Zadání čtenářky

I já bych se ráda připojila k dalším zájemcům o pomoc při řešení malé kuchyně v paneláku. Kuchyňská linka může být v jakékoliv barvě, ale tak, aby se mi hodila k dlažbě. Samozřejmě počítám i s výměnou stávajících bílých kachliček a změnou barvy stěn.

 Kuchyně před  Kuchyně před

V lince bych chtěla mít vestavěné spotřebiče, kromě lednice (ta stojí samostatně vedle spíže), zkusila bych tam i pračku, ale obávám se, že by chyběl úložný prostor, který v kuchyni postrádám. Ale vše nechávám ve vašich rukách, prostor je sice malý, ale doufám, že si s ním poradíte. Celá kuchyňská linka byla původně na levé straně naproti oknu (byla tam umakartová příčka, nyní je zděná). Dřez i sporák s digestoří můžete zakomponovat podle vlastního posouzení. Závěsné skříňky bych si představovala jen v jedné řadě, ne nějaké vysoké až po strop.

Podlaha   půdorys kuchyňe

Výška kuchyně je 260 cm. Okno má dřevěný parapet široký 11,5 cm. Pod oknem se nachází topení. Místo kulatého stolu bych pod oknem uvítala vyvýšený pult s jednou až dvěma barovými židlemi. Jelikož v kuchyni málokdy jí celá naše rodina, a to vařím denně, tak pult i vzhledem k malému prostoru úplně postačí.

Kateřina Wójciková, Havířov

 

Řešení odborníka

Kuchyňka se na první pohled zdá prostornější, než skutečně je. I takový prostor ale postačí, aby vznikla pěkná linka s dostatečným prostorem pro práci i ukládání. Zděnou spížku jsem zakomponovala do prvních dvou návrhů, v dalších dvou jsem si dovolila předpokládat její vybourání, což umožnilo další varianty. Barevně i tvarem se snažím držet neutrální, leč modernější klasiky.

Doporučuji ale paní majitelce, aby se nenechala unést nadšením a aby vzhled linky přizpůsobila současnému bytu. Není nic horšího, než supermoderní linka uprostřed bytu, kde ostatní vybavení pamatuje ještě prezidenta Husáka, nebo naopak rustikální linka v jinak moderním bytě. Bar bych nahradila raději nízkým stolkem, klidně i sklopným. Do tohoto prostoru mi nepřišel vhodný.

Varianta 1 – do L beze změn v rozvodech

 Varianta 1 – do L beze změn v rozvodech  Varianta 1 – do L beze změn v rozvodech

Patří k těm modernějším. Světlé dřevo v kombinaci s bílými dvířky s jemným frézováním zaručují lehkost, díky podlaze je kuchyň veselá. Obklad řeším stejným materiálem jako desku a korpusy, jen pozor za plynovou deskou, tam je třeba něco nehořlavého. S horními skříňkami šetřím, aby malý prostor nebyl příliš zaplněný. Co se odpadu týče, držím se umístění, jen varnou desku posunuji.

 Varianta 1 – do L beze změn v rozvodech  Varianta 1 – do L beze změn v rozvodech

Výhody: Pracovní i odkládací prostor je dostatečný. Pokud by paní majitelka investovala do zásuvek a rohového karuselu, ani úložný prostor chybět nebude.

Nevýhody: Ergonomicky jsou na tom lépe kuchyně v dalších návrzích – pořadí zón je u tohoto obrácené.

Varianta 2 – do L s ergonomickou úpravou

 Varianta 2 – do L s ergonomickou úpravou  Varianta 2 – do L s ergonomickou úpravou

K dlažbě ladí i tato linka, tmavší šedý odstín a světlé dřevo – útulná a moderní zároveň. Zde už je ale nutný zásah do všech rozvodů.

 Varianta 2 – do L s ergonomickou úpravou  Varianta 2 – do L s ergonomickou úpravou

Výhody: Stejně jako v prvním případě je dostatek odkládací i pracovní plochy. Úložných prostor je také dost.

Nevýhody: Nevidím žádný zásadní problém, snad jen mírně zhoršený přístup k troubě vedle rohové skříňky (přístup jen čelně a zprava).

Varianta 3 – rustikálně-moderní kuchyně

 Varianta 3 – rustikálně-moderní kuchyně  Varianta 3 – rustikálně-moderní kuchyně

Tato kuchyně je obdobou druhé varianty. Designově se jedná o téměř rustikální linku (mřížovaná dvířka horní skříňky), teplá žlutá v kontrastu s ořechem ji ale posouvá k moderně. To je dobrý kompromis pro téměř každý interiér. Barevně je odvážnější – při výběru žluté (nebo jakékoliv jiné barvy) bych doporučovala přímé porovnání s dlažbou a opatrný výběr. Horní skříňky nabízí výrazně víc úložných decimetrů. Tato varianta předpokládá vybourání zděné spížky, která je nahrazena skříní pro troubu a mikrovlnku. Spolu s vedlejší lednicí jsou orámovány, blok je tak kompaktní a mizí nevzhledný schod.

 Varianta 3 – rustikálně-moderní kuchyně  Varianta 3 – rustikálně-moderní kuchyně

Výhody: Ergonomicky je vše, jak má být, nabízí dostatek prostoru i neotřelý design.

Nevýhody: Žádné zde nevidím.

Varianta 4 – s víceúčelovou plochou/posezením

 Varianta 4 – s víceúčelovou plochou/posezením  Varianta 4 – s víceúčelovou plochou/posezením

Tato kuchyně je zřejmě nejuniverzálnější. Světlé dřevo a bílé korpusy se k sobě ladí a je to cesta nejmenšího risku. Výsledný dojem bude dobrý a příjemný (někdo by možná okomentoval heslem neurazí, nenadchne). Obklad volím v barvách dlažby – opět pozor při výběru. Ideální by byla tatáž série, pokud je to možné. I tato kuchyně by mohla mít šmrnc – výběr pěkné digestoře a zajímavých detailů dokáže divy. U této varianty se součástmi více hýbeme a bouráme, vysoké spotřebiče se posouvají do čela kuchyně. Varná i mycí zóna putují (ve správném ergonomickém pořadí) do jedné roviny. Tato linka mírně vstupuje do dveří (30 cm), což nabízí prostor pro další zásuvky (např. pro nabíječky na mobily, kterou často hledáme). Malý stolek je možno nahradit delší pracovní deskou pod oknem se stoličkami, jak ukazují některé z návrhů (pozor na hloubku, v návrhu je 50 cm). Tuto víceúčelovou plochu / posezení zakončuje spodní skříňka s vitrínou (třeba na sváteční servis).

Varianta 4 – s víceúčelovou plochou/posezením  Varianta 4 – s víceúčelovou plochou/posezením

Výhody: Velmi štědrá pracovní plocha. Tato funkční linka by splnila všechny požadavky svých majitelů.

Nevýhody: Největší investice do řemeslníků, relativně málo pracovní plochy mezi varnou a mycí zónou (kterou ale kompenzuje dvoumetrová deska za zády).

Text a foto: Bára Havlová, čtenáři
Všechny návrhy v  tomto článku pocházejí z programu TurboFLOORPLAN Dům & Interiér & Zahrada Pro CZ