Dopis čtenářky

půdorys kuchyně.

Zasílám rozměry kuchyně v našem budoucím domě. Zatím je jen hrubá stavba, takže se dá dost věcí ještě změnit, např. umístění vyzděného barového pultu, který bych si přála. Nejvíc mě asi trápí dvě okna, která projektant navrhl kvůli prosvětlení celé místnosti. Mám totiž pocit, že kuchyň jen se spodními dvířky nebude vypadat moc hezky a nejsem si jistá, zda by se hodily nějaké skříňky v rohu, kde bude umístěna digestoř. Někdo má totiž názor, že by to vypadalo jako „pěst na oko“.

Podlahu plánujeme po celé místnosti (kuchyň, jídelna, obývací pokoj), a to dlažbu v tmavě hnědé barvě – imitace dřeva (mahagon, kaštan...). Stejně by měly být laděny dveře. Co se týče linky, zatím se přikláním k barvě bílá káva, černá káva. Korpus laděný k podlaze a dvířka světle béžová, v kombinaci s nerezem. Ale ráda uvítám i jiné návrhy. Ledničku v kuchyni neplánujeme, bude v komůrce. Líbí se mi trouba umístěná nad úrovní pracovní desky, ale nevím, kam by se vešla. Mikrovlnnou troubu bych si představovala blíž k jídelně, někde u barového pultu, pokud to půjde. Spotřebiče vestavěné. Elektrika ještě natažena není. Cena nerozhoduje.

Romana Necidová

 

Řešení odborníka

Kuchyňky v novostavbě jsou často větším oříškem, než jejich rekonstruované kolegyně ve starých zástavbách. V tomto případě můžu ale paní Necidovou uklidnit. Prostor devíti čtverečních metrů neomezuje nic jiného, než jedny dveře od spíže a obávaná okna, v nichž osobně nevidím nepřítele. Skutečně do místnosti vnesou potřebné přirozené světlo. A že nezbude místo na horní skříňky? Kéž bych já měla svou kuchyň tak velikou a mohla je zcela vypustit, vůbec by mi nechyběly.

Varianta 1 – elegantní klasika do U v barvách kávy

Varianta 1 – elegantní klasika do U v barvách kávy  Varianta 1 – elegantní klasika do U v barvách kávy

V prvním případě pracuji s ořechem a bílou kávou, jak je přáním majitelky. I také rozvodů se držím podle nákresu. Vznikla příjemná, prostorná a sympatická kuchyně. Co se vyzděného baru týče, v podstatě souhlasím s tím, že by kuchyně měla být určitým způsobem (alespoň náznakem) oddělená od obytného prostoru. Už jen pro případy, kdy nebude dokonale uklizeno. Horní skříňka být nemusí, ale jsou zde, aby to paní majitelka měla možnost posoudit. I mně se zdá, že jakákoliv horní skříň se sem příliš nehodí.

Varianta 1 – elegantní klasika do U v barvách kávy  Varianta 1 – elegantní klasika do U v barvách kávy

 

Výhody: Linka má dobré zázemí – jak úložné, tak odkládací prostory jsou naprosto dostatečné.

Nevýhody: Bezprostřední sousedství varné a mycí zóny zmenšuje hlavní pracovní plochu mezi nimi na minimum. Naštěstí je okolo místa opravdu dost.

Varianta 2 – zářivá a energická červeno-bílá s kratším barem

Varianta 2 – zářivá a energická červeno-bílá s kratším barem  Varianta 2 – zářivá a energická červeno-bílá s kratším barem

S dřevinami typu mahagon raději opatrně. Pokud ji (i když jen v imitaci na keramice) použijete na celou podlahovou plochu, musíte být v dalších zařizovacích krocích hodně opatrná. Načervenalé dřeviny jsou náročné a máloco jim sluší. Obklad na stěnách by se hodil v červenějším odstínu, případně neutrální bílý či šedý. V této variantě jsem umístila mycí zónu pod druhé okno. Přibližuje se tím lednici (předpokládám, že bude umístěna za zakreslenými dveřmi). Horní skříňka v tomto případě není rušivá, neční do prostoru.

Varianta 2 – zářivá a energická červeno-bílá s kratším barem  Varianta 2 – zářivá a energická červeno-bílá s kratším barem

Výhody i nevýhody: Stejné, jako v předchozí variantě. O něco vhodnější je zde umístění dřezu.

Varianta 3 – jemná a vážná rovnoběžná linka

Varianta 3 – jemná a vážná rovnoběžná linka  Varianta 3 – jemná a vážná rovnoběžná linka

Barevně méně odvážná varianta je na druhou stranu úžasně neutrální a přizpůsobivá ostatnímu zařízení. Horní skříňka se jako chameleon přizpůsobuje barvě stěny a celou místnost odlehčuje. Prostor za barem je jako stvořený pro drobné spotřebiče, které tu budou skryty zrakům návštěv.

Varianta 3 – jemná a vážná rovnoběžná linka  Varianta 3 – jemná a vážná rovnoběžná linka

Výhody: Rovná linka představuje slušnou pracovní plochu, ergonomické řazení zón i potřebné odkládací plochy.

Nevýhody: Kuchařka bude neustále zády. Celkově je zde také o něco méně úložného místa.

Varianta 4 – ohnivá a kontrastní, bez horních skříněk

Varianta 4 – ohnivá a kontrastní, bez horních skříněk  Varianta 4 – ohnivá a kontrastní, bez horních skříněk

Dispozičně ideální řešení, barevně trochu divočejší. Tato varianta by vyžadovala jistý smysl pro extravaganci. Lze snadno upravit i na jemnější a decentnější variantu.

Varianta 4 – ohnivá a kontrastní, bez horních skříněk  Varianta 4 – ohnivá a kontrastní, bez horních skříněk

Výhody: Kuchyň je báječně prostorná, využívá půdorys beze zbytku. Zóny navazují, ze všech stran jsou potřebné odkládací plochy.

Nevýhody: Drobnou nevýhodou je vzdálenost dřezu od lednice.

¨