dřeva. Má příjemné úložné prostory, na něž volně navazuje knihovna, a nad celým blokem je snížený strop, takže působí naprosto kompaktně. Sama pracovní část má dostatečné odkládací i úložné plochy, ale chybí zde výraznější plocha pracovní. První linku nabízím ve dvou variantách, račte posoudit, co v dané kuchyni působí lépe. Dřez pod oknem vyžaduje kvalitní sklopnou baterii.

Výhody: Popsané výše. Prostorná a velkokapacitní kuchyně co se ukládacích centimetrů týče. Vzhledově příjemná a klidná. Cenově přijatelnější.

Nevýhody: Chybějící větší pracovní plocha.

 

 

Varianta B: Béžovo-vínová

Druhá je béžovo-vínová kuchyně ve tvaru písmene L, doplněná vysokými skříňkami. Tato je oproti první kuchyni na první pohled větší, a přináší tedy tolik potřebnou souvislou pracovní plochu. Snížená skříňka na konci sestavy představuje nenásilný přechod do obývací zóny. Na záda kuchyně je použitý podlahový materiál, což byl momentální nápad – samozřejmě by zde šlo použít cokoli jiného, více tradičního (v případě použití lamina nebo skla bych každopádně doporučila nerez nebo keramiku za varnou desku).

Výhody kuchyně jsou popsané výše. Co se nevýhod týče, nespatřuji žádnou zásadní – kromě kratší pracovní plochy mezi dřezem a deskou.

 

 

Varianta C: Vesele barevná

Třetí linka je barevně poměrně kontrastní. Má oproti předchozím dvěma také opačné pořadí zón, vysoké skříně se přesouvají z kouta k protilehlé stěně. V první řadě tedy linka získává ergonomické seřazení zón a spotřebičů. Dřez by opět vyžadoval sklopné řešení armatury, dominantou kuchyně se stává varná zóna s odsavačem v čele kuchyně.

Okolo celé červené stěny se vinou nízké skříňky, které mohou sloužit k posezení nebo jako úložné prostory pro sezónní a občas používané kousky. Celá linka je pak ukončená barem (ať už s barovými židličkami nebo bez) a knihovničkou, třeba na kuchařky...

Výhody: Ergonomie zón, kvalitní zázemí, netradiční řešení nízkých skříněk.

Nevýhody: Pořizovací cena bude vyšší než u předchozích variant.

 

 

Varianta D: Moderní

Poslední kuchyně je řešená nejmoderněji. Skříňky jsou šedé v kombinaci s třešňovým dekorem. Samotná kuchyně je největší ze všech. Svírá tvar U, přičemž na blok vysokých skříní navazuje mycí zóna, pak varná a na ní delší pracovní plocha – bez horních skříněk či poliček. Zde bych dala prostor maximálně závěsnému systému, aby kuchyně nebyla příliš přeplněná. Celou linku uzavírají dvě komody, otočené do obývací části a zakrývající pracovní plochu, která nebývá vždy zcela uklizená.

Výhody: Opravdu velkorysá linka, která nabízí kvalitní pracovní a odkládací plochy i zajímavý vzhled .

Nevýhody: Nejdražší varianta.

 

 

 

Všechny návrhy v tomto článku pocházejí z programu TurboFLOORPLAN Dům & Interiér & Zahrada Pro CZ.
Autor: Bára Havlová | Fotografie: Bára Havlová