Zadání od čtenáře

Provádíme s manželem svépomocí kompletní rekonstrukci malého domečku. Momentálně jsme ve fázi hrubé stavby, podlahy jsou zatím pouze v úrovni základní desky, takže rozvody včetně elektriky se teprve chystají. Chtěla bych netradiční kuchyni – vesnickou s mírně moderními prvky, ale hlavně útulnou, kde se žije, vaří, jsou vidět vařečky a hrnečky, všude kam se podíváš. Z přiloženého plánku je vidět, že prostor pro obývací pokoj a kuchyň s jídelnou je společný. Přejeme si u dveří na terasu kuchyni, nikoliv obývák, jak nám původně navrhl projektant. Oproti plánu jsme také změnili rozměr a styl dveří na terasu. Budou tam dveře jednokřídlé (1,2 m) s otvíráním ke stěně, tam, kde je v projektu navržena lednice.

Půdorys kuchyně

Líbí se nám vesnický styl, jak dříve býval u našich babiček nebo se objevuje na chalupách. V kuchyni se mi líbí mi nábytek na nožičkách, vzdušný a jednoduchý, s poličkami na různé dózy či hrnečky. Digestoř nemusí být vidět, a kdyby nad ní byla římsa, byla by to fantazie; nebo vyloženě vyzděná digestoř (téměř jako na zámku).

Líbí se mi i pracovní ostrůvek. Co se týče barevného provedení, rádi bychom světlou kuchyň, bílou (nebo vanilkovou) s tmavším dřevem. To vše bych ráda zkombinovala s moderní dobou, tj. velkou obdélníkovou indukční plotnou, vestavnou troubou ve zvýšené poloze a nad ní mikrovlnku, s vestavnou myčkou (60). Dřez bych ráda granitový s malou výlevkou a odkapávací plochou. Umístění dřezu i sporáku bych preferovala u zdi, možno i v rohu, ale ne na pracovním ostrůvku. V obkladech nemám jasno, ráda bych ale nějaké, které se dobře udržují a jsou praktické. Ledničku vestavnou nechceme. Prozatím máme klasickou velikost, ale uvažujeme v budoucnu i o širší lednici, takže by bylo dobré, kdyby se někam vešla… Do jídelny zatím počítám s naším kulatým stolem se 4 židlemi. Klasickou spižírnu mít v kuchyni nebudu, proto bych potřebovala i skříň na potraviny. S kuchyní bychom se rádi vešli do 200 tisíc včetně spotřebičů.

Gabriela Hájková, Kuřim

Řešení odborníka

Prostor pro kuchyňku paní Hájkové je omezený jak dveřmi na terasu (i když oproti projektovým rozměrům menšími), tak velkým oknem. Z plánu nepoznám, jak je okno vysoko, proto do míst před ním raději už nezasahuji. Kuchyň, táhnoucí se pod celým oknem, by byla navíc zbytečně obrovská. A pokud by zasahovala jen částečně, nevypadalo by to dobře.

Blok vysokých skříní s velkými spotřebiči ponechávám ve výklenku, jak jsou zamýšleny už v projektu. Je to skutečně ideální místo, kde jsou při ruce, zároveň ale nepřekáží. Celý obytný prostor je sice poměrně dlouhý, ne zase ale tak, aby nebylo nutné šetřit místem. Část vymezená pro sedací soupravu je komplikovaná množstvím dveří. Doporučovala bych variabilní sedací nábytek, který bude možné podle potřeby natáčet, anebo i přenášet. Posezení s přáteli volá po výhledu na zapálený krb, rodinný večer zase po pohodě u oblíbeného seriálu na televizní obrazovce.

Varianta 1 - kuchyně do L

Varianta 1 - kuchyně do L  Varianta 1 - kuchyně do L

Vychází z původního projektu. Stejně dlouhé části linky ve tvaru do L nabízejí dobré pracovní podmínky i relativně velké odkládací místo. Jde o skromnější variantu, spíše nenápadnou. Patrně nebude dominantou pokoje, to však neznamená, že by nemohla být příjemná a útulná.

Varianta 1 - kuchyně do L  Varianta 1 - kuchyně do L

Výhody: V jednoduchosti je krása. Netradičně řešené horní skříňky zaujmou na pohled. Odkládací plocha je přiměřeně velká.

Nevýhody: Kuchyně není určená k nějakému velkému vaření, při pečení cukroví či podobných větších přípravách by majitelé patrně narazili na nedostatek odkládacích ploch.

Varianta 2 – rovná jednoduchá linka

Varianta 2 – rovná jednoduchá linka  Varianta 2 – rovná jednoduchá linka

Opět platí, že rovná linka má své výhody. Nehrozí tu hluchá místa v rohových skříňkách. Je to nejjednodušší a asi i nejlevnější řešení. Myčka je zde umístěná v bloku pracovních skříní.

Varianta 2 – rovná jednoduchá linka  Varianta 2 – rovná jednoduchá linka

Výhody: Menší linka dovoluje povolit uzdu financím tam, kde by bylo jinak nutné šetřit. Tato linka je navíc přehledná a nenáročná na úklid. Prostor mezi dřezem a varnou deskou je více než metr.

Nevýhody: Chybí odkládací místo a stejně jako u předchozí varianty, není to kuchyně pro náročné kuchaře.

Varianta 3 – kuchyně do L, pro náročnější

Varianta 3 – kuchyně do L, pro náročnější  Varianta 3 – kuchyně do L, pro náročnější

Vracím se k tvaru L, které protahuji až k oknu. Pokud okno dovolí, je možné protáhnout linku i pod něj, ale pouze jako mělkou pracovní desku plus otevřené police. Ty pak mohou při vstupu do obývací části volně vyústit v knihovnu... Celou místnost rozděluji krátkou zídkou, která opticky odděluje jídelní, kuchyňkou a obývací část. Dřez, umístěný v rohu, nabízí dvě velké pracovní plochy, z obou stran mají víc než 60 cm. Tmavé jasanové dřevo se slonovou kostí je příjemná kombinace.

Varianta 3 – kuchyně do L, pro náročnější  Varianta 3 – kuchyně do L, pro náročnější

Výhody: Návrh skýtá velké úložné i pracovní plochy, kuchyňské zóny jsou jasně vymezené.

Nevýhody: Nevidím žádnou zásadní. Snad jen – jako u všech variant je zde větší vzdálenost mezi lednicí a dřezem. Prohozením varné a mycí zóny by však kuchyně odpovídala uspořádání pro leváka.

Varianta 4 - linka do L, otočená do místnosti

Varianta 4 - linka do L, otočená do místnosti  Varianta 4 - linka do L, otočená do místnosti

Osobně ji považuji za nejlepší řešení. L otočené do místnosti, kde je vodoinstalace vedená instalační příčkou, nabízí možnost při vaření komunikovat s rodinou, v klidu sledovat seriál při krájení cibule…

Varianta 4 - linka do L, otočená do místnosti  Varianta 4 - linka do L, otočená do místnosti

Výhody: Linka prostorná a funkční. Neubírá ale přitom potřebné místo okolnímu prostoru a nezahlcuje ho. Dobře zde funguje ergonomický trojúhelník lednice – dřez – práce – vaření.

Nevýhody: Pokud majitelé vyžadují horní skříňky, není tato kuchyně vhodná. Pouze v případě, že by nahradily komínovou digestoř.

Text a foto: Bára Havlová, čtenáři
Všechny návrhy v  tomto článku pocházejí z programu TurboFLOORPLAN Dům & Interiér & Zahrada Pro CZ