Dopis čtenářky:

Stavíme rodinný dům a rádi bychom využili možnosti návrhu kuchyně odborníkem.
Dům je ve fázi hrubé stavby, takže rozvody je možné upravit dle potřeby. Orientace oken je na jih a jihozápad. Plocha místnosti je 10,34 metrů čtverečních.

Do kuchyně se musí vejít jídelní stůl pro čtyři osoby. Představujeme si elegantní jednoduchou kuchyň v teplých tónech, nic extravagantního a moc barevného. Potřebujeme spoustu úložného prostoru a také místo pro různé elektrické spotřebiče, které běžně používáme (např. pekárna, kuchyňský robot, fritovací hrnec). Na kuchyňské lince bychom rádi měli prostor pro kávovar. Kuchyň by nebyla úplná bez následujících spotřebičů: odsavač par, lednice (nemusí být vestavná), vestavná trouba, varná deska, mikrovlnka a myčka. Spižírna by měla vzniknout v prostoru pod schody.

Uvažovali jsme i o variantě, kde místo příčky oddělující kuchyň od obývacího pokoje bude zděný barový pult (tato možnost se mi velice zamlouvá), ale zase se zmenší počet skříněk a tím pádem ubude úložného prostoru.

Předem děkuji, Ševčíková Magdalena

 

Rady odborníka:

Paní Ševčíková plánuje kuchyni a já jen koukám, kam se také může ubírat architektura. Na tyto šesti-  či osmiúhelníky vystupující z domů má společnost různý názor. Někteří jim říkají „nádory“ a staví se zásadně proti nim. Já říkám: „Proč ne?“ Ale jen za jistých podmínek. Tady vznikl prostor naprosto zoufalý, nějak nedokážu přijmout, že toto je soudobě projektovaná novostavba. Majitelce důrazně doporučuji, aby „vstoupila“ s kuchyní do obývacího prostoru. Pokud sevře kuchyni v tom dvoumetrovém prostůrku, bude celoživotně skřípat zuby i při mazání snídaňových chlebů. První dvě linky plánuji právě takhle „okleštěně“. Linka do bytu pro svobodného mládence…

 

Varianta A: L se spoustou problémů

Ono to vypadá docela mile, tohle nenápadné L. Ale jakkoli budete takovouto linku chtít udělat funkčně a prakticky, narazíte na kupu problémů. Všimli jste si, že se nevešla myčka? Na následujících obrázcích této varianty je, ale zmenšuje prostor pro mytí nádobí.

Troubu hledejte na chodbě. Při jejím umístění pod varnou desku hledejte na chodbě (nebo ve spíži pod schody) pro změnu nádobí. Nebo radši lednici?
Barevně – proč ne. Světla je dost, snesou se různé kombinace i barvy. Majitelé netouží po žhavě moderním interiéru – k oblému jídelnímu výběžku by se ani příliš nehodil.

 

 

Varianta B: L a ukázka ztráty spodních skříněk

Máme jednu rohovou pod dřezem, pak jedny zásuvky a úzký výsuv na olej. Do horních skříněk se vejde dost, ale kam s hrnci?! Kuchyň je ale kompletní – najdeme zde lednici, troubu i dřez….

 


Varianta C: Krok k lepším zítřkům


Nemusí se líbit všem, ale má výrazné pozitivum – je zde prostor pro ukládání i vaření. Zrušili jsme totiž příčku...

Nevýhodou zůstává málo odkládacích ploch. Dřez přilepený k vysoké skříni účel splní, ale není to ideální umístění. Varná deska u výčnělku musí být v rozměru cca 70 x 35, to by se měla vejít. Lepší by bylo umístit desku do prostoru, ale na majitelích je, zda by chtěli vařit s výhledem na schodiště.
Na protější straně jsou zásuvky a „kafékoutek“.

 

 

Varianta D: Skoro ideální

Tato varianta se dá nazvat plnohodnotnou, funkční kuchyní: rovná linka v dekoru světlého dřeva a s hnědými dvířky je modernější variantou, i když stále spíše klasickou. Mezi zónami je dostatek prostoru. Vysoké skříně jsou na protější straně, kde jsou v dosahu. Tuto linku považuji za rozumnou a vyhovující. Pokud by se majitelé odhodlali k odstranění krátké příčky, možnosti se ještě rozšíří.

 


 
Autor: Bára Havlová | Fotografie: Bára Havlová