Půdní byty uchvátí zajímavým a neotřelým prostorem, romantikou odhalených trámů, neobvyklým členěním, stejně jako vzdušností a rozlohou. Bydlení v nich není pro každého.

Často je vyhledávají mladší lidé, kteří chtějí svou individualitu reprezentovat i neobvyklým bydlením. Krásný výhled bývá někdy vykoupen výkyvy teplot, kdy i v dobře odizolovaném podkroví bývá v létě tepleji a v zimě chladněji.

I pro návrháře ale bývá tak atraktivní prostot někdy oříškem. Například v případě tohoto podkrovního bytu bylo nutné zachovat digestoř na půvoním místě, kvůli již zabudovanému odsávání.To značně limitovalo práci návrhářky z vám dobře známého designerského studia Interiorstudio.

 

Kuchyň proto museli vyprojektovat tak, aby byl sporák středem na stejném místě. I tak dokázali vytvořit čtyři varianty, z kterých mohl klient vybírat. I když designérka přiznává, že to byl oříšek, sestavit potřebné skříňky tak, aby se strefili středem varné desky přímo pod odsavač.

Práci ztěžovaly také jinak půvabné šikminy, například dřez nešlo umístit pod okno. Nakonec byla realizována varianta A. My vám ale ukážeme všechny, abychom vám dokázali, že s každým prostorem lze různě pracovat.

Zadavatelé měli jen jediný požadavek: přáli si zachovat stávající spotřebiče. Pravda, nakonec přistoupili k nákupu nové americké lednice. Ale jinak za spotřebiče neutráceli.

Varianta A: Linka do U, která zvítězila

  

První a vítězný návrh je koncipován do písmene U, která patří k nejoblíbenějším. A to jednak pro svou praktičnost, kdy je vše pohodlně po ruce a kuchařka, případně kuchař, ušetří nohy. Kuchyň je využita do posledního místa. 
 

   

 

Na první pohled zaujme trouba zapuštěná do stěny, naproti ní je umístěna sklokeramická varná deska, takže obě varná centra jsou nedaleko. Od varné desky pak do písmene U pokračuje velkorysá pracovní deska, která je až za posledním záhybem zakončena dřezem.

Dominantní barvou této kuchyně je tmavě hnědý dekor dřeva (imitace - tmavý dub), který příjemně kontrastuje se sněhobílými stěnami. Barva desky je také zvolena v bílé (technistone).

Varianta B: Linka do L s ostrůvkem

Druhý návrh šikovně využívá dalšího aktuálního trendu, kterým je ostrůvek. V tomto případě je pult zároveň varným centrem. Pracovní plocha se táhne podél stěny se šikminou. Zbytek stěny zabírají skříně s vestavnými troubami a potravinové skříně.

 

Stejně jako v prvním případě jsou trámy, které ze strany ohraničují prostor kuchyně, vtipně využity jako barový stolek. Stačilo na ně položit skleněnou desku, která nijak nenarušuje ani neskrývá mohutnou krásu trámoví.

Pod ostrůvkem jsou ukryty praktické široké šuplíky, které pomalu vytlačují klasické skříňky, kvůli své přehlednosti.

 

 

Varianta C: Do II kombinuje bílou a dřevo

Třetí varianta je vyprojektována do řazení II, které je vhodné do užších prostor. Zde díky tomuto uspořádání vznikl prostor, kde se nachází barové sezení v kuchyni, místo v místnosti.

Další možnost posezení je vytvořena stolem, který prodlužuje varný ostrůvek, takže spolu dohromady v případě potřeby tvoří pohodlnou pracovní plochu. Stejně tak může stůl posloužit pro rychlé občerstvení členů domácnosti.

Po zadní stěně se táhne kratší pracovní plocha dřezem, na níž navazuje lednice a další skříně s vestavnými troubami a dalšímu úložnými prostory.

   

   

Varianta D – Praktické U, které nevyhrálo

Poslední návrh prakticky kopíruje první variantu, alespoň co se týče rozvržení linky do písmene U. Na ní navazuje dlouhá skříňová stěna s vestavnými spotřebiči a lednicí. Ta je jako u všech předchozích návrhů v bílém lesku. 

Barevná kombinace dubu na dvířkách a černé desky, není k bílým stěnám tolik kontrastní, ale působí příjemným domácím dojmem a celý prostor zútulňuje. Ani zde nechybí barové posezení se stolkem na trámech.

   

   

Každý nemá to štěstí, že jeho zadání bude vybráno pro naši rubriku, proto je dobré vědět, že například návrh kuchyně nebo i celého interiéru si můžete u designérky Lucie objednat i sami. Vaše dotazy zasílejte e-mailem na info@interiorstudio.cz

Text a foto: Lucie Knížetová
INTERIORSTUDIO, Masarykovo nábř. 8, Praha 2
tel. 224 913 187
www.interiorstudio.cz / E-mail: info@interiorstudio.cz 
 (Zpracováváme návrhy nezávazně na prodeji, tedy zaplatí-li si klient zálohu za návrh kuchyně, může si kuchyni objednat, kde chce, například v IKEA a podobně. Ceny návrhů nejsou od nijak závratné, jak se můžete přesvědčit v ceníku.)