Dopis čtenářky

Dobrý den,
moc se mi líbí váš server kuchyně.cz a po prohlížení návrhů kuchyní jsem se rozhodla, že také zkusím štěstí. Ačkoliv jsem si původně myslela, že vymyslíme kuchyň spolu s manželem, postupně zjišťuji, že interiéry, které navrhuje odborník-designér jsou přece jenom poznat.

stavba, kuchyněBydlíme s manželem a dvěma dětmi v domě s rodiči a stavíme nový dům – převážně svépomocí, takže to jde pomaleji a přitom postupně "ladíme" vše tak, aby nám v domě bylo příjemně. Možná i proto si stále více uvědomujeme, jak je důležitý harmonický interiér a že to není jen tak, vytvořit v domě prostředí, které bude hezké a funkční zároveň. Na vaší práci se mi moc líbí, že dáváte člověku několik možností a je úžasné, jak každý návrh vytvoří jinou atmosféru ve stejné místnosti... Tak snad se vám naše kuchyně zalíbí a budeme vybráni...

Naše kuchyň je propojená s obývacím pokojem a jídelnou poměrně širokým průchodem, do kterého by mohl částečně zasahovat barový pult, aby lehce zmenšil průchod. Naše rodina je čtyřčlenná, takže v kuchyni trávím poměrně hodně času a proto bychom rádi kuchyň spojili s ostatními prostory. Rozvody vody, odpady a digestoř můžeme přizpůsobit. V kuchyni by mělo být dost úložných prostorů, ale ne za každou cenu. Spíž nemáme, takže by se hodila i nějaká potravinová skříň.

planek

Už jsme nějaké návrhy vymýšleli, plánovali jsme vyšší skříňky na stěnu proti oknu, ale nedaří se nám vymyslet roh, u toho jsme uvízli...

Z elektrospotřebičů by v kuchyni neměla chybět lednice (nemusí být nutně zabudovaná), sklokeramická deska, mikrovlná trouba nejspíš zabudovaná a elektrická trouba (ideálně umístěná někde ve výšce očí), myčka nádobí 60cm.

Styl kuchyně bychom si přáli spíše moderní, jednoduchý, momentálně máme představu hladkých dřevěných dvířek, k nim sklo a hliník, spíše světlé odstíny. Byla bych ráda, kdyby působila vzdušně a mile, harmonicky. I když musím říci, že někdy vidím i krásnou tmavou kuchyň a líbí se mi. Ale přikláním se ke světlým dvířkám a spíše tmavší desce, pozadí a třeba i malbě na některé stěně.

Možná může hrát roli velké okno na jižní straně, aby nebyla kuchyň příliš světlá a nevýrazná. Mám ráda vínovou barvu, připadá mi elegantní, ale vzhledem k tomu, že bydlíme na vesnici a dům je v přírodě, chtěla bych tam určitě použít prvek dřeva. Nelíbí se mi příliš moderní lesklé kuchyně a výrazné barvy (červená, kanárkově žlutá...). Snad je to vše důležité, co by vám pomohlo při návrhu.

Přeji mnoho úspěchů ve vaší nádherné práci a skvělé nápady.
Alena Svárovská, Albrechtice v J.h.

Řešení odborníka

Kuchyně v novostavbách jsou, jak už jsem v minulosti psala, občas trochu oříškem. Půdorys této je zajímavý, šikmý vchod do kuchyně je působivý. Kuchyň je velká a malá zároveň. Velká na to, aby se táhla podél všech stěn, ale pak se z vaření stal hotový maratón. Malá, (respektive úzká a okleštěná průchodem) je v tom směru, že nelze skříňky směrovat více směrem do obytného prostoru. Všechny tyto varianty působily křečovitě.

Při navrhování jsme se držela světlých barev. Snažila jsem se o kuchyni moderní, šik, ale zároveň útulnou a stylově neutrální. No, posuďte sami…

Varianta A – decentní barvy a volné okno

  

Bílá káva se šedou vypadá příjemně, je elegantní a neutrální. Sama o sobě by kuchyně byla mdlá, takto řešenou linku bych tedy montovala k tmavé, výrazné podlaze, se kterou bude v nenásilném kontrastu. Horní skříňky a jednoduché police linku oživují, přidávají na dynamice.

   

Výhody: Linka dodržuje ergonomický postup, i když v opačném pořadí, než je běžné. Varná zóna by mohla být snížená, záleží na majitelích. Odkládací i úložné prostory jsou dostatečné.

Nevýhody: Funkčně kuchyni nic nechybí. Nevýhodu vidím ve světle, okno je při vaření za zády, při mytí zase stíní vysoké skříně. Soudě podle dopisu paní majitelky soudím, že by byla při práci v kuchyni zároveň ráda s rodinou, ale zde bude spíše zády.

Varianta B – do L s dřezem pod oknem

 

Tato varianta je podobná předchozí, jen pootočená. Světlé dřevo s horizontální kresbou v kombinaci s bílou je svěží a moderní, opět bych volila kontrast s tmavou podlahou nebo stěnami. Horními skříňkami v návrhu šetřím, protože úložných prostor je v této verzi dost. Vysoký blok jsem rozdělila na dvě části – lednici poblíž mycí zóny, troubu a spíž vedle varné.

 

Výhody: Pro kuchyni platí téměř totéž, co pro předchozí, vždyť se pouze pootočila za světlem. Oproti předchozí je tedy zásobena přirozeným světlem.

Nevýhody: Je nutno počítat se sklopnou baterií pod oknem, což je ale vykoupeno krásným výhledem. I zde je při práci omezená komunikace s obytným prostorem.

Varianta C – odpoutaná od stěn s barovým posezením

 

V této variantě se odpoutáváme od stěn, čímž je umožněn dialog s rodinou či návštěvami. Kuchyně nevychází z půdorysu místnosti. Vysoké spotřebiče (s obrovským úložným prostorem) jsou umístěny do výklenku, ale dejte pozor, aby lednice byla umístěna co nejdál od krbu.

Linka s pracovní plochou je vedena pod oknem, kde se nalézá mycí centrum a směrem do místnosti je umístěno varné centrum. Toto umožňuje i malé barové sezení. Barevné ladění bílá/javor je vyváženo jednak opět podlahou, jednak nátěrem. Veselá pastelová barva celý kout prosvítí a ohřeje.

 

Výhody: Skvělá varianta, co se týče úložných prostor, 220 cm široká „vestavěná skříň“ je velkorysá. Druhá veliká výhoda je vytočení varné zóny směrem do jídelny. Poloostrůvek s varnou deskou je z bezpečnostních důvodů 80 cm hluboký, takže nabízí další pracovní místo.

Nevýhody: Fanoušek horních skříněk tuto varianto zavrhne. Samotná linka má úložné prostory omezené (což ale nahrazuje „vestavěná skříň“ ve výklenku).

Varinta D – s barem i vysokou skříní

 

Mou osobní favoritkou je tato varianta. Dvířka mají barvu velmi světlého dřeva, korpusy a deska napodobují tmavě mořený javor. Vysoké skříně jsou opět umístěné ve výklenku, navazuje mycí, pracovní a varná zóna.

Samotná hlavní část kuchyně má méně prostoru pro práci, proto linku od obytné zóny odděluje krátký poloostrůvek, který může sloužit i jako barové sezení. Dalším doplňkovým (zde spíše úložným) místem je skříňka vedle okna. Tato kontrastní linka snese světlou, nenápadnou podlahu i obklad. Nátěr ve fialkových tónech dodává noblesu.

 

Výhody: Na první pohled je jasné, že s místem není problém. Pracovní plochy je dostatek i díky ostrůvku a stejně tak nechybí dostatek úložných prostor díky ostrůvku a přídavné skříňce.

Nevýhody: Jediným minusem je opět práce zády do prostoru.

Text a foto: Bára Havlová, čtenáři
Všechny návrhy v  tomto článku pocházejí z programu TurboFLOORPLAN Dům & Interiér & Zahrada Pro CZ