Dopis čtenářky

Obracím se na Vás s prosbou o návrh kuchyně a jídelního prostoru v rodinném domě, který nyní rekonstruuji pro prarodiče. Kuchyň i jídelna jsou součástí obývacího pokoje.

Plánek celého prostoru a fotky posílám v příloze, stejně tak i laický pokus o návrh kuchyně. Plánuji koupit set (myčka, digestoř, plynový sporák a horkovzdušnou troubu - vše vestavné). Lednici již máme (cca 53x53x200) a mikrovlnnou troubu také.

Styl bych chtěla přizpůsobit sedací soupravě a podlaze (viz foto). Bohužel si moc nevím rady s barvami, jen vím, že za krbem/krbovými kamny by mělo být pískovcové obložení. Nebráním se barvám (vínová, olivová, medová, hnědá, krémová...).

Rozvody jsou již hotové a moc s nimi hýbat nechci, jen pokud by to bylo nezbytné. Ideální cena je cca 30 000-40 000,- bez spotřebičů, nižší se samozřejmě nebráním.

Ještě bych Vás chtěla poprosit o sladění kuchyně s televizní stěnou, jejíž součástí bude plazmová televize cca 105 cm, dvd přehrávač, satelit, cd, mikrověž a menší vitrína na sklenice.

Opravdu největším problémem je pro mě volba barev a kombinací pro oživení prostoru, a také to, aby ladily a celý prostor byl zajímavý, jednotný, útulný.

Moc Vám děkuji a přeji hezký den.

Mgr. Gabrhelová 

Řešení odborníka

Velice často se setkávám s žádostí o vizualizaci prostoru pro mladý pár, rodinku s jedním či dvěma dětmi. Pokoj s kuchyňským koutem a jídelnou pro prarodiče tu vymýšlím poprvé.

Je však velká škoda, že o prarodičích nic nevím. Jsou to aktivní starší lidé? Sportovci? Turisti? Cestovatelé? Co je baví a co mají rádi? Vím jen, jakou mají podlahu, jak vypadá holý byt.

Chybí mi i foto sedačky, takže jsem vytvořila sedačkový universál – a i kuchyň jsem se snažila navrhnout silně univerzální. Takovou, která by se pomocí doplňků a případně výmalby dala posunout stylově jinam.

Cenově bych zde neviděla problém. Samozřejmě, tato hranice je nesmírně relativní. Špičkové kuchyňské studio Vám vytvoří rozměrově stejnou kuchyni o desítky tisíc dražší, než malé truhlářství v sousední vsi.

Na jinou cenu se dostanete, když oslovíte např. Oresi, Jamall nábytek (BRW kuchyně) nebo když si zajedete přímo do IKEA. Zkrátka je fajn najít dobrý poměr vyžadované kvality – ceny. Výhodou prostoru je, že můžete pracovat se sektorovými moduly.

Výhody a nevýhody: V zásadě všechny kuchyně vycházejí z požadavků paní majitelky, dodržují rozvody (posuny v rámci maximálně o 50cm) a snažila jsem se o zachování co největších pracovních a úložných prostor. Linky se liší drobnými změnami dispozice a samozřejmě stylem a barevností. Žádná z kuchyní nemá zásadní technický nebo ergonomický zádrhel.

Jako negativum můžou někteří vnímat odkapovou plochu dřezu na opačné straně, než je pro praváky běžné. Jde tu o zvětšení pracovní plochy mezi dřezem a varnou deskou.

V 1.,2. a 4. variantě používám myčku šíře 45 , která je dle mého názoru pro dva lidi dostačující, záleží však na frekvenci vaření a množství strávníků.

Varianta A: Linka do L v javoru

Kuchyňka ve světlém javoru představuje naprosto klasické L. Světloučká kuchyně nabízí dostačující zázemí i úložné prostory. Pro větší pečení i vaření je samozřejmě trochu malá, nicméně je nutné počítat s dostatečnými metry potřebnými pro jídelní stůl, který nesmí zaclánět přede dveřmi! Proto není možné připojit další skříňku vedle varné desky.

 

 

Linku z prostoru vyčleňuje uměle vytvořený výstupek obložený stejným materiálem, který se nachází i za krbovkami.

Varianta B: Do L v moderním looku

Druhý návrh je barevně modernější variantou dispozičně velice podobný prvnímu. Výhodou této linky je větší pracovní plocha, kterou rozšiřuje jídelní stolek (výhoda: šetří místo, nepřekáží v cestě ode dveří do kuchyně X nevýhoda: nedá se rozložit ani odsunout ).

 

 

Barevnost je výraznější, kontrast hnědočervených dvířek a bílé desky i skříněk značný. Přirozeně zde velice záleží na vkusu a požadavcích prarodičů. Ne všichni starší lidé touží po rustikálních kudrlinkách a kostkovaném ubruse… Ostatně kostkované prostírání a větší teplo domova nabízím ve třetí variantě.

Varianta C: Bílá káva do L

Korpusy ve světlém javoru dvířka v barvě kávy s mlékem opět tvoří kuchyni ve tvaru L, tentokrát s obou stran vymezenou vysokou skříňkou. Pohledově pěkná, souměrná linka nabízí o něco méně pracovní plochy.

 

 

Vyzvednutím mikrovlnky nebo jejím umístěním jinam (police vedle jídelního stolu?) by se zvětšila pracovní plocha vedle dřezu. Jídelní stůl nabízí v tomto rozměru tři místa.

Varianta D: Velkorysá béžová s bordó

Poslední kuchyně je prostorově velkorysejší. Jde o U, kde úložné prostory rozšiřuje potravinová skříň, pracovní plocha je pak mezi dřezem a varnou deskou omezená na 45cm nad myčkou, kompenzuje ji dlouhá plocha za jídelním stolkem.

 

 

Nabízím kombinaci béžových tónů a bordó barvy. Celkový dojem je velice klidný, elegantní, důstojný,zároveň ale moderní a dobře udržovatelný.

Záměrně se vyhýbám více dřevěným variacím. Jeden odstín představuje podlaha, druhý se může objevit na nábytku – a tři druhy moření, to je na jeden pokoj moc.

Text a foto: Bára Havlová

Všechny návrhy v tomto článku pocházejí z programu TurboFLOORPLAN Dům & Interiér & Zahrada Pro CZ. 
Autor: Bára Havlová | Fotografie: Bára Havlová