Dnes uděláme výjimku a ukážeme vám návrhy, které už byly realizovány. Jde o loftový byt, jenž vznikl v prostorách bývalého pivovaru v Holešovicích. Ten prošel kompletní rekonstrukcí a vznikl tak úžasný komplex bytů a kanceláří vkusně spojující prostory prvorepublikové továrny se současnými moderními trendy a nároky.

Loftové bydlení si u nás získává stále větší popularitu. Loftové byty mají většinou jednu otevřenou místnost, ale mohou být rozděleny i do několika prostor. Lofty vznikají v přestavěných průmyslových budovách, díky čemuž mají tyto byty originální design, protože po přestavbě většinou vzniknou místnosti s vysokými stropy a velkými okny přes celou šířku bytu. Tento způsob bydlení je oblíben u mladých lidí, nebo u umělecky založených osob. 


Řešení odborníka

Návrháře z Interstudia znáte z našich stránek, kdy pro naše čtenáře připravili několik návrhů kuchyní, například ten z článku 4 varianty moderní kuchyně v POP ARTovém stylu, nebo ten, který najdete v článku 4 varianty kuchyně v novostavbě rodinného domu. Tentokrát byl úkolem designérky vytvořit návrhy pro prostor kuchyně a obývacího pokoje loftového bytu o rozměrech 6x6x6x metrů (ano, i strop je vysoký šest metrů). 

Varianta A: Bílá do I

Kuchyň na prvním návrhu je otevřená do prostoru podél celé stěny. Jen americká lednice je postavena bokem. Směrem k oknu je umístěn velký jídelní stůl. Místnost je tak přirozeně rozdělena na kuchyňskou, jídelní a obývací část.

 

Na lince převládá bílá barva a to jak na skříňkách, tak na pracovní desce. Zajímavý detail tvoří závěsné skříňky s vestavnými spotřebiči. Protože mají jinou hloubku, zajímavě rozbíjí pravidelnost celé linky.

 

Varianta B: Černobílá do L

Druhý návrh je koncipován do L, kteréžto uspořádání patří k nejoblíbenějším. Stejně jako u prvního návrhu zde dominuje dřevěná podlaha a stěny z betonové stěrky na čelní stěně.

 

Tentokrát v kuchyni převládá matná černá barva, kterou rozjasňuje jen několik bílých skříněk. Černá je nejen na dveřích, ale i na obkladu. Lednička je protentokrát skrytá ve skříni, vedle potravinové skříně. Kombinace různě vysokých skříněk dodává celé sestavě na zajímavosti a pomáhá jí lépe zapadnout do obývacího prostoru.

 

Varianta C: Do L bílá s černou ruku v ruce

Dřevěnou podlahu tentokrát nahradila světle hnědá s jemným dekorem. Dosáhnete jí napřípklad  použitím lítého betonu na bázi epoxidových pryskyřic, nebo položením přírodního linoela - marmolea v příslušné barvě. Linka je sestavena opět do L, bílá s černou jsou v ní zastoupeny půl na půl.

 

Úložné prostory a lednice jsou skryty v sestavě vysokých skříní, které tvoří hlavní část čelní stěny. Pracovní plochu zase tvoří bílé závěsné skříňky, které mají i sněhobílou i pracovní desku. Všimněte si absence úchytek, díky nimž působí celá sestava velice semknutě.

 

Varianta D: Schovaná za zdí do II

V poslední variantě je kuchyň skryta za nízkou betonovou zídkou a tak je úplně oddělena od zbytku obývací místnosti. Toto uspořádání je příjemné, protože plně skryje případný nepořádek před pohodou v obývací části. Nevýhodou naopak může být méně denního světla pro umývání nádobí.

 

Potravinová skříň a lednice jsou opět skryty do vysokých černých skříní, na něž navazuje hlubší varný ostrůvek v bílé barvě. Naproti je dostatek pracovní plochy a dvoudřez ve skříňkách bílé barvy.

 


Návrhy této kuchyně zpracovalo:
INTERIORSTUDIO, Masarykovo nábř. 8, Praha 2
tel. 224 913 187
www.interiorstudio.cz / E-mail: info@interiorstudio.cz 

Text a foto: Lucie Knížetová