Dopis čtenářky

Po zvážení všech svých návrhů na novou kuchyň jsem dospěla k názoru, že bude opravdu lepší obrátit se na odborníky. Jsme v počátku stavby rodinného domu a návrh kuchyně bych uvítala.

Přikládám celkový půdorys. Zatím nejsou přesně dány rozvody vody a elektřiny, a tak bude možno se přizpůsobit návrhu. Při vstupu do místnosti by měla být kuchyň na pravé straně (je bez okna), na levé straně jídelní kout a dále místnost pokračuje do obývacího pokoje.

Při vstupu do kuchyně bych si představovala pultík, nebo skříňku, na kterou bych mohla odkládat nákup a také by se tam měl vejít kávovar.

Celková cena by se měla pohybovat kolem 100 000 Kč bez spotřebičů. Kuchyň by měla obsahovat vestavné spotřebiče (digestoř, varnou desku, lednici, mikrovlnnou troubu, elektrickou troubu ve vysokých skříních) a také potravinový box.

Líbí se mi italský styl, lesklé hladké skříňky vanilka, kombinace se dřevem a prosklené vrchní skříňky.

Kuchyň by měla být dostačující pro dvě osoby. S manželem se blížíme důchodovému věku. Ale často nás navštěvují děti s rodinou a vnoučaty.

Děkuji za případnou radu. S pozdravem krásného dne,

Marcela Svobodová, Brno


Řešení odborníka

Překvapilo mě, že je taková kuchyňská linka plánovaná bez okna. Jinak jde o příjemný čtverec o potřebných deseti čtverečních metrech, do něhož není problém seskládat různé půdorysy kuchyně. Vždy se ale snažím otáčet jednotlivá centra v kuchyni směrem k obytnému prostoru. Vařit zády k hostům není příjemné a navíc je třeba využít maximálně přirozené světlo.

Krémovou lesklou linku můžeme ladit do různých stylů a tónů, měla by souznít s ostatním interiérem.

Varianta A: U s výrazným medovým mořením

 

Oblíbené U v této variantě zakončuje široký varný poloostrůvek. Díky barvám i jednoduché řadě horních skříněk působí linka čistě a přehledně, je prostorná. K jídelně je situována prosklená skříňka a malé barové posezení.

 

Výhody: Správné řazení zón (sled pro praváky). Ostrůvek nabízí dostatek prostoru pro společné vaření.

Nevýhody: Chybí delší souvislá pracovní plocha.

Varianta B: Nutella do G

 

Tohle barevné provedení Nutellu prostě připomíná… Tato linka je o jednu stěnu prostornější a obrací se více do obytného prostoru. I zde jsou zóny řazeny správně, pouze v opačném „leváckém“ pořadí. Neviděla bych to jako klíčové, toto je důležitější u rovných linek.

 

Výhody: Prostor, ten je tu jako veliké plus.

Nevýhody: Dřez bude vyžadovat neustálé přisvícení, protože je u tmavé zadní stěny.

Varianta C: Symetrické II

 

Tato varianta je nejmodernější. Mycí zónu vymezují dvě vysoké skříně, varná deska je pak opět na ostrůvku čelem k jídelně. Od jídelny ji odděluje skříňka, která je vhodná například i pro umístění vinotéky. Nebo v případě ponechání volného prostu by vzniklo barové sezení. Barevné řešení je béžové, i na korpusech, a kontrast s černou deskou doplňuje cihlový obklad (za dřezem krytý sklem). Ten podtrhuje hladké linie a kompaktní zadní část.

 

Výhody: Kuchyně je velice příjemná na pohled, pravidelná, symetrická, moderní a čistá.

Nevýhody: Chybí větší pracovní plocha. Úložné prostory jsou také spíš skromnější.

Varianta D: L se světlým dřevem

 

Kuchyně má opět tvar L. Je uzavřená mezi lednici a vysoké skříně (spíž a troubu). Béžové korpusy i deska jsou doplněny světlým dřevem s moderní horizontální kresbou. Celá světlá linka pak kontrastuje s šedohnědou výmalbou (nicméně záleží na světlosti kuchyně. Pokud je zde i přes absenci okna dost světla, nebránila bych se. Pokud je kuchyně tmavá, volila bych výrazný odstín nějaké teplé, ale zářivější barvy).

 

Výhody: symetrická kuchyně, dost prostorná. Zázemí pro práci i ukládání je tedy kvalitní. Vynikne pěkná digestoř.

Nevýhody: práce bez výhledu na hosty. Ve spodních skříňkách je méně úložného prostoru, ten je tu suplován ostrůvkem.

Text a foto: Bára Havlová, čtenáři

Všechny návrhy v tomto článku pocházejí z programuTurboFLOORPLAN Dům & Interiér & Zahrada Pro CZ