Dopis čtenářky:

Předěláváme starší rodinný domek a rekonstrukce čeká také kuchyni. Nová kuchyně by mi měla sloužit po celý zbytek života. Přítel je moc šikovný a kuchyni by mi rád postavil, bohužel mu ale nejsem schopná říct, co má vlastně vyrobit. Prošla jsem obrázky snad stovek kuchyní a stále si nevím rady. S jistotou mohu říct, že kuchyň bude spojená s obývákem. Problém vidím v tom, že na každé stěně je minimálně jedno okno, a tak nezbývá moc prostoru pro horní skříňky. Dostatek úložných prostor je základem praktické kuchyně, to uzná každý.

Dlouho jsem si neúspěšně hrála s umístěním jídelního stolu pro čtyři osoby, což je jeden z mých požadavků. Další nutností je pracovní plocha dlouhá alespoň metr. To proto, že v kuchyni trávím hodně času přípravou různých dobrot. Co se týká barev, upřednostňuji kombinaci vanilky a dřeva, ale vůbec to není podmínkou. Ráda si nechám předložit i jiné nápady a návrhy.

Děkuji za Váš čas strávený nad tímto dopisem a děkuji za vaše stránky plné inspirace.
Dagmar Heřmánková, Varnsdorf

 

Rady odborníka:

Kuchyně paní Heřmánkové není malá, ale její zařízení komplikují tři okna, kvůli kterým je problematické umístění vysokých skříní a horních skříněk. Důležitý je požadavek na dostatečnou pracovní plochu a umístění jídelního stolu pro minimálně čtyři osoby.

 

Varianta A: Dlouhá a rovná

První varianta je dispozičně řešena rovnou linkou. Vysoká skříň pro chladničku a potravinová skříň jsou umístěny do rohu mezi dvě okna, na ně navazuje myčka, dřez, varné centrum s troubou pod varnou deskou a poměrně velká pracovní plocha. Barevné řešení je v korpusech a pracovní desce z imitace olivového dřeva s vanilkovými dvířky.

Výhody: Dostatek pracovní plochy i úložných prostor.

Nevýhody: Rovná dispozice není tak příjemná jako „L“ nebo „U“ - kuchařka se více nachodí.

 

 

Varianta B: Rovná s ostrůvkem

Druhá varianta je rovná linka s protilehlým varným ostrůvkem. Kuchyně je v korpusech a pracovní desce v dekoru trnky s bílými dvířky.

Výhody: Dostatek prostoru kolem jídelního stolu, slušné úložné prostory.

Nevýhody: Méně souvislé pracovní plochy než v první variantě, ostrůvek se nevejde hlubší.

 

 

Varianta C: Oblíbené L

Třetí varianta má dispozici do „L“, což je praktické. Poloostrůvek je od obývacího pokoje oddělen vyšší krycí deskou. Požadavek na pracovní plochu v minimálním rozměru 1 metr byl splněn, jídelní stůl je umístěn mezi okna a kolem něj je dostatečný prostor. V rohu je umístěn příborník například na skleničky a sváteční servis. Barevné řešení představují korpusy v tmavém ořechu s jasmínovými dvířky.

Výhody: Dostatečná pracovní plocha.

Nevýhody: Mikrovlnná trouba není úplně dobře přístupná.

 

 

Varianta D: Ještě jednou L 

Čtvrtá varianta je dle mého názoru nejlepším řešením. Dispozice do „L“ je praktická, poskytuje dostatek úložných prostor i velkou pracovní plochu. Zároveň nemusí kuchařka běhat přes celou místnost, aby se dostala od lednice k druhé straně linky. Tuto variantu jsem pojala moderně, ale útulnost jí myslím nechybí díky dekoru dřeva na podlaze a pracovní desce.

Výhody: Dostatek úložných prostor, velká pracovní plocha.

Nevýhody: Žádné zásadní.

 

Napadlo vás zařídit si kuchyni v zimní zahradě? Podívejte! 

 

Text a obrázky: Petra Kolaříková
Návrhy a realizace interiérů
GSM: 775 565 351
www.design-domova.cz
e-mail: PetraKolarikova@design-domova.cz