Dopis čtenářky

Chtěla bych vaši redakci požádat o pomoc s návrhy kuchyně v rodinném domě, který jsme si postavili před šesti lety. Bohužel při stavbě již nezbyly peníze na novou kuchyň, museli jsme se uskrovnit a místo linky nám posloužil starý kredenc, později k němu přibyly dvě staré vyřazené sektorky do tvaru L.

Nyní jsme se rozhodli, že by nebylo od věci kuchyň konečně udělat takovou, jakou opravdu chceme. Jenže se stále nemůžeme dohodnout, jak ji vlastně uspořádat.

Potřebujeme mnoho úložných prostor a chtěla bych do kuchyně začlenit i pultový mrazák. Stačila by nám kuchyňská linka do L? Nebo by bylo lepší do U? A co třeba stále vychvalované G? Myslím, že prostor je dostatečně veliký a tak by mohly být všechny.

Líbí se mi spíše moderní kuchyně nejraději ve dřevě, samozřejmě imitace, neboť penez není stále dost.

Uvažovali jsme o programu Faktum v obchodním řetězci Ikea. Cena se nám zdá přijatelná a láká nás možnost výměny dvířek do stávajících korpusů. Máme totiž malé děti, vášnivého kuchaře a kuchařku a po jejich nájezdu je kuchyň vždy bohatější o nějaký šrám.

Rozhodně bychom chtěli použít i stávající spotřebiče a to lednici, pultový mrazák, el. sporák s troubou, mikrovlnnou troubu a myčku 45 cm. Uvažuji o indukční varné desce, ale ta se vždycky může za sporák vyměnit.

Dále bych ještě chtěla požádat o pomoc se začleněním jídelního stolu do prostoru a sedačky s televizí v obývacím koutu.

Za návrhy předem děkuji.
Kateřina Šedivá

Řešení odborníka

V této kuchyni není problémem prostor, který je dostatečný, ale spíš umístění volně stojícího pultového mrazáku, chladničky a ještě volně stojící sporák. Jelikož paní neuvedla rozměry mrazáku, vycházela jsem z nejčastěji používaného rozměru.

Pokud zařizujete novou kuchyni, je určitě vhodné zvážit, jestli můžete investovat nějaké peníze navíc a pořídit spotřebiče vestavné. Vzhledu vaší nové kuchyně to prospěje a praktická stránka je také nezanedbatelná, hlavně u sporáku. Z tohoto důvodu jsem ve dvou variantách zvolila vestavěnou troubu a varnou desku.

Varianta A: Dekor dřeva s fialovou

V první variantě jsem použila světlý dekor dřeva - Fino skořice v kombinaci se šedou pracovní deskou a korpusy. Tento dekor krásně ladí s jemnými fialkovými odstíny na stěnách a doplňcích.

Dispozičně je kuchyně řešena do L s ostrůvkem, ve kterém velké šuplíky nahrazují potravinovou skříň. Jídelní stůl je umístěn před ostrůvkem, proti dveřím na terasu.

 

 

Výhody: Spousta pracovního prostoru, úložných prostor, žádná hluchá místa.

Nevýhody: Volně stojící sporák se hůře udržuje, je potřeba ho jednou za čas odtáhnout a prostor za ním uklidit.

Varianta B: Tmavé dřevo v kombinaci s bílou

Druhá varianta je řešena korpusy i dvířky ve stejném tmavém dekoru dřeva. Myslím si, že prostor je dostatečně osvětlený a tmavý dekor dřeva snese.

Řešení dispozice je opět do L s ostrůvkem, pouze chladnička si vyměnila místo s mrazákem a vaření se posunulo na stejnou stěnu, kde je dřez. Ostrůvek nabízí prostorné zásuvky třeba na potraviny a odkládací nebo pracovní prostor na pracovní desce.

 

 

Výhody: Dostatek úložných prostor i pracovní plochy.

Nevýhody: Nevýhodou je opět volně stojící sporák. V této variantě je použita přímá rohová skříňka, která je hůře přístupná, což lze vyřešit výsuvným rohovým karuselem.

Varianta C: Červená v retro stylu

Třetí varianta je barevná, ve stále oblíbeném retro stylu. Červená dvířka pěkně ladí k šedým korpusům a pracovní desce, tyrkysové doplňky vše hravě doplňují.

Dispozičně je tato varianta uspořádána prakticky, potravinová skříň zde nahradila velké zásuvky. Horní skříňky jsou řešeny výklopy, poslední je otevřená kvůli dominantní nerezové digestoři. Varná deska a trouba jsou v tomto případě vestavěné do korpusu a pracovní desky.

  

   

Výhody: Nejlevnější varianta.

Nevýhody: Nejméně úložných prostor a pracovní plochy ze všech návrhů, ale myslím si, že je to naprosto dostačující.

Varianta D: Dub kombinuje bílá

Čtvrtá varianta je znovu v přírodním dekoru dřeva, tentokrát je to dub, v kombinaci se zelenožlutou barvou stěn a doplňků. Je to obdoba třetí varianty, jen opět doplněna o prostorný ostrůvek.

Jídelní stůl je v tomto případě přisazený k ostrůvku, což vypadá velice pěkně. Trouba a varná deska jsou zvoleny vestavné.

 

 

Výhody: Veliká pracovní plocha, velkorysé úložné prostory.

Nevýhody: Žádné zásadní nevýhody nejsou.

Text a foto: Petra Kolaříková
Autor: Petra Kolaříková | Fotografie: Petra Kolaříková