Dopis čtenářky

Bydlíme v rodinném domě a po 20 letech nutně potřebujeme novou kuchyňskou linku. Možností je tolik, že nám z toho jde hlava kolem, a tak když jsme narazili na vaše stránky a nabídku pomoci, rozhodli jsme se, že to zkusíme.

Před rekonstrukcí Před rekonstrukcí

Nějakou představu sice máme, ale konečný návrh ne a ne vzejít. Určitě jsme se rozhodli, že kuchyni propojíme s obývacím pokojem a na zaslaném plánu už zeď mezi kuchyní a obývacím pokojem není.

Půdorys kuchyně.

Hrubé požadavky:

  • kuchyně propojená s obývacím pokojem, malý osvětlený bar
  • malá jídelna součástí kuchyně
  • vestavěné spotřebiče (mikrovlnka, trouba) – kompaktní stěna, americká lednice (už ji máme, škoda, bez ní by se mi to líbilo všechno asi víc), digestoř i závěsná ze stropu, 60cm myčka, jen malý dřez
  • kuchyně v moderním provedení navazující na obývací pokoj – mně osobně se líbí černobílá-bíločerná kombinace, rodina mi to vymlouvá, raději dřevo, v obývacím pokoji bude plovoucí podlaha, v kuchyni zatím nevím – asi světlou dlažbu bych nejraději
  • jsme čtyři dospělí a dva psi, vaříme často, ale málokdy se sejdeme všichni najednou, navíc v létě jsme „pořád venku“
  • s vodou, elektrikou, digestoří se hýbat může, s odpadem by byl asi problém
  • skříňky s velkými šuplíky raději než policové, horní skříňky nízké horizontální, dveře z kuchyně vedou do špajzu
  • cena až tak nehraje roli, raději kvalitu, ale za rozumnou cenu

Ve své podstatě vám ale dáváme volnou ruku. Jen ještě dodám, že v obývacím pokoji na straně k východu do haly bude vestavěný krb a vedle počítáme s televizorem a jen malou stěnou, opět v dnešním moderní pojetí.

Jana Strachová, Beroun

Řešení odborníka

Kuchyňský kout pro paní Strachovou představuje hezký, téměř čtvercový půdorys. Situaci nekomplikuje ani umístění jídelního stolu, lehkým omezením je pevné umístění odpadu a vody. Souhlasím s černobílým laděním, je to jedna z mých oblíbených kuchyňských kombinací, a to pro svou univerzálnost a nadčasovost. Záleží jen na tom, v jakém stylu se vytvoří, vždy ale působí čistě a prostorně, a to hlavně v případě převahy bílé. Tento prostor je natolik veliký, že si může leccos dovolit.

Varianta 1 – moderní U

Varianta 1 – moderní U Varianta 1 – moderní U

Klasický tvar linky do U dá se říct kopíruje předchozí rozestavění. Tím, že chybí stěna, se kuchyně zcela otevřela do prostoru, pouze lednice ji mírně odděluje. Sterilní černobílou rozjasňuje a ohřívá žlutá barva stěny i obkladu, tím se kuchyně z minimalismu přesouvá kousek jinam. Linku vyčleňuje a zároveň skvěle osvítí sádrokartonový podhled.

Varianta 1 – moderní U Varianta 1 – moderní U

Výhody: Uspořádání spotřebičů je ergonomické, dřez pod oknem mají majitelé vyzkoušený, místo mezi varnou a mycí zónou je dostatečně velké.

Nevýhody: Trouba pod varnou deskou by mohla být vnímána jako minus. Omezenější je i prostor pro jídelní stůl.

Varianta 2 – L se stěnou spotřebičů v tónech kiwi

Varianta 2 – L se stěnou spotřebičů v tónech kiwi Varianta 2 – L se stěnou spotřebičů v tónech kiwi

Opět černobílá – spodní skříňky černé, z obýváku jsou skryté, horní skříňky i vysoká skříň jsou v bílé z důvodu odlehčení. Celou kuchyň opět zastřešuje podhled, zde je jím veden i odtah digestoře.

Varianta 2 – L se stěnou spotřebičů v tónech kiwi Varianta 2 – L se stěnou spotřebičů v tónech kiwi

Výhody: Ergonomicky kuchyni nelze nic vytknout. Pokud by měla být dispozice dokonalá, měla by být varná deska o pár cm níže, než je zbytek linky. Nicméně všude je potřebné místo pro odkládání, ukládání i práci. Police nad lednicí opticky vyrovnávají rozdíl ve výšce.

Nevýhody: Nic zásadního nevidím.

Varianta 3 – třešeň s bílou, moderní klasika

Varianta 3 – třešeň s bílou, moderní klasika Varianta 3 – třešeň s bílou, moderní klasika

Vyzkoušela jsem i variantu, kdy by se zachovaly přibližně 2 metry původní stěny. Vysoké skříně se ukrývají do niky, linka je jasně vymezená. Dalším pracovním i úložným místem je ostrůvek.

Varianta 3 – třešeň s bílou, moderní klasika Varianta 3 – třešeň s bílou, moderní klasika

Výhody: Kuchyně je funkční i prostorná. Po technické stránce by měla fungovat dobře.

Nevýhody: Obvykle jsem příznivcem alespoň částečného oddělení kuchyně (mixování, klepání řízků, to všechno jsou hlučné „sporty“). Zde ale plně souhlasím s majitelkou a přikláním se k otevření.

Varianta 4 – světlý javor se šedou

Varianta 4 – světlý javor se šedou Varianta 4 – světlý javor se šedou

Prostornou kuchyni s dvířky ze světlého javoru doplňuje šedá dlažba a bordó obklad představuje oživení. Barevné ladění je samozřejmě na momentální fantazií a vše záleží na majitelích. Linka je ostrůvkem/barem částečně oddělená od obytného prostoru. Pod desku nad topením by bylo možné umístit police, nutné je ale myslet na to, aby mělo teplo otevřenou cestu do místnosti.

Varianta 4 – světlý javor se šedou Varianta 4 – světlý javor se šedou

Výhody: Obrovský pracovní prostor, logicky navazující zóny, celkově netradiční kompozice.

Nevýhody: Trouba není ve výšce očí.

Text a foto: Bára Havlová, čtenáři
Všechny návrhy v  tomto článku pocházejí z programu TurboFLOORPLAN Dům & Interiér & Zahrada Pro CZ