Dopis čtenáře:

Renovace kuchyně je můj hlavní úkol na prázdniny, a proto bych od vás potřeboval pomoci. Důležitá je pro mě hlavně praktická stránka a čistota. Kuchyň by měla být použitelná i jako jídelna. Styl přestavěné kuchyně by mohl být jednoduchý a klasický, stejně jako starobylý či retro.

  • Důležité aspekty by měly být v pohodlné přípravě jídla.
  • Jasné uspořádání a praktický systém.
  • Důraz kladu na to, aby vše bylo rozestavěno tak, aby se automaticky dodržovala čistota: koš(e) rozdělené na tříděný odpad, prostor pro přípravu čaje a čištění bylin. Tomuto bych věnoval speciální pult, neboť čajový dýchánek je častým zpestřením života kuchyně.
  • A hlavně jiné rozvržení, než je nynější, tj. plynový sporák v rohu zdi u přívodu plynu a malý pult s dřezem napravo, to by kuchyni sedlo.
  • V současnosti chybí celé kuchyni úložný prostor. Nějaký je pouze pod dřezem a pultem, nad nimiž jsou také dvě menší skříňky položené velmi nízko nad dřezem. Nábytek je starý a kuchyni by tak seděl nádech dávných časů.

Pár řádků o sobě? Tady jsou…
Jsem kreativní člověk, dvacetiletý student s paletou zájmů: od sportu a hry na hudební nástroje až po malbu na zdi i textil. Dávám přednost čaji před kávou, poněvadž jsem opravdový čajový milovník, a jediné, co mi chybí, je otevřít si vlastní čajovnu. Příprava čaje je tedy speciální rituál, ke kterému člověk potřebuje několik druhů sítek, hrnečků, konviček a speciální plochu. Možná bychom se mohli inspirovat čajovnou.

A především bych si rád představil kuchyň s co nejmenšími náklady na přestavbu a koupi spotřebičů, protože investované peníze mají svou hodnotu.

Děkuji velice,Dalibor Neuwirt

 

Rady odborníka:

Pan Neuwirt, činorodý a tvůrčí mladý muž, si přeje neotřelou kuchyň vonící po čaji. Snažím se vyhovět tak, jak mi jen umožňuje program, ale pro navození té pravé čajovnické atmosféry tu chybí jeden základní aspekt - vůně.

Vytvořila jsem varianty kuchyně menší i větší, k jejichž zútulnění budou ideální textilie, které se alespoň přibližují vysněné podobě. Pan Neuwirt toho o kuchyni jako takové mnoho nenapsal. Takže spíš tápu. Potřebuje, či nepotřebuje myčku nádobí? Mikrovlnnou troubu? Multifunkční mikrovlnku nebo samostatnou troubu? Držím se zadání a každá kuchyň má koutek pro přípravu čaje. Ale vlastně ani nevím, jak vysoko jsou okna… Takže zkouším a uvidíme.

 

Varianta A: Ve dvou barevných variacích

První verze mi připomínala babiččin obývák, proto jsem nakonec sáhla po zajímavějším barevném koktejlu. Čajovna je většinou plná různých koberců a textilií, které je nutné vzájemně dobře ladit a kombinovat. Všimněte si, jak se úplně změní prostředí, změníme-li koberec a závěsy. Dlažba na podlaze je praktická, dřevo krásné. Zde je volba na majiteli.

Tato první kuchyně je menší, pro muže asi ideální rozměr. Nevýhodou je lednice umístěná tak trochu z dosahu.

 

 

Varianta B: O něco větší

Druhou linku jsem zvětšila s provedením menších stavebních úprav. Vzniká tak dutý roh, který ideálně povede odtah digestoře. Také jsem posunula vodu. Tam, kde je vyvedená teď, je totiž ideální místo pro vestavění vyšších skříní. Protilehlý kout není ideální pro umístění hlubokých skříněk. Vzhledem k úzké místnosti by pak nebylo možné umístit jídelní stůl pod okno. Čajové oddělení má pouze 40 cm hloubky, což od skříně s lednicí čekat nemůžeme. Tady jsem pracovala s klasickým modelem rustikální kuchyně, cihla vypadá dobře s černou obkladačkou.

Nevýhodou této kuchyně jsou menší odkládací prostory a celkově menší (i když hlubší) pracovní plocha.

 

 

Varianta C: O třech úrovních

Ve třetí variantě jsou neobvykle použity tři různé hloubky linky: Nejhlubší část (cca 75 cm) se nachází v místě varné desky, standardní hloubku najdete okolo dřezu a na závěr nejužší - 40 centimetrů hluboké zásuvky na propriety potřebné k čajovému čarování. Stůl zde ponechávám ve stejném duchu jako u předchozí kuchyně. Dobré by bylo, kdyby lavice (židle, stoličky) šly zcela zasunout, aby co nejméně překážely provozu. Výhodou této kuchyně je velká skladnost, kvalitní prostor. Samozřejmě čím vyšší počet zásuvek a čím více metrů kuchyňské linky, tím více peněz…

 

 

Varianta D: Pro „fajnšmekry“

Tato čtvrtá verze je návrhem největší kuchyně. Barevně by samozřejmě měla být laděná chlapštěji, ale varianty s modrou a šedou byly takové ponuré… 
Tato kuchyně je vlastně nejprostornější. Nabízí nejvíce místa pro jídelní stůl. Tím, že se vše spojí v jedno, vzniká pak poměrně mnoho volného prostoru. Ano, na muže je tato kuchyně možná opravdu veliká, ale vzhledem k počtu koníčků pana majitele se každá zásuvka počítá. Tato kuchyně má ergonomické uspořádání, potřebné odkládací i pracovní prostory, dostatek světla a jako bonus volný „parket“ pro uspořádání čaje o páté.

Nevýhodou budou pořizovací náklady.

 

 

Všechny návrhy v tomto článku pocházejí z programu TurboFLOORPLAN Dům & Interiér & Zahrada Pro CZ
Autor: Bára Havlová | Fotografie: Bára Havlová